Przegląd prasy – środa 14 maja

Publikacja: 14.05.2014 06:20

Google musi o nas zapomnieć

Sławomir Wikariak

Wyrok unijnego trybunału zmieni internet. Sędziowie uznali, że mamy prawo żądać, by wyszukiwarka nie kojarzyła naszego nazwiska z linkami do określonych treści.  Jeśli ktoś nie życzy sobie, by internetowa wyszukiwarka łączyła jego dane osobowe z określonymi treściami, to może zażądać usunięcia linku, który do nich prowadzi – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w precedensowym wyroku. – To orzeczenie jednoznacznie przesądza, że każdy z nas ma prawo do bycia zapomnianym w internecie. Zasadę, którą miało dopiero w przyszłości wprowadzić unijne rozporządzenie, sędziowie wyinterpretowali z już obowiązujących przepisów Karty praw podstawowych Unii Europejskiej o prawie do poszanowania życia prywatnego i ochrony danych osobowych – zauważa dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=481711

Internet mamy, ale najdroższy w Europie

Dostęp do sieci kosztuje w Polsce dwa razy więcej niż np. w Rumunii.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=481766 (dostęp płatny)

Jeszcze za wcześnie na mobilne płatności

Nie widać szansy na to, aby w dającej się przewidzieć przyszłości płatności komórkami mogły wyprzeć z rynku karty bankowe czy gotówkę.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=481772 (dostęp płatny)

Ile firmy z Doliny Krzemowej zapłacą za zmowy antypracownicze?

Paweł Górecki

Były pracownik Adobe Michael Devine sprzeciwia się ugodzie, jaką jego prawnicy wynegocjowali z czterema firmami z Doliny Krzemowej: Google’em, Apple’em, Adobe i Intelem. Twierdzi, że 324 mln dol., które firmy zobowiązały się zapłacić za zawieranie niedozwolonych antypracowniczych porozumień, to zdecydowanie za mało.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15955999,Ile_firmy_z_Doliny_Krzemowej_zaplaca_za_zmowy_antypracownicze_.html

Będzie nowy kanał telewizyjny: TVP Premium HD

Martin Stysiak

Telewizja Polska pracuje nad zastąpieniem kanału TVP HD, nową stacją o nazwie TVP Premium HD. Wraz zez zmianą nazwy zmienić ma się też jakość treści. Widzowie mogą spodziewać się więcej nowości.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15954434,Bedzie_nowy_kanal_telewizyjny__TVP_Premium_HD.html

Trybunał UE: Google musi przestrzegać prawa do wymazywania danych

tm

Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osobowych osób prywatnych, jeśli zechce tego sam zainteresowany, a informacje go dotyczące są „nieistotne lub nieaktualne” – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15952496,Trybunal_UE__Google_musi_przestrzegac_prawa_do_wymazywania.html

BlackBerry chce podbić Indonezję nowym, tanim telefonem

ark

BlackBerry rozpoczyna produkcję nowego taniego telefonu. Na razie wyłącznie na rynek Indonezji, jedno z niewielu miejsc, gdzie jego telefony nadal dobrze się sprzedają.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15951985,BlackBerry_chce_podbic_Indonezje_nowym__tanim_telefonem.html

Ekrany smartfonów rosną. Prawie czterokrotnie większa sprzedaż

ark

Na rynku smartfonów zdaje się potwierdzać powiedzenie, że rozmiar ma znaczenie. Co trzeci smartfon sprzedawany na świecie ma ekran o przekątnej większej niż 5 cali.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15951445,Ekrany_smartfonow_rosna__Prawie_czterokrotnie_wieksza.html

Cyfrowy Polsat: Inwestycje w lojalność

Urszula Zielińska

Grupa Cyfrowego Polsatu utworzyła specjalną spółkę Paszport Korzyści. Jej zadaniem jest organizacja i obsługa formalno-finansowa programu lojalnościowego pod tą samą nazwą. Jej udziałowcami są Polkomtel Business Development, w 100 proc. zależny od przejętego przez platformę Polkomtelu, oraz PlusBank (d. Invest Bank). Obie firmy mają po 49 proc. udziałów w nowym podmiocie, co sprawia, że koszty projektu nie są przez żadną z nich w pełni konsolidowane. We wtorek grupa Cyfrowego Polsatu zaprezentowała pierwszą odsłonę nowego programu lojalnościowego, którego partnerami zostały m.in. giełdowe Eurocash i PKN Orlen. Grupa Zygmunta Solorza-Żaka liczy, że do programu przystąpi 600 tys. osób, czyli 10 proc. wszystkich gospodarstw domowych, które dziś obsługuje grupa.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/756514_Cyfrowy_Polsat:_Inwestycje_w_lojalnosc.html (dostęp płatny)

Multimedia, PCC Rokita: Ożywienie na rynku pierwotnym

BOX

Wracające na warszawską giełdę Multimedia Polska dostały zielone światło od Komisji Nadzoru Finansowego na przeprowadzenie oferty. KNF zatwierdziła prospekt, na podstawie którego właściciele kablowej sieci chcą sprzedać w publicznej ofercie 49,2 proc. jej akcji. Publikacja dokumentu ma nastąpić w czwartek rano.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/756498_Multimedia_PCC_Rokita:_Ozywienie_na_rynku_pierwotnym.html (dostęp płatny)

Płatności internetowe. Czy elektroniczny portfel od Visy zyska popularność?

