Smartfony Nokii z systemem Microsoft Windows Phone kosztowały już miliard dolarów, choć żadna ze słuchawek nie trafiła jeszcze na rynek.

Jak donoszą informatorzy, na które powołuje się agencja informacyjna Bloomberg oraz wiele innych źródeł w branży telekomunikacyjnej, Microsoft za wybranie systemu Windows Phone a nie Google Android zapłacił Nokii ponad miliard dolarów.

Część z tych wydatków wróci do amerykańskiego giganta w postaci opłat licencyjnych, jakie Nokia poniesie za każdy egzemplarz telefonu z Windows Phone. Jak twierdzi Bloomberg, duża część sumy trafi do Nokii zanim rozpocznie się sprzedaż nowych telefonów, by wspomóc finansowo prace nad dostosowaniem fińskich telefonów do systemu Microsoftu.

Firmy nie odniosły się do doniesień Bloomberga, który poinformował także, że obie spółki jeszcze dopracowują szczegóły jednego z najbardziej zaskakujących aliansów branży technologicznej ostatnich lat.

Intel, największy na świecie producent mikroprocesorów który razem z Nokią rozwijał eksperymentalny system operacyjny MeeGo, uznał niedawno, że wybór systemu Widnows Phone przez Finów to błąd, a Nokia powinna związać się z Androidem, najpopularniejszym obecnie systemem mobilnym na świecie (w IV. kwartale 2010 r. sprzedało się więcej smart fonów z Androidem niż z Symibianem Nokii, wcześniejszym liderem branży).