Przegląd prasy – wtorek 2 czerwca

Publikacja: 02.07.2013 06:27

Wojna o badania internetu. Portale razem przeciw Interii

Michał Fura

Agora, WP i Murator chcą zablokować Interii możliwość wliczania do wyników użytkowników serwisu Chomikuj.pl Szykuje się ostry konflikt między Interią a częścią jej konkurentów. Kością niezgody jest liczba użytkowników i pozycja w internecie. Należący do Bauera portal wlicza do swoich wyników użytkowników kontrowersyjnego serwisu Chomikuj.pl, co przekłada się na lepszą pozycję na rynku reklamy. Portal może to robić, bo posiada „efektywną kontrolę nad spółką” – może mianować część członków jej zarządu, choć nie jest jej właścicielem. Nie podoba się to Agorze, Wirtualnej Polsce i Muratorowi, którzy będą chcieli odebrać Interii taką możliwość. Być może przyłączą się do nich inni konkurenci. Interia zarzuca im hipokryzję i zorganizowaną próbę osłabienia jej pozycji w sieci.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=453874 (dostęp płatny)

Trudna miłość rzeczników Playa i Orange’a. Zaczepiają się, kłócą

Jakub Wątor

Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange’a: To jest po prostu ciekawszy PR. Dodajemy internetowi i rynkowi telekomunikacyjnego trochę pieprzu. Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Playa: Jakby Wojtek zniknął, to bym za nim nie tęsknił, mam co robić. Bardzo często jest tak, że odchodzę od komputera, idę na kawę, byle tylko nie reagować na jego zaczepki.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14205030,Trudna_milosc_rzecznikow_Playa_i_Orange_a__Zaczepiaja.html

Orange zbyt mocno walczył ceną

Ursuzla Zielińska

Polskie Koleje Państwowe chciały mniej wydawać na usługi telefonii komórkowej i wybrać jednego dostawcę dla dziewięciu firm z grupy. Dlatego w lutym koleje rozpisały przetarg (na blisko 32 tys. aparatów komórkowych i blisko 22,5 tys. kart SIM i cztery lata obsługi), którego szacunkowa to  około 10 mln zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/746679_Telekomunikacja:_Orange_zbyt_mocno_walczyl_cena.html (dostęp płatny)

Prezes CD Projektu zaczynał od pakowania gier komputerowych

Dariusz Wolak

Adam Kiciński nie ukrywa, że stanął na czele spółki trochę przez zbieg okoliczności. Praca pochłonęła go tak bardzo, że nie napisał pracy magisterskiej na Wydziale Fizyki UW.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/746683_Prezes_CD_Projektu_zaczynal_od_pakowania_gier_komputerowych.html (dostęp płatny)

20 tys. USD za wykrycie wady Facebooka

TR

Facebook wypłacił 20 tys. USD nagrody brytyjskiemu informatykowi za wykrycie problemu w serwisie, który umożliwiał przejęcie przez hakerów kont użytkowników portalu.

http://archiwum.pb.pl/3207328,25419,20-tys-usd-za-wykrycie-wady-facebooka (dostęp płatny)

Samsung zdominował Europę

TR

Blisko 50 proc. smartfonów sprzedanych w Europie w ostatnich miesiącach zostało wyprodukowanych przez Samsunga.

http://archiwum.pb.pl/3207329,91496,samsung-zdominowal-europe (dostęp płatny)

Finowie wykupują udział Siemensa

PR

Fiński producent telefonów komórkowych ogłosił plany wykupienia udziałów niemieckiego koncernu w ich spółce j. v. produkującej sprzęt sieciowy, bo prze­wi­duje lepszą przyszłość dla łączności 4G.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1203670-Finowie-wykupuja-udzial-Siemensa.html (dostep płatny)

Mniejsza wielka czwórka

Magdalena Lemańska

Telewizyjna reklama w Polsce coraz bardziej zależy od stacji niszowych. Na koniec roku 30 proc. rynku reklamy TV zagarną małe stacje – prognozują eksperci. Stało się. W I półroczu łączny udział w ogólnopolskim rynku oglądalności tzw. wielkiej czwórki na telewizyjnym rynku (TVP 1, TVP 2, TVN i Polsat) spadł w końcu poniżej symbolicznego poziomu 50 proc. – wynika z danych badającej telewizyjną oglądalność firmy Nielsen Audience Measurement (NAM).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1203589-Mniejsza-wielka-czworka.html (dostęp płatny)

Przychody z Internetu jak z telefonii stacjonarnej

Urszula Zielińska

Urząd Komunikacji Elektronicznej podsumował 2012 r. na rynku operatorów w kraju. O 2,4 proc., do 41,7 mld zł, obniżyła się w 2012 r. wartość przychodów operatorów telekomunikacyjnych w Polsce – wynika z raportu podsumowującego stan branży przygotowanego przez regulatora.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1203595-Przychody-z-Internetu-jak-z-telefonii-stacjonarnej.html (dostęp płatny)

Polska daleko pod względem potencjału w sieci

Piotr Mazurkiewicz

Najbardziej rozwiniętym rynkiem e-handlu na świecie jest Wielka Brytania, nieznacznie wyprzedzając USA. Wynik taki przynosi raport przygotowany przez Euromonitor International oraz Cushman & Wakefield, badający potencjał e-handlowy poszczególnych państw na podstawie 13 wskaźników, w tym rozwoju infrastruktury, wielkości wydatków per capita, otwartości na działalność online i media społecznościowe, a także udziału e-handlu w sprzedaży detalicznej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1203586-Polska-daleko-pod-wzgledem-potencjalu-w-sieci.html (dostęp płatny)

Reklama mobilna nad Wisłą raczkuje

Aleksandra Stanisławska

Polski rynek reklamy mobilnej wciąż poniżej średniej w regionie – podaje raport Gemiusa. Zaledwie 1,6 proc. wszystkich kampanii reklamowych online w Polsce w ostatnich trzech miesiącach 2012 roku stanowiły reklamy mobilne. To niemal o połowę mniej niż średnia dla naszego regionu. Dane te pochodzą z raportu Gemiusa „AdMonitor” obejmującego 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1203592-Reklama-mobilna-nad-Wisla-raczkuje.html (dostęp płatny)

Walka o komórki dla grupy PKP

Urszula Zielińska

Orange odpadł z powodu za niskiej ceny. Wygrał T-Mobile, ale Plus podważył przetarg w sądzie. Polskie Koleje Państwowe chciały mniej wydawać na usługi telefonii komórkowej i wybrać jednego dostawcę dla dziewięciu firm z grupy. Sąd jednak właśnie orzekł, że koleje nie mogły rozpisać jednego przetargu dla wszystkich spółek z grupy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1203580-Walka-o-komorki-dla-grupy-PKP.html (dostęp płatny)

Wojna o badania internetu. Portale razem przeciw Interii

Michał Fura

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży