8 podmiotów stara się o status operatora infrastruktury DSS [nowe]

Publikacja: 16.09.2014 13:00

Dziś w południe minął termin składania wniosków o koncesję na operatora infrastruktury Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej. Jak poinformował rpkom.pl Adam Okniński dyrektor Wydziału Wdrażania Technologii Informacyjnych w Urzędzie Miasta Województwa Dolnośląskiego, wnioski złożyło 8 podmiotów.

Dyrektor nie ujawnił ich nazw. Komunikat Komisji Przetargowej ma zostać opublikowany w poniedziałek.

[aktualizacja] Ostatecznie trafił na stronę BIP dziś. Do konkursu stanęły:

* HFC Operator i Telekomunikacja Wielkopolska

* Green Operator z Warszawy (należy do Green Mobile, kontrolowanego przez Grzegorza Kwitniewskiego)

* Wasko

* Longside Investments (spółka Alcatel-Lucent, który współpracuje z Hawe i Orange)

* Fondlar z Wrocławia

* Moya HR z Wrocławia (założona w kwietniu spółka należąca do wrocławskiej firmy Saurus Grow, a pośrednio do dwóch osób prywatnych: Rafała Olesińskiego i Anny Marcinkowskiej; Saurus był właścicielem spółki Caya, która następnie przekształciła się w Podlaskie Sieci Szerokopasmowe, kontrolowane przez Hawe Telekom)

* TK Operator (spółka TK Telekom)

* Śląska Sieć Metropolitarna i Stimo Niedzielski (konsorcjum gliwicko-krośnieńskie).

Firmy starają się o koncesję, której wartość ustalono na 85,9 mln zł netto w ciągu 15 lat.

– Wartość ta została ustalona m.in. w oparciu o projekcje przychodów, otrzymane od badanych operatorów – mówi Adam Okniński.

Jak wyjaśnia, zgodnie z przepisami ustawy, podstawą obliczenia szacunkowej wartości koncesji na usługi jest, ustalona przez województwo z należytą starannością, kwota niezawierająca podatków od towarów i usług, która uwzględnia szacunkowy koszt świadczonych usług, bez względu na planowany sposób zapłaty wynagrodzenia operatora. Zatem wartość koncesji to wartość uwzględniająca szacunkowy koszt wykonania obowiązków koncesyjnych.

Ponieważ zasadniczą część wynagrodzenia operator będzie pobierał z rynku, jako zapłatę za świadczone usługi, zatem wartość koncesji nie przekłada się wprost na  przepływy finansowe województwa.

– Przychody operatora infrastruktury DSS będą najprawdopodobniej wyższe, będą jednak pomniejszane o czynsz dzierżawny jaki operator zadeklaruje w postępowaniu na rzecz województwa. Jednym z kryteriów wyboru operatora w prowadzonym postępowaniu jest wysokość czynszu dzierżawnego. Im będzie wyższy tym niższa będzie pomoc publiczna udzielana przez województwo w tym projekcie, a nasz model zakłada właśnie jej minimalizowanie – dodaje.

– W poprzednim postępowaniu na wybór operatora infrastruktury, które było z formalnego punktu widzenia inne niż obecne, bo dotyczyło koncesji roboty budowlane, wartość koncesji oszacowana została na ponad 300 mln zł.  W zaproponowanym przez nas modelu, operator infrastruktury miał prowadzić rozbudowę sieci i osiągać dzięki temu wyższe przychody. Okazało się jednak, że był to szacunek zbyt optymistyczny – wyjaśnia dyrektor.

Z 12 podmiotów, które przystąpiły do konkursu, do negocjacji przystąpiło 10, ale żaden nie złożył oferty w postępowaniu.

– W trwającym obecnie postępowaniu rozbudowa sieci nie jest obligatoryjna – uzupełnia Okniński.

Jak pisała już „Rzeczpospolita”, Województwo Dolnośląskie nie zakłada, że dzięki sieci regionalnej wypracuje finansowy zysk. – W ramach projektu Województwo udziela operatorowi infrastruktury pomocy publicznej. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy przedsięwzięcie polegające na budowie i eksploatacji sieci w obszarze wykluczenia informacyjnego nie ma szans na bycie zyskownym. Gdyby było to możliwe, już dawno któryś z operatorów zdecydowałby się na taką inwestycję – ocenia Adam Okniński.

– O ile zysku finansowego nie osiągniemy, to jednak spodziewamy się zysku ekonomicznego w postaci stymulacji rozwoju regionu: powstania nowych miejsc pracy, aktywizacji mieszkańców – dodaje.

– Jako województwo nie wykluczamy zainteresowania środkami z PO PC. Jeśli jednak będziemy się o nie starać to dopiero wówczas, gdy żaden przedsiębiorca nie będzie zainteresowany. Wówczas jednak startowalibyśmy z partnerem prywatnym w ramach PPP. Po ewentualne finansowanie bankowe, jako wkład własny sięgałby właśnie nasz partner – przewiduje dyrektor.

Pytany o udział DSS w konsolidacji regionalnych sieci szerokopasmowych (interesują się nią prywatni właściciele RSS-ów)  ocenia, że nie jest taka prosta biorąc pod uwagę różnice między modelami poszczególnych projektów oraz to, że umowy z operatorami infrastruktury podpisywane są na różne okresy. – Można by jednak o tym pomyśleć.  Taka konsolidacja musiałaby przy tym na pewno uwzględniać  i zabezpieczać interesy województwa oraz to, co będzie działo się w obszarze infrastruktury szerokopasmowej na jego obszarze – mówi Adam Okniński.

Dziś w południe minął termin składania wniosków o koncesję na operatora infrastruktury Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej. Jak poinformował rpkom.pl Adam Okniński dyrektor Wydziału Wdrażania Technologii Informacyjnych w Urzędzie Miasta Województwa Dolnośląskiego, wnioski złożyło 8 podmiotów.

Dyrektor nie ujawnił ich nazw. Komunikat Komisji Przetargowej ma zostać opublikowany w poniedziałek.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?