Bartosz Mszyca

Internauci ceniący bezpieczeństwo swoich danych otrzymali kolejną możliwość bezpiecznego płacenia za towary i usługi w sieci. Portfelem V.me by Visa zaoferowanym przez ING Bank Śląski na razie zapłacimy jednak w niewielu miejscach. ING Bank Śląski jako pierwszy bank w Polsce udostępnił portfel elektroniczny V.me by Visa. Umożliwia on przechowywanie w jednym miejscu danych wielu kart oraz dokonywanie za jego pomocą płatności w sklepach internetowych. Użytkownik może wprowadzić do portfela karty debetowe, kredytowe, przedpłacone, charge systemu Visa i MasterCard – wydane przez różnych polskich i europejskich wydawców.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/756531_Platnosci_internetowe_|_Czy_elektroniczny_portfel_od_Visy_zyska_popularnosc.html (dostęp płatny)

Wybór dostawcy usług data center

Małgorzata Bieńkowska

Wszyscy jesteśmy świadomi, że outsourcing zapewnia firmie wiele korzyści, począwszy od dostępu do eksperckiej, sprawdzonej w wielu projektach wiedzy, po najnowsze technologie czy optymalizację kosztów.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3686042,79155,wybor-dostawcy-uslug-data-center (dostęp płatny)

Rośnie sojusz na rzecz standardu mobilnych płatności

ET

System płatności może wystartować. W układance brakuje już tylko jednego elementu.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3686049,23092,rosnie-sojusz-na-rzecz-standardu-mobilnych-platnosci (dostęp płatny)

Multimedia Polska bliżej powrotu na GPW

KZ

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Multimedia Polska w związku z planowaną pierwotną ofertą publiczną akcji spółki.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3686019,10044,multimedia-polska-blizej-powrotu-na-gpw (dostęp płatny)

Jak zapewnić tanie gadanie

Mirosław Konkel

Contact center: Wdrożenia mobilne i chmurowe zmieniły komunikację konsultanta z klientem.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3686040,85450,jak-zapewnic-tanie-gadanie (dostęp płatny)

Szybki internet? Tylko w reklamach

Mirosław Konkel

Niższa niż reklamowana prędkość łączy internetowych to zjawisko powszechne w Europie — wynika z raportu przygotowanego dla Komisji Europejskiej (KE) przez firmę analityczną SamKnows.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3686039,19773,szybki-internet-tylko-w-reklamach (dostęp płatny)

Tylko 3 proc. na sieci

Mirosław Konkel

Samorządy nie są zainteresowane rozwojem szerokopasmowego internetu na wsi.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3686037,10801,tylko-3-proc-na-sieci (dostęp płatny)

UE zmusza Google do usuwania danych

mdus

Zapadł wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE (ETS) ws. przeciwko koncernowi Google. Trybunał zadecydował, że każdy użytkownik internetu ma prawo zgłosić firmie zastrzeżenia co do wyników wyszukiwania, jeśli naruszają one jego prywatność. Aby być wykreślonym z wyników wyszukiwania trzeba zgłosić się do Google i zażądać usunięcia danych. Jeżeli firma odmówi, wyrok ETS daje podstawę do wszczęcia postępowania sądowego przeciwko Google. Przedstawiciele koncernu nie kryją zaskoczenia decyzją ETS. Piotr Zalewski, rzecznik prasowy Google Polska, na łamach portalu Spider’sWeb napisał, że z perspektywy wyszukiwarek i wydawców internetowych wyrok rozczarowuje, bo znacznie różni się od opinii Rzecznika Generalnego, a w tym od ostrzeżeń i konsekwencji, które wcześniej wskazał.

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706258,1109416-UE-zmusza-Google-do-usuwania-danych.html

Polsat wraca na rynek z Paszportem 2.0

Urszula Zielińska

Firmy Zygmunta Solorza-Żaka budują pakiet usług. Choć mógł dołączyć ?do jednego z istniejących programów lojalnościowych, właściciel Polsatu chciał mieć własny. Celuje w 600 tysięcy członków. W grupie Zygmunta Solorza-Żaka powstała spółka Paszport Korzyści. Jej właścicielami są Polkomtel Business Development (PBD), firma zależna od operatora sieci Plus i dawny Invest Bank (dziś Plus Bank). Nowa firma odpowiada za finansowo-formalną stronę przedstawionego we wtorek mediom programu lojalnościowego przygotowanego dla klientów firm z grupy Solorza-Żaka.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1242072-Polsat-wraca-na-rynek-z-Paszportem-20.html (dostęp płatny)

Telefon zastąpił nawigację GPS

Michał Duszczyk

Rosnący popyt na smartfony z modułem GPS spowodował spadek sprzedaży tradycyjnych nawigacji samochodowych. Sprzedaż urządzeń pomagających w podróży gwałtownie spada. W samochodach wolimy używać komórki. Nawigacje samochodowe to kolejny segment rynku po komputerach PC, aparatach fotograficznych i kamerach, który przegrał rywalizację ze smartfonami. Część analityków uważa, że za parę lat urządzenia, które zastąpiły papierowe mapy, teraz same zostaną zdetronizowane. Kierowcy coraz częściej do nawigacji wykorzystują bowiem telefony z modułem GPS.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1242071-Telefon-zastapil-nawigacje-GPS.html (dostęp płatny)

Google musi o nas zapomnieć

Sławomir Wikariak

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?