Kablarze zgłosili już swój pomysł Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w czasie zakończonych w kwietniu konsultacji dotyczących nowego multipleksu.- Obecna oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej zdaniem PIKE w sposób niedostateczny uwzględnia pluralizm treści medialnych oraz geograficzny pluralizm mediów, w zakresie treści regionalnych, ograniczając się jedynie do nadawcy publicznego z programem TVP Regionalna, znajdującym się na multipleksie trzecim – podają kablarze w opinii wysłanej do KRRiT. Jak argumentują, „Zaistnienie lokalnych nadawców na platformie ogólnopolskiej podniesie rangę poruszanych przez nich spraw, jak również będzie przyczynkiem do stałego ich rozwoju, podnoszenia kwalifikacji i tym samym wpłynie na wzrost konkurencyjności na rynku medialnym”.

To powrót do pomysłu sprzed czterech lat, kiedy kablarze przymierzali się do podobnego pomysłu (proponowali na multipleks wspólny kanał CTV). Nic z niego wtedy jednak ostatecznie nie wyszło. – Z tamtych czasów mamy spółkę, która będzie nadawcą nowej stacji – Cable Television Network and Partners – mówi Jerzy Straszewski, prezes PIKE.

Jak tłumaczy, nowy kanał ma w 10 proc. nadawać informacje, w 20 proc: materiały z oferty sieci kablowych, ale o charakterze ogólnopolskim.- Takie, które zainteresują widzów w całym kraju. Pozostałe 70 proc. czasu poświęcone będzie na materiały dokumentalne – podaje Straszewski. W zapewnieniu materiałów dla tych 70 proc. programów o charakterze dokumentalnym PIKE mają pomóc dwaj partnerzy programowi, których nazw PIKE nie ujawnia.

Izba zakłada, że powiązane zazwyczaj z małymi sieciami kablowymi telewizje lokalne stworzą trzy osobne redakcje informacji, publicystyki i dokumentu, a przygotowane przez nie materiały będą trafiać do centralnego studia, gdzie będzie z ich tworzony ogólnopolski program.

W propozycji przesłanej do KRRiT podaje, że stacja miałaby nadawać: informacje i publicystykę lokalną, filmy dokumentalne produkowane przez nadawców lokalnych, programy edukacyjno-poznawcze oraz filmy podróżniczo-dokumentalne z różnych stron świata, „których jakość wyznaczają standardy programów Discovery”. Z informacji rpkom.pl wynika, że nazwa Discovery nie pada tam przypadkowo. Amerykański nadawca, który od dawna chce wejść na multipleksy polskiej naziemnej telewizji w Polsce ma być według naszych informacji jednym z partnerów stacji PIKE. Agnieszka Jurkiewicz odpowiedzialna za komunikację korporacyjną w Discovery Networks w naszym regionie nie potwierdza jednak tej informacji. – Nie komentujemy tych spekulacji – mówi tylko.