Przegląd prasy – poniedziałek 24 października

Publikacja: 24.10.2011 08:31

Telewizory za pół ceny, przydatne tylko przez rok

Patrycja Otto

Sklepy i ich klienci nie są przygotowani na cyfryzację. Punkty handlowe przeceniają odbiorniki, które za rok będą bezużyteczne. Na rynku pojawiły się też dekodery, które mogą nie poradzić sobie z odkodowaniem sygnału. W listopadzie przyszłego roku zacznie się wyłączanie analogowego nadawania telewizji naziemnej. Tylko 40 proc. z ponad 20 mln telewizorów znajdujących się w polskich domach jest dostosowanych do odbioru sygnału cyfrowego. Właściciele pozostałych albo kupią nowe odbiorniki, albo – to będzie zapewne bardziej popularne – dekodery zewnętrze, które umożliwią odbiór nowego sygnału. Inaczej nie będą mogli odbierać obrazu, chyba że korzystają z platform cyfrowych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=383619 (dostęp płatny)

T-Mobile zaskarży przetarg

Michał Fura

Szykuje się batalia między T-Mobile a Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Operator zaskarży piątkową decyzję UKE, dotyczącą rozstrzygnięcia przetargu na częstotliwości na korzyść Zygmunta Solorza-Żaka. Chodzi o powtórzony w części przetarg na pasmo 1800 MHz, który odbył się w 2007 r. Wygrały go spółki CenterNet i Mobyland należące do Solorza-Żaka. Wykorzystuje on tę częstotliwość do budowy szybkiego internetu LTE. Operator T-Mobile – PTC – zaskarżył przetarg, bo jego oferta nie została dopuszczona (brakowało parafki na jednej stronie).

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=383651 (dostęp płatny)

Komórka przenosi się do internetu. SMS na śmietnik?

Mirosław Bartołd

Apple uruchomił w środę usługę iMessage, która pozwala wysyłać wiadomości tekstowe bez użycia SMS-ów. Microsoft kupił Skype’a, który pozwala na rozmowy przez internet. Czy to kolejne gwoździe do trumny operatorów, czy nowe źródła przychodów? Usługa iMessage działa na podobnej zasadzie co Gadu-Gadu: pozwala wysyłać krótkie wiadomości tekstowe do innych użytkowników aplikacji, podłączonych akurat do internetu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10515391,Komorka_przenosi_sie_do_internetu__SMS_na_smietnik_.html

Steve Jobs chciał zniszczyć Androida

MS

– Zrobię wszystko, aby zniszczyć Androida – mówił Steve Jobs. Pieniądze, firmy, czy nawet zdrowie nie stanowiły dla Jobsa granic w wyeliminowaniu największego konkurenta – podało BBC, powołując się na biografa zmarłego szefa koncernu Apple. Szef Apple’a od lat nie krył swojego negatywnego stosunku do Androida. – Android to jedna wielka kradzież – mówił Jobs. W wypowiedziach o konkurencie nie krył emocji. – Wydam wszystkie pieniądze Apple’a na walkę z nieuczciwą konkurencją. Jestem gotów zniszczyć Androida. To będzie wojna termonuklearna – mówił Jobs.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10513066,Steve_Jobs_chcial_zniszczyc_Androida.html

Sony chce odzyskać pozycję na rynku smartfonów

Aleksandra Stanisławska

Rozpad spółki Sony Ericsson wydaje się przesądzony. Udziały w niej ma przejąć Sony W Polsce zamiana Sony Ericssona na Sony nie powinna zaszkodzić temu producentowi – uważają eksperci. Na naszym rynku wciąż radzi on sobie nieźle. Według IDC zajmuje czwartą pozycję wśród firm produkujących smartfony. Z tego typu urządzeń korzysta 14 proc. Polaków, a wśród nich użytkownicy Sony Ericssona stanowią ponad 20 proc. – pokazują dane zebrane przez dom mediowy MEC.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1089063_Sony_chce_odzyskac_pozycje_na_rynku_smartfonow.html (dostęp płatny)

Z zasady nie trzeba rejestrować zbioru teleadresów

Michał Kołtuniak

Chociaż ogólną zasadą jest obowiązek rejestrowania zbiorów, to są od niej wyjątki. Ustawa wprowadza kategorię drobnych bieżących spraw życia codziennego zwalniającą z takiego obowiązku. – W związku z toczącą się ostatnio dyskusją w mediach elektronicznych mam wątpliwości, czy powinienem zarejestrować zbiór danych kontaktowych z telefonu komórkowego. Zbiór ten, co oczywiste, zawiera numery telefonów, imiona, nazwiska, czasem z dodaniem funkcji pełnionych przez konkretne osoby. Czy o posiadanym zbiorze powinienem poinformować GIODO? – pyta czytelnik.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1088720_Z_zasady_nie_trzeba_rejestrowac_zbioru_teleadresow.html (dostęp płatny)

Telewizory za pół ceny, przydatne tylko przez rok

Patrycja Otto

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy