Tyle firm, wedle dzisiejszych doniesień Gazety Giełdy Parkiet i Pulsu Biznesu złożyło KGHM ofertę przejęcia Telefonii Dialog – jednego z największych operatorów alternatywnych w Polsce. Jak donosi Puls Biznesu pośród oferentów znalazły się Netia, Polkomtel i MNI. Najbardziej zaskakującym doniesieniem, aczkolwiek słabo potwierdzonym, jest udział w licytacji UPC.

Kablowa sieć walczy wprawdzie z Netią o pozycję drugiego alternatywnego operatora w Polsce, ale do tej pory dystansowała się całkowicie od sieci PSTN. Nie zdecydowała się nawet na rywalizację o klientów w sieci Telekomunikacji Polskiej. Ponadto zajęta jest obecnie przygotowaniami do integracji stołecznego Astera, którego kupiła w grudniu ubiegłego roku (czeka na akceptację UOKiK). – Zaprzeczam, iż złożyliśmy ofertę zakupu Dialogu – powiedziała rpkom.pl Patrycja Gołos, rzecznik operatora.

Netia od dawna deklaruje zainteresowanie Dialogiem. Determinację Polkomtela trudno ocenić. Niedawno Bogusława Matuszewska, członek zarządu operatora sieci Plus, mówiła rpkom.pl, że sieć stacjonarna jest mało atrakcyjna. Że co najwyżej Polkomtel mógłby uruchomić usługi na bazie produktów hurtowych TP. Ponadto Polkomtel sam znajduje się w trakcie sprzedaży, a na dodatek KGHM jest jednym z jego akcjonariuszy. Polkomtel więc negocjowałby sprzedaż Dialogu ze swoim właścicielem.

MNI jest w całej grupie najmniejszym graczem, chociaż w ostatnich latach kupuje wszystko co jest na sprzedaż (m.in. Mobilkinga, Stream Communications, Hyperiona). Dwa lata temu twierdziło, że jest zainteresowane przejęciem Netii.

W ubiegłym roku Dialog miał 528 mln zł przychodu. Obsługiwał 483 tys. klientów usług telefonicznych i 156 tys. klientów szerokopasmowego dostępu.