Przegląd prasy – piątek 13 sierpnia

Publikacja: 13.08.2010 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Orange znowu liderem rynku. Operator ma najwięcej kart SIM[/b]

Michał Fura

Po drugim kwartale Orange jest operatorem, który sprzedał najwięcej kart SIM i ma najwyższe przychody. Polkomtel przoduje w rentowności, a Era w poziomie inwestycji. Taki jest obraz rynku po opublikowaniu danych finansowych przez trzech największych operatorów komórkowych na polskim rynku po II kwartale tego roku. Pod względem liczby sprzedanych kart SIM w II kwartale kolejny raz z rzędu pierwsze miejsce zajął należący do Telekomunikacji Polskiej PTK Centertel. Orange miał na koniec czerwca 14,029 mln sprzedanych kart SIM. To o 1,8 proc. więcej niż przed rokiem. Drugie miejsce zajmuje Polkomtel z 13,709 mln kart, a trzecie Era z 13,276 mln kart SIM. Najmniejszy Play miał w tym czasie 4,150 mln kart.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/442751,orange_znowu_liderem_rynku_operator_ma_najwiecej_kart_sim.html

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Indyjski deadline dla BlackBerry[/b]

Joe Leahy, David Gelles

Research in Motion, kanadyjski producent smartfonów BlackBerry zapewnił, że nie będzie zrywał współpracy z poszczególnymi krajami o specyficznych wymaganiach prawnych i zapowiedział współpracę z tymi rządami, które będą chciały zablokować usługę BlackBerry. Oświadczenie RIM przychodzi po czwartkowej zapowiedzi Indii, które chcą zablokować usługę BlackBerry przed końcem sierpnia, jeśli jej służby bezpieczeństwa nie zostaną dostępu do danych przesyłanych za pośrednictwem smartfonów RIM.

http://www.ft.com/cms/s/0/2b79b78c-a63a-11df-8767-00144feabdc0.html (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Gazeta WYborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]W sierpniu nadejdzie iPhone 4. Najprawdopodobniej u wszystkich operatorów[/b]

Przemysław Poznański

Czwarta wersja kultowego telefonu Apple’a ma się pojawić w Polsce w sierpniu – przekonują operatorzy. Możliwe, że do oferty wprowadzi go jednocześnie czterech największych operatorów komórkowych. – Wszystko wskazuje na to, że iPhone 4 pojawi się w naszej ofercie jeszcze w sierpniu – przekonuje Konrad Mróz z PTC, operatora sieci Era. Marcin Gruszka, rzecznik Play: – Stajemy na głowie, by także mieć „czwórkę” jeszcze w tym miesiącu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8246105,W_sierpniu_nadejdzie_iPhone_4__Najprawdopodobniej.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Centertel: Awaria sieci głosowej Orange[/b]

Urszula Zielińska

Około 2,5 godziny trwała awaria sieci komórkowej Orange (grupa Telekomunikacji Polskiej). Zaczęła się koło południa. Użytkownicy sieci nie mogli wykonywać połączeń głosowych, odbierali natomiast i mogli wysyłać esemesy. Jak wyjaśnia Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP, awaria dotknęła przede wszystkim mieszkańców Warszawy, Lublina i Łodzi. Padł węzeł transmisyjny spółki. – Powód to odcięcie zasilania w Warszawie, przy ul. Nowogrodzkiej. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, ilu klientów mogło odczuć problem – odpowiedział nam Jabczyński.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/684267_Centertel:_Awaria_sieci_glosowej_Orange.html (dostęp płatny)

[b]Hawe: Wyniki lepsze o połowę[/b]

Urszula Zielińska

Akcje Hawe podrożały wczoraj o 6,8 proc., do 3,47 zł, po podaniu przez grupę budującą sieć światłowodową wyników za I półrocze. Były dużo lepsze niż te przed rokiem. Przychody Hawe sięgnęły 39,9 mln zł (wzrost o 50 proc.), półroczna EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) miała wartość 17,7 mln zł (6,8 mln zł rok temu), a zysk netto 14,6 mln zł (wobec 6,7 mln zł).

http://archiwum.parkiet.com/artykul/684249_Hawe:_Wyniki_lepsze_o_polowe.html (dostęp płatny)

[b]Netia: Dywidenda może być atrakcyjniejsza niż z TP[/b]

Urszula Zielińska

268 mln zł – na tyle określił zarząd Netii poziom dywidendy, jaką operator mógłby wypłacić akcjonariuszom w tym roku. Informacja znalazła się w sprawozdaniu półrocznym. Jak wyjaśnia Andrzej Kondracki, szef relacji inwestorskich w Netii, to maksymalna kwota, jaką spółka zgodnie z przepisami mogłaby przekazać akcjonariuszom, wynikająca m.in. z wartości kapitału zapasowego. W przyszłym roku można będzie do niej doliczyć jeszcze zysk netto za 2010 r. – Nie oznacza to, że tyle właśnie wypłacimy – zastrzegł Kondracki.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/684264_Netia:_Dywidenda_moze_byc_atrakcyjniejsza_niz_z_TP.html (dostęp płatny)

[b]Tele-Polska Holding: Plany na 2010 r.[/b]

Urszula Zielińska

Notowany na NewConnect operator telekomunikacyjny prognozuje, że w tym roku osiągnie około 3 mln zł skonsolidowanego zysku netto, 5,8 mln zł EBITDA i około 136 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Oznacza to wzrost przychodów i zysku netto w porównaniu z 2009 r., gdy było to odpowiednio 118,3 mln zł i 1,06 mln zł. EBITDA grupy będzie zbliżona do ubiegłorocznej. TPH ostrzegł, że wyniki III i IV kwartału mogą być słabsze m.in. z powodu rozważanych transakcji finansowych.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/684270_Tele-Polska_Holding:_Plany_na_2010_r.html (dostęp płatny)

[b]Kurs Cisco ostro spadał[/b]

Hubert Kozieł, Bloomberg

Akcje Cisco Systems, największego na świecie producenta komputerowego sprzętu sieciowego, traciły wczoraj na giełdzie we Frankfurcie nawet 11 proc. Pod koniec środowej sesji w Nowym Jorku spadały o ponad 5 proc. W czwartek po południu walory Cisco traciły na giełdzie Nasdaq ponad 9 proc. W ten sposób inwestorzy reagowali na wyniki kwartalne spółki (opublikowane w środę, późnym wieczorem).

http://archiwum.parkiet.com/artykul/684229_Kurs_Cisco_ostro_spadal.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Hawe liczy na dobry rok[/b]

Katarzyna Latek

Operatorowi pomoże nowelizacja ustawy szerokopasmowej. Hawe chwali się kilkukrotnie wyższym zyskiem niż przed rokiem. Prezes zapowiada kolejne duże umowy. Operator telekomunikacyjny miał w pierwszym półroczu prawie 40 mln zł skonsolidowanych przychodów (rok temu 25,6 mln zł) i 14,6 mln zł zysku netto (rok wcześniej — 6,6 mln zł). EBITDA wzrosła do 17,71 mln zł z 6,82 mln zł. To wyniki szacunkowe.v— Rynek wreszcie dogonił nasze założenia biznesowe. Oczekujemy, że drugie półrocze będzie równie dobre — mówi Robert Kwiatkowski, prezes Hawe.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=107e3648-6166-41f1-8e47-1f57973b2b3c&date=2010-08-13 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Słabnie pozycja Nokii[/b]

Tomasz Boguszewicz

Fiński koncern wciąż sprzedaje najwięcej komórek na świecie, ale jego udział w rynku spada, mimo rosnącego popytu na telefony

http://new-arch.rp.pl/artykul/970288_Slabnie_pozycja_Nokii.html (dostęp płatny)

[b]Światłowody górą[/b]

Urszula Zielińska

Akcje Hawe, spółki kierowanej przez b. szefa Telewizji Polskiej Roberta Kwiatkowskiego, zdrożały wczoraj o 6,8 proc., do 3,47 zł po tym, gdy grupa budująca sieć światłowodową podała szacunkowe wyniki za I półrocze. Wzrostowi kursu towarzyszyła spora jak na tę spółkę wymiana akcji: z rąk do rąk przeszło niemal 0,9 mln walorów.

http://new-arch.rp.pl/artykul/970298_Swiatlowody_gora.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży