Przegląd prasy – czwartek 27 września

Publikacja: 27.09.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Wspólne światłowodowe plany Orange i Netii

Michał Fura

Orange Polska i Netia rozmawiają na temat warunków wspólnej inwestycji w infrastrukturę przesyłową z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Takie przedsięwzięcia to sposób na poprawę jakości sieci i konkurencyjności wobec kablówek, które już dawno oferują internet o prędkości 150 Mbit/s – twierdzą eksperci. – Sieci kablowe są zwycięzcą na tym rynku, bo przy obecnej polityce regulacyjnej telekomy nie widzą korzyści z samodzielnych inwestycji w światłowody – podkreślał Jerzy Kalinowski, partner KPMG, podczas Private Equity Forum 2012, który odbył się w tym tygodniu w Warszawie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=424776 (dostęp płatny)

Ostatni moment, by sięgnąć po kredyt technologiczny

Monika Niewinowska

Na przedsiębiorców planujących wdrożenie nowych rozwiązań czeka produkt skrojony na miarę, z możliwością skorzystania z częściowej spłaty z Funduszy Europejskich. Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił kolejny nabór wniosków w ramach kredytu technologicznego. To instrument skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak dotąd BGK udzielił wsparcia dla 472 inwestycji technologicznych na łączną kwotę 1,136 mld zł. Pula środków dostępnych w najbliższym konkursie to 400 mln zł. Wnioski prawdopodobnie będą przyjmowane tylko przez dwa dni: 22 i 23 października. Pełna dokumentacja konkursowa jest dostępna na stronie internetowej BGK.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=424803 (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Ambitny pomysł to nie wszystko

Marta Bellon

Jak osiągnąć sukces i gdzie szukać niszy do rozwoju biznesu — te pytania zadaje sobie każdy początkujący przedsiębiorca. O odpowiedź na nie poprosiliśmy Andrzeja Ziemińskiego, członka zarządu BBI Seed Fund, i Filipa Miłoszewskiego, współzałożyciela Listonica — spółki portfelowej, należącej do funduszu BBI Seed Fund, współtworzonego przy udziale kapitału Krajowego Funduszu Kapitałowego, która opracowała aplikacje umożliwiającą tworzenie listy zakupów na komórce.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=133756# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Celnicy bez komórek

Marek Kozubal

Resort finansów do tego stopnia nie ufa celnikom, że zamierza zabronić im korzystania w pracy z prywatnych smartfonów, zwykłych komórek i tabletów. Tych urządzeń nie będą mogli używać celnicy na przejściach granicznych, jak i ci pracujący przy zwalczaniu przestępczości. „Zakaz ten ma charakter prewencyjny” – tłumaczy „Rz” Ministerstwo Finansów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1165872_Celnicy_bez_komorek.html (dostęp płatny)

Aplikacje w służbie operatorów

Aleksandra Stanisławska

Telekomy chcą walczyć o rynek, budując wspólną platformę do tworzenia aplikacji mobilnych. Operatorzy telekomunikacyjni starają się odzyskać dominującą pozycję na rynku aplikacji mobilnych, poszerzając zakres oferowanych usług. Telekomy zawiązały sojusz mający na celu utworzenie wspólnej platformy dla polskich twórców aplikacji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1165853_Aplikacje_w_sluzbie_operatorow.html (dostęp płatny)

Dekodery coraz bardziej wszechstronne

Magdalena Lemańska

Zanim w Polsce upowszechni się smart TV, do multimedialnych usług dodatkowych odbieranych na małym ekranie zachęcają operatorzy płatnej telewizji. Oferują je za pośrednictwem dekoderów. Te grupy mediowe, które oprócz operatorów skupiają w jednym ręku także serwisy OTT (ovet-the top – serwisy wideo w sieci – red.), szybko decydowały się na dokładanie klientom swojej płatnej telewizji darmowej atrakcji w postaci zawartości ich internetowych serwisów wideo. Doświadczenie uruchomionego w sierpniu ubiegłego roku serwisu TVN Player pokazuje, że odbiorcy dosyć chętnie oglądają wrzucane tam wcześniej nowe odcinki seriali.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1165854_Dekodery_coraz_bardziej_wszechstronne.html (dostęp płatny)

Klienci coraz chętniej wybierają usługi w pakietach

Łukasz Dec, Kuba Kurasz

Sprzedaż usług telekomunikacyjnych w pakietach daje oszczędności abonentom i wyższe przychody operatorom – mówi Maciej Witucki, szef grupy TP. Rz: Co oznacza konwergencja w telekomunikacji? Maciej Witucki: Najprościej mówiąc, jest skutkiem tego, że klient otrzymuje do domu faktury za usługi. Zazwyczaj kilka faktur, bo ma kilka usług. A może otrzymywać jedną, i na niższą sumę. Na tej logice oparta jest nasza oferta Orange Open.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1165855_Klienci_coraz_chetniej_wybieraja_uslugi_w_pakietach.html (dostęp płatny)

Polacy polubili aplikacje

Aleksandra Stanisławska

Z aplikacji mobilnych korzysta już większość właścicieli smartfonów w Polsce. Polacy zagustowali w aplikacjach na smartfony, programach zmieniających telefon w konsolę do gier, mobilną listę zakupów czy kieszonkowe studio graficzne. Korzysta z nich blisko 80 proc. właścicieli smartfonów w Polsce – podaje w najnowszym raporcie firma ARC Rynek i Opinia.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1165843_Polacy_polubili_aplikacje.html (dostęp płatny)

Media publiczne ofiarą cięć

Anna Słojewska

Media publiczne tną ofertę programową, zwalniają ludzi, ograniczają inwestycje w nowoczesne technologie. Okazało się, że w czasach kryzysu częściowe czy nawet całkowite finansowanie z budżetu lub abonamentu nie jest gwarancją stabilności ekonomicznej. Oszczędności w niektórych krajach odbijają się na dochodach publicznych telewizji i rozgłośni.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1165773_Media_publiczne_ofiara_ciec.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Wspólne światłowodowe plany Orange i Netii

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?