Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 22 lutego

Publikacja: 22.02.2018 07:30

SMS zamiast tradycyjnej recepty
Żeby wykupić leki trzeba będzie pokazać w aptece wiadomość ze specjalnym kodem kreskowym. Albo wylegitymować się o podać PIN. Elektroniczny dokument ma zacząć działać jeszcze w tym miesiącu. W ciągu najbliższych kilku dni z e-recepty będą mogli skorzystać pierwsi pacjenci w ramach pilotażu. Do końca roku będą je realizować wszystkie apteki w kraju, a do 2020 r. obowiązkowo wydawać je wszyscy lekarze w kraju.
S. A1, A6-A7

Gazeta Wyborcza

Inżynier w spodniach
Programista, inżynier, energetyk, automatyk – to nie są zawody dla kobiet, a na stanowisku dyrektorskim powinien zasiadać mężczyzna – sądzą Polacy.
S. 11

Nowy smartDOM pod lupą

Ruszyła nowa odsłona jego z najciekawszych programów lojalnościowych w Polsce – smartDom. Jego wyjątkowość wśród wszystkich tego typu przedsięwzięć na naszym rynku polega na tym, że skupia mnóstwo różnych usług oferowanych przez jedną grupę kapitałową. (…) Nie wiem, czy twórcy SmartDOM na pomysł jego modyfikacji wpadli po lekturze mojego felietonu (samo jego czytanie byłoby męczące, nie mówiąc już o próbie skorzystania z opisanych w nim zniżek), ale dobrze, że postanowili coś zmienić.
S. 19

Parkiet

Nowy standard rzucił cień na wartość telekomu
– Podtrzymujemy, że w tym roku pierwszy raz od dziesięciu lat EBITDA będzie stabilna i wyniesie około 3 mld zł – zapowiedział w środę Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska. Tego dnia telekom zaprezentował wyniki za ostatni kwartał i cały ubiegły rok. Dane kwartalne okazały się lepsze, niż prognozowali analitycy ankietowani przez „Parkiet”: przychody telekomu spadły o 2,4 proc., do 2,91 mld zł, skorygowana EBITDA urosła o 4,2 proc., do 667 mln zł, a strata netto skurczyła się do 198 mln zł. Fallacher podkreślał, że był to najlepszy kwartał pod względem sprzedaży światłowodu, najlepszy od siedmiu lat, jeśli chodzi o sprzedaż płatnej telewizji. W ciągu dnia napłynęła też korzystna dla operatora wieść z Trybunału Sprawiedliwości UE: proces o karę nałożoną przez Komisję Europejską wydłuży się. Mimo to notowania Orange stopniały o 6,36 proc., do 5,45 zł. Dlaczego?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796641_Nowy_standard_rzucil_cien_na_wartosc_telekomu.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

E-Podatki zmierzają ku katastrofie
Podatnicy mieli zyskać, ale stracą. Wygląda na to,że projekt, który kosztował państwo 100 mln zł nie zostanie ukończony. Centralny system podatkowy zmierza ku katastrofie na miarę Poltaksu, w którym resort finansów po pięciu latach wdrożenia rozstał się z wykonawcą i utopił setki milionów złotych. W połowie stycznia pisaliśmy o problemach z realizowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie e-podatki. Kontrakt z Sygnity resort podpisał w 2013 r., a ostatnie elementy systemu miały być gotowe w tym roku. Nie ma na to żadnych szans.
S. 1, 4-5

Orange tracie zgodnie z planem
Telekom chwali się „bardzo dobrymi wynikami” na trudnym rynku. Ale inwestorów to nie przekonało – kurs spadł o ponad 5 proc..
S. 5

Klient w branży IT robi różnicę
Kursy akcji Asseco Poland i jej spółki córki podążają w przeciwnych kierunkach. Wszystko dlatego, że prywatne firmy dają zarobić lepiej niż państwo. Po notowaniach Asseco Business Solutions nie widać już wpływu ostatniego załamania na warszawskiej giełdzie.
S. 16

Cyfrowy szofer poprowadzi Volksawagena
Niemiecki koncern zaprezentował szkice kolejnego prototypu z rodziny I.D. Auto zadebiutuje podczas marcowych targów w Genewie.
S. 20

Rzeczpospolita

JPK: ostatni dzwonek dla firm
Najmniejsi przedsiębiorcy mają już tylko kilka dni na wysłanie fiskusowi Jednolitego Pliku Kontrolnego. Półtora miliona firm musi po raz pierwszy przesłać skarbówce dane z ewidencji VAT w nowym, elektronicznym formacie. Mają na to czas do 26 lutego.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367005-JPK:-ostatni-dzwonek-dla-firm.html (dostęp płatny)

Bitcoin milej widziany w Seulu
Regulatorzy z Korei Południowej – czyli jednego z najważniejszych rynków kryptowalutowych świata – złagodzili stanowisko. Ucieszyło to inwestorów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366986-Bitcoin-milej-widziany-w-Seulu.html (dostęp płatny)

Orange Polska: Nowy standard popsuł wizerunek
Aż o 6,36 proc. do 5,45 zł – najmocniej spośród firm z głównego indeksu GPW, WIG20 – spadł w środę kurs akcji Orange Polska. Inwestorzy wyprzedawali walory największego pod względem liczby klientów i przychodów operatora telekomunikacyjnego w kraju na sesji, w trakcie której zarząd prezentował wyniki za 2017 rok i zamierzenia na już trwający rok 2018.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367020-Orange-Polska:-Nowy-standard-popsul-wizerunek.html (dostęp płatny)

Roboty zwielokrotniają wydajność e-commerce
Nowoczesne technologie w magazynach | W przygranicznym Kołbaskowie Amazon – amerykański potentat handlu w sieci – uruchomił wielkie centrum dystrybucyjne. To najświeższa z dużych inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Pracuje w niej tysiąc osób i 3 tys. robotów. Dziennie może obsługiwać aż 400 tys. przesyłek.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366993-Roboty-zwielokrotniaja-wydajnosc-e-commerce.html (dostęp płatny)

SMS zamiast tradycyjnej recepty
Żeby wykupić leki trzeba będzie pokazać w aptece wiadomość ze specjalnym kodem kreskowym. Albo wylegitymować się o podać PIN. Elektroniczny dokument ma zacząć działać jeszcze w tym miesiącu. W ciągu najbliższych kilku dni z e-recepty będą mogli skorzystać pierwsi pacjenci w ramach pilotażu. Do końca roku będą je realizować wszystkie apteki w kraju, a do 2020 r. obowiązkowo wydawać je wszyscy lekarze w kraju.
S. A1, A6-A7

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów