– Niedawno uruchomiliśmy usługi bezprzewodowej telefonii IP dla naszych abonentów usług telefonicznych. Umożliwia abonentom używanie na urządzeniach przenośnych ich numerów stacjonarnych do odbierania i wykonywania połączeń. Odbiór tej usługi jest bardzo dobry – powiedział podczas trwającej w Brukseli konferencji Cable Congress 2012 Rodrigo Costa, szef portugalskiej sieci kablowej ZON. Nie podał liczby pobranych aplikacji, ani liczby aktywnych użytkowników uruchomionej pod koniec 2011 r. usługi.

Działa ona, jako klient systemu telefonii IP do pobrania na smartfony pod kontrolą systemu operacyjnego Android oraz iOS. Ceny połączeń są zgodne z taryfą domowego telefonu, który jest warunkiem pobrania i korzystania z aplikacj. Operatora pobiera za to opłatę w wysokości ok. 1 euro miesięcznie w kontrakcie na 12 miesięcy (nie licząc ceny połączeń).

ZON promuję aplikację, jako sposób na tanie połączenia przez dowolną sieć WiFi na świecie, przy czym promuje w szczególności dostęp za pośrednictwem sieci hot spotów FON, której kablowy operator jest partnerem w Portugalii, i której udostępnia punkty dostępowe WiFi eksploatowane przez swoich abonentów internetu. Cała sieć współbrandowana przez obu partnerów liczy w Portugalii 450 tys. hotspotów.