Przegląd prasy – poniedziałek 2 stycznia

Publikacja: 02.01.2012 08:25

Dymsza, Bodo i Negri – droga z międzywojnia do internetu

Sylwia Czubkowska

– Filmy z dwudziestolecia międzywojennego dla wszystkich i za darmo – minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział w rozmowie z „DGP”, że cała polska twórczość filmowa sprzed wojny zostanie scyfryzowana i udostępniona w internecie. Cyfryzacja tych filmów to element udostępniania tzw. domeny publicznej. W Europie zostały za nią uznane te dzieła, co do których wygasły prawa autorskie i które zgodnie z dyrektywami KE powinny zostać udostępnione mieszkańcom Unii jako wspólne dziedzictwo dostępne we wspólnej cyfrowej bibliotece Europeana. Pod adresem www.europeana.eu bezpłatnie dostępnych jest ponad 20 mln dokumentów, książek, obrazów, fotografii i utworów muzycznych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=393193 (dostęp płatny)

Oferent ma pilnować, czy dokument trafił na właściwe piętro

Sławomir Wikariak

Jeśli zamawiający wymaga, aby dokumenty potwierdzające wniesienie wadium trafiły do konkretnego pokoju, to nie wystarczy wysłać ich na ogólny adres jego siedziby – stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza. Szpital specjalistyczny w Rybniku ogłosił przetarg na dostawę odczynników do badań. W specyfikacji wskazano, że dokumenty potwierdzające wniesienie wadium należy w oryginale dostarczyć do kasy szpitala. Ale oferty wystarczyło wysłać na ogólny adres placówki. Tak też zrobił jeden z oferentów. Przekazał kurierowi przesyłkę, zawierającą dwie koperty: jedną z ofertą, drugą z oryginałem gwarancji bankowej, bo w tej formie postanowiła wnieść wadium. W liście przewozowym zaznaczono, że przesyłka zawiera dokument wadialny.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=393185 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Hyperion: Lark trafił do MIT

Urszula Zielińska

To już kolejna zmiana struktury grupy MNI, w której rządzi Andrzej Piechocki. Kontrolowany przez MNI Hyperion sprzeda za 15 mln zł przejętego w marcu za tyle samo producenta terminali GPS Lark Europe. Kupi go inna firma z grupy MNI – MIT. – Transakcja będzie miała charakter gotówkowy – twierdzi Robert Kwiatkowski, prezes Hyperiona. – Zdecydowaliśmy się na nią z kilku powodów, w tym finansowych – dodał, nie podając szczegółów. – Dostaliśmy niedawno koncesję na nadawanie satelitarnego kanału Ezo i będziemy koncentrować się teraz na tym projekcie oraz spółce Telestar (ma kanał iTV – red.), głównym aktywie Hyperiona. Poza tym Lark będzie lepiej pasował do grupy MIT – stwierdził.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/722837_Hyperion:_Lark_trafil__do_MIT%E2%80%88.html (dostęp płatny)

TK Telekom: PKP zapowiada badanie w lutym

Urszula Zielińska, PAP

PKP, które prowadzą prywatyzację operatora TK?Telekom, poinformowały, że inwestorzy z krótkiej listy będą mogli przeprowadzić due diligence spółki w lutym. Wśród inwestorów zainteresowanych firmą (ma jeden z większych szkieletów światłowodowych w kraju) są m.in. Netia, Hawe, Exatel, GTS oraz IT?Polpager, kojarzony z Zygmuntem Solorzem-Żakiem.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/722834_TK_Telekom:_PKP_zapowiada__badanie_w%C2%A0lutym.html (dostęp płatny)

Internet w miejskich autobusach

redakcja pv/pl, PAP

W 31 nowych autobusach kupionych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach (PKM) pasażerowie będą mogli darmo korzystać z bezprzewodowego internetu, dwa pierwsze pojazdy z hotspotami już wyjechały na ulice miasta – podał magistrat. „Zależy nam na tym, by tyskie autobusy były przyjazne pasażerom, nie tylko ze względu na komfort podróżowania, ale chcemy także czas spędzony w autobusie pasażerom urozmaicić np. poprzez możliwość skorzystania z internetu” – powiedział prezes tyskiego PKM Andrzej Kowol.

http://teleinformatyka.pb.pl/2537839,32738,internet-w-miejskich-autobusach

Wyścig do żłobka przez internet

Marek Kozuba, Janina Blikowska

Dzisiaj od godz. 9 rusza elektroniczna rekrutacja do stołecznych żłobków. Wyścig o miejsce w placówkach wygrają rodzice, którzy mieszkają w stolicy i płacą tu podatki. Dziecko zapisać można na stronie internetowej www.zlob­ki.waw.pl/rekrutacja2012, na której rodzice muszą wypełnić wniosek. I wskazać trzy placówki miejskie, do których chcą posłać dziecko. W ten sposób prowadzone będą też zapisy do żłobków niepublicznych na Białołęce.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1109185_Wyscig_do_zlobka_przez_Internet.html (dostęp płatny)

Dymsza, Bodo i Negri – droga z międzywojnia do internetu

Sylwia Czubkowska

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek