Według obliczeń Nokia Siemens Networks (NSN) z sieci szerokopasmowych w Polsce korzysta obecnie 8,8 mln abonentów. W 2010 roku pobierali oni średnio do 122 megabajtów danych miesięcznie. W ciągu 10 lat liczba polskich użytkowników szybkiego Internetu wzrośnie do 35 mln, a transfer danych zwiększy się ponad 52-krotnie – do 6422 megabajtów na miesiąc.

W związku z rewolucją mobilną zwiększy się zwłaszcza ilość danych  wysyłanych za pomocą smartfonów. W ubiegłym roku było to średnio do 0,12 petabajta danych miesięcznie. W 2020 roku ma wzrosnąć do 232 petabajtów. Dla laptopów będzie to 346 petabajtów.

– Gwałtowny wzrost popytu na dostęp do sieci może spowodować, że nie wszyscy użytkownicy będą w stanie w pełni i komfortowo korzystać ze swoich urządzeń mobilnych. Straty poniosą i operatorzy, i polska gospodarka – ostrzega dr Radomir Grucza, prezes Nokia Siemens Networks w Polsce.

Firma, prezentując dane o transferze danych w Polsce, promowała swoją technologię Liquid Net, umożliwiającą kierowanie ruchu sieciowego najbardziej drożnymi kanałami z uwzględnieniem najniższych kosztów. Narzędzie to pozwoli na uwolnienie nieużywanej pojemności sieci telekomunikacyjnej i w razie potrzeby przydzielenie jej we właściwe miejsce – zapewnia NSN.