Francuska grupa sprzeda swój biznes w Republice Dominikany na rzecz operatora kablowego Altice z siedzibą w Luksemburgu za 1,4 mld dol. – informuje agencja Bloomberg.

Wycena ta stanowi 2,4-krotność przychodów Orange Dominicana, które w ub.r. wyniosły 581 mln dol. Operator założony w 2000 roku obsługuje 3,4 mln użytkowników. Według danych zgromadzonych przez Bloomberg, na 40 przejęć w branży telekomunikacyjnej, średnio płacono za telekom 1,83-krotność przychodów, co oznacza, że dominikański biznes został wyceniony wyżej niż przeciętna.

Wycena może być wyższa, ponieważ transakcja ma objąć również użytkowanie marki Orange przez nabywcę.

O zawarciu porozumienia w tej kwestii poinformował wczoraj kupujący. Realizacja operacji jest przewidziana po tym, jak zgodę na nią wyda lokalny urząd antymonopolowy, a zarząd Orange zatwierdzić ma sprzedaż aktywów w drugim tygodniu grudnia.

Altice został założony przez Patricka Drahi’ego, przedsiębiorcę specjalizującego się w telekomunikacji. Prowadzi działalność m.in. w Izraelu, Belgii, Portugalii i Szwajcarii. We Francji jest największym akcjonariuszem największej tamtejszej kablówki – Numericable SAS, która weszła na giełdę w ubiegłym miesiącu. Wtedy również Alitce kupił takie firmy jak Tricom i Global Interlink, aby rozwijać swój biznes Triple Play i komórkowy na Karaibach.