– Osiągnęliśmy duży stabilny udział w rynku operatorów, a nasze przychody będą rosły w tym roku dzięki dwóm działom: terminali i rozwiązań ICT dla firm innych, niż telekomy. Ta druga działalność Huawei jest rozwijana od kilku lat, w tym roku liczymy na duży jej wzrost – powiedział nam Szczepan Pajor, dyrektor ds. usług technicznych w Huawei Polska. Nie ujawnił, ile mogły wynieść ubiegłoroczne przychody jego spółki.

Huawei i NokiaSiemens Networks, to zwycięzcy przetargu rozpisanego w ub.r. przez joint-venture PTK Centertel i Polskiej Telefonii Cyfrowej na budowę i modernizację sieci HSPA+.

Jak pisaliśmy, a niedawno potwierdzili też operatorzy, na Huawei przypadło 72 proc. kontraktu szacowanego na kilkaset milionów euro. Huawei startuje także w przetargu na infrastrukturę dla grupy spółek Zygmunta Solorza-Żaka.

Według Wojciecha Pytla, prezesa NFI Midas i członka zarządu Polkomtela, ma on zostać rozstrzygnięty w ciągu kilku tygodni. Także i o ten projekt biją się z Chińczykami europejscy dostawcy: NSN, Ericsson oraz Alcatel-Lucent. Solorz-Żak przewidywał, że spółki wybiorą więcej niż jednego dostawcę.

Łączna wartość przetargów Orange, T-Mobile i jego grupy, to około 4 mld zł.