Francuska grupa telekomunikacyjna jest zainteresowana dokapitalizowaniem dziennika Le Monde. Jej przedstawiciele zakomunikowali, że mogę wyłożyć „kilkadziesiąt milionów euro”. Projekt ma charakter akcji ratunkowej dla jednego z najbardziej poważanych francuskich dzienników, który jednak z powodu trudności finansowych potrzebuje około 100 mln euro w gotówce.

France Telecom szuka partnera, który pomógłby ratować Le Monde. Po rynku krążyły pogłoski, że niezbędne środki mógłby wyłożyć nie telekom, ale jego prezes Stephane Richard, który dysponuje własnym poważnym majątkiem po sprzedaży udziałów w przedsiębiorstwie zarządzającym nieruchomościami – Nexity. Chociaż więc szef FT napomykał o korzyściach ze współpracy telekomu z firmą medialną, to jednak formuła sfinansowania Le Monde wciąż nie jest pewna. Dzisiaj ma zostać rozstrzygnięty przetarg na udziały w gazecie.

Telekomunikacja Polska, dzisiaj spółka zależna FT, inwestowała w media pod koniec lat 90-tych. Była pośrednio udziałowcem m.in. wydawcy Gazety Giełdy Parkiet (która dzisiaj podobnie, jak rpkom.pl i Rzeczpospolita należy do wydawnictwa Presspublica). Po przejęciu kontroli przez FT polski telekom wyzbył się tych aktywów, jako nie związanych z podstawową działalnością.

źr.Reuters, inf.własne