Niezadowalajacą szybkość szerokopasmowego Internetu w domu (38 proc.) oraz wolniejsze łącze, gdy korzystają z niego także inne urządzenia (27 proc.) to dwa najważniejsze powody niezadowolenia osób korzystających z Internetu w domu. Takie wyniki przyniosło badanie przeprowadzone przez OnePoll na zlecenie firmy D-Link na próbie 1500 domowych i biznesowych użytkowników w Europie.

Wśród pozostałych frustrujących czynników znalazły się: niestabilne połączenie (24 proc.), rozładowanie akumulatorów w przenośnych urządzeniach podczas pobierania danych (21 proc.) oraz białe plamy w pokryciu sygnałem sieci Wi-Fi w domu lub ogrodzie (20 proc.).

Badanie pokazało, że najwięcej sfrustrowanych użytkowników mieszka we Włoszech (48 proc.), Hiszpanii (43 proc.) i Niemczech (40 proc.). Na przeciwnym biegunie znajdują się zadowoleni użytkownicy z Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie połączenia z Internetem okazały się być stabilniejsze. Po podłączeniu wielu urządzeń do jednego łącza najwolniejszy internet mieli Hiszpanie i Włosi. Taki stan rzeczy wywołał irytację odpowiednio u 38 i 29 proc. badanych.

Wolne łącze jest też problemem dla osób pracujących w domu. Podczas jej wykonywania zaledwie 39 proc. uczestników badania nie zaobserwowało spowolnienia działania Internetu, a 36 proc. mogło bez problemów korzystać z kamery internetowej.

Z badania wynika,że użytkownicy mają duże oczekiwania wobec nowych technologii w przyszłości. 56 proc. uważa, że w 2020 roku będzie korzystać z cyfrowej rozrywki w wysokiej rozdzielczości bez jakichkolwiek opóźnień w transmisji danych. Niemalże dwie trzecie respondentów (60 proc.) ma nadzieję, że urządzenia domowego użytku będą zdalnie sterowane.