Gartner o telefonach: w III kw. udział smartfonów w górę, a cały rynek w dół

Publikacja: 15.11.2012 10:08

Raport przedstawiony w nocy przez brytyjską firmę Gartner potwierdził znane z wcześniejszych analiz trendy rynku dotyczące sprzedaży urządzeń mobilnych na świecie.

W III kwartale 2012 roku rynek smartfonów urósł o 47 proc. rok do roku i stanowi 2/5 spośród wszystkich 427,7 milionów sztuk telefonów sprzedanych w trzecim kwartale 2012 roku. Smartfonom było łatwo o tyle, że producenci telefonów sprzedali w sumie o 3 proc. mniej aparatów niż przed rokiem.

Dominującą pozycję na rynku wszystkich aparatów komórkowych utrzymał Samsung, który w kwartał sprzedał blisko 98 milionów swoich produktów i odnotował 18,6 proc. wzrost rok do roku. Wynik ten zawdzięcza głównie produktom z serii Galaxy.

Zaskoczeniem jest drugie miejsce fińskiego producenta, Nokii (82,3 mln), który od kilku lat traci w porównaniu z konkurencją. Mimo sprzedaży słabszej o 22 proc., osiągnięty przez firmę wynik jest lepszy od szacowanego przez analityków.

Trzeci na liście najchętniej kupowanych Apple wypuścił na rynek 23,6 milionów urządzeń (o 35 proc. więcej niż przed rokiem), przy czym koncern ten produkuje tylko smartfony, w przeciwieństwie do dwóch powyższych konkurentów. Analitycy szacują, że nadchodzący kwartał, obfitujący w święta, będzie tradycyjnie najlepszy dla urządzeń z jabłuszkiem.

W sumie firmy i osoby indywidualne kupiły na świecie w III kw. br. 169,2 mln smartfonów. Dwóch producentów, Samsung i Apple, ma prawie połowę (46,5 proc.) udziału w światowej sprzedaży takich mobilnych sprzętów. Kolejne miejsca zajmują RIM i HTC. W zestawieniu Gartnera widać słabość Nokii, która spadła z drugiej (jeszcze w II kw. 2012 r.) na siódmą pozycję, sprzedając 7,2 miliona egzemplarzy. Gartner szacuje, że spadek ten może powstrzymać nowa seria smartfonów serii Lumia z systemem Windows 8.

Na podstawie danych sprzedaży produktów konkretnych producentów, Gartner stworzył zestawienie najpopularniejszych systemów operacyjnych, na których mobilne gadżety pracują. Najwięcej z nich (72,4 proc.) ma zainstalowany system Android. Kolejne miejsca zajmują iOS oraz RIM. Największe straty w porównaniu do poprzedniego roku odnotował Symbian, którego udział w rynku spadł z 16,9 proc. w 2011 roku do 2,6 proc. w bieżącym roku.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu