„PB”: Prokuratura przygląda się ORSS

Publikacja: 07.10.2016 07:54

TP Teltech (grupa Orange Polska) i Alcatel-Lucent Polska to w ostatnich latach firmy kooperujące przy budowie dwóch regionalnych sieci szerokopasmowych: w woj. warmińsko-mazurskim i podkarpackim.

Zła sytuacja finansowa grupy Hawe i spory wykonawców o zakres odpowiedzialności za dalszą obsługę sieci sprawiły, że żadna z firm uczestniczących w tych projektach nie otrzymała pełnego wynagrodzenia. Dawni partnerzy są w sporach. Wzajemnie zarzucają sobie działanie w złej wierze, a prokuratura sprawdza co stało się z publicznymi pieniędzmi, pochodzącymi m.in. z funduszy unijnych.

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi dwa postępowanie dotyczące spółki Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, niegdyś zależnej, a dziś stowarzyszonej Hawe – informuje „Puls Biznesu” .

ORSS zaś szykuje kolejne zawiadomienia (po tym do Prokuratora Generalnego z kwietnia) z oskarżeniami wobec TP Teltech i Alcatela . Zamierza zawiadomić NIK, UOKIK oraz OLAF celem potwierdzenia, czy m.in. nie doszło do zmowy cenowej zawartej przez te dwie firmy. Te zarzuty odpierają.

TP Teltech i Alcatel m.in. szukają pieniędzy, które należą się im i innym firmom za prace w woj. podkarpackim. Prokuratura prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające z zawiadomienia TP Teltechu z marca.

„Wszczęto śledztwo, które prowadzone jest w sprawie doprowadzenia w dniu 31 grudnia 2015 r. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, za pomocą wprowadzenia w błąd pracowników urzędu marszałkowskiego województwa podkarpackiego. Postępowanie prowadzone jest także w sprawie ukrywania w lutym 2016 r. majątku spółki ORSS (…) poprzez rozdysponowanie na rzecz podmiotów powiązanych co najmniej 92 mln zł, stanowiących część z kwoty 107,36 mln zł, otrzymanych z urzędu marszałkowskiego” — informuje Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzecznik prokuratury regionalnej w Warszawie.

To sprawa dotycząca przelewu od województwa do ORSS, o którym pisaliśmy klika miesięcy temu. Zamiast na specjalny rachunek ESCROW poszedł na inne konto, bez dostępu TP Teltechu i Alcatela.

„PB” podaje, że ponad 100 mln zł przelane przez województwo ORSS na rachunek w dużej części trafiło do łańcucha powiązanych spółek, w tym do zarejestrowanych na Gibraltarze, jak Restata Investments. To spółka powiązana z Adamem Kawczyńskim, prezesem i akcjonariuszem giełdowego Central Fund of Immovables, który miał zostać inwestorem Hawe.

Spory głównych wykonawców RSS-ów sprawiają, że na pieniądze czekają od miesięcy małe firmy.

Do urzędu podkarpackiego zgłosiło się 29 firm, które nie dostały pieniędzy od ORSS, w tym Alcatel i TP Teltech. Podkarpackie uważa że nie ma wobec nich zobowiązań i – jak informuje – jest w sporze z ORSS.

W warmińsko-mazruskim stan wydaje się niezmienny. Ponad 50 mln zł czeka w depozycie sądowym na rozliczenie wykonawców.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu