Nie widzę szans na połączenie Ery z Orange

Współpraca dwóch operatorów komórkowych nie wykroczy w najbliższym czasie poza współkorzystanie z sieci telekomunikacyjnej, bo na tym spółki osiągną najlepsze efekty ekonomiczne – mówi w rozmowie z rpkom.pl Klaus Hartmann. Czy polski rynek telekomunikacyjny będzie rósł? Kto powinien zostać szefem UKE? Oto niektóre pytania, jakie zadaliśmy ustępującemu prezesowi Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Publikacja: 24.12.2010 09:52

Klaus Hartmann, prezes zarządu PTC

Klaus Hartmann, prezes zarządu PTC

Foto: Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski

[b]rpkom.pl: – Jak pana zdaniem zachowywać się będą w przyszłym roku ceny usług telekomunikacyjnych?[/b]

[b]Klaus Hartmann, prezes zarządu PTC[/b]: – Ceny praktycznie wszystkich usług telekomunikacyjnych w Polsce, już teraz są na bardzo niskim poziomie, co przekłada się na spadającą rentowność firm telekomunikacyjnych. Jednocześnie dynamiczny rozwój usług transmisji danych i dostępu do Internetu wymaga dużych nakładów inwestycyjnych na stałą rozbudową infrastruktury sieciowej. Dlatego myślę, że ceny większości usług utrzymają się na obecnym poziomie i nie spodziewam się, aby w nadchodzącym roku miały miejsce znaczące ich obniżki.

[b]- Co będzie decydowało o wzroście lub spadku wartości rynku telekomunikacyjnego w 2011 roku?[/b]

– Rynek jest niewątpliwe dynamiczny i bardzo szybko się zmienia, ale myślę, że najtrudniejszy okres mamy już za sobą. Firmy odczuwają jeszcze skutki niedawnego kryzysu światowego, a operatorzy skutki ciągle wahającego się kurs złotego oraz obniżek stawek MTR. Jednakże w przyszłym roku możemy spodziewać się niewielkiego, ale jednak wzrostu wartości rynku telekomunikacyjnego. Przewiduję, że może to być około 1-2 procent.

[b]- W przyszłym roku kończy się kadencja prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Czy widzi pan następcę Anny Streżyńskiej, czy też dobrze by było, aby została wybrana na nową kadencję?[/b]

– Decyzja ta należy do rządu, to on ją podejmie, a my będziemy w pełni ją respektowali. Pani prezes Streżyńska niewątpliwie jest osobą bardzo pracowitą i pełną energii. Posiada silną osobowość i podejmuje bardzo aktywne i zdecydowane działania na rynku telekomunikacyjnym.

[b]- Jak wyobraża Pan sobie współpracę z innymi operatorami przy budowie sieci światłowodowych, o czym się mówi, ale efektów brak[/b]

– W obecnych warunkach, czyli przy niskich cenach usług, mniejszej rentowności działania oraz dużych potrzebach inwestycyjnych współpraca operatorów przy rozbudowie różnych elementów infrastruktury jest wręcz nieodzowna. Taka kooperacja pozwala na efektywną rozbudowę infrastruktury, która umożliwia świadczenie zaawansowanych usług oraz wprowadzanie nowoczesnych technologii.

[b]- Czy sądzi pan, że porozumienie Telekomunikacji Polskiej z TVN to wstęp do zmiany funkcjonowania branży medialnej i telekomunikacyjnej w Polsce?[/b]

– Już od dłuższego okresu czasu możemy mówić o różnych formach współpracy operatorów i koncernów medialnych w warstwie treści. Nasi klienci mogą już teraz oglądać na swoich telefonach niektóre programy TV. Niewątpliwie stacje telewizyjne dysponują ciekawymi treściami multimedialnym, na bazie których operatorzy mogą wprowadzać nowe usługi. Tym bardziej, że wraz z rozwojem infrastruktury oraz telefonów klienci, coraz chętnie korzystają z takich usług. Proszę także zwrócić uwagę, że przychody z usług głosowych cały czas spadają i jest to trend nieodwracalny. Operatorzy muszą zatem poszukiwać nowych możliwości i źródeł przychodów.

[b]- Czy pana zdaniem w Polsce możliwe jest takie połączenie operatorów komórkowych, z jakim mieliśmy do czynienia w Wielkiej Brytanii?[/b]

– Obecnie nie widzę takiej możliwości, ani potrzeby. Zwłaszcza jeżeli mówimy o dużych operatorach infrastrukturalnych. Pomiędzy nami możliwa jest pewna współpraca w zakresie współkorzystania, rozbudowy i utrzymania infrastruktury, bo to jest kosztowo efektywne, a także przynosi korzyści klientom. Przykładem takiej współpracy jest list intencyjny, który w zeszłym tygodniu podpisaliśmy z PTK Centertel. Jednak ograniczy się ona do aspektów technicznych, tj. do radiowej sieci dostępowej i nie planujemy jej rozszerzenia poza ten zakres.

[b]- Na jakiej zasadzie będzie funkcjonować ta spółka? Czy będzie technicznym operatorem sieci, czy wyłoni do tego specjalistyczny podmiot zewnętrzny?[/b]

– Obecnie znajdujemy się na etapie wstępnym i oczekujemy na akceptację Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Szczegółowe reguły zarządzania spółką i model jej funkcjonowania zostaną opracowane w następnej fazie projektu.

[b]- Dziękujemy za rozmowę[/b]

[i]rozmawiała Urszula Zielińska[/i]

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu