Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 17 maja

Publikacja: 17.05.2018 07:30

Zielone światło z Brukseli dla lokalizatorów GPS
Komisja Europejska zgodziła się na to, by polski fiskus mógł na bieżąco śledzić trasę przejazdu kierowców przewożących np. paliwa, skażony alkohