W [link=index.php?option=com_content&view=article&id=1005%3Atp-obnia-ceny-dostpu-do-sieci-ip-chocia-wygrao-regulacyjn-batali-z-uke-update&catid=2%3Anewsy&Itemid=1]ubiegły piątek Urząd Komunikacji Elektronicznej otrzymał oficjalne zawiadomienie z Komisji Europejskiej o wecie [/link]wobec projektu decyzji regulującej rynek wymiany ruchu IP w Polsce. Tego samego dnia Telekomunikacja Polska, która w istocie miałabyć przedmiotem tej regulacji, ogłosiła nową ofertę na dostęp do TPnetu

– To nie jest oferta peeringowa, ale jest to oferta, która może poprawić sytuację polskich operatorów – powiedziała serwisowi rpkom.pl Anna Streżyńska, prezes UKE. – Zobaczymy jak sprawdzi się w praktyce. Rozpoczniemy za kilka tygodni następna analizę rynku. Nowa oferta TP będzie dostepna od kwietnia w sprzedaży, więc zobaczymy, czy się sprawdza. Reasumując: szykujemy kolejna notyfikację projektu decyzji dla Komisji Europejskiej, ale jeżeli nowa oferta, z którą TP – pod presją UKE – wystąpiła będzie się sprawdzać – odpuścimy.

W ramach nowej oferty TP zaproponowała znaczną obniżkę cen na dostęp do TPnetu dla operatorów, którzy będą w stanie wymieniać się ruchem w warszawskim centrum LIM. Zaproponowała również nową ofertę transmisji danych do LIM w ramach usługi metro ethernet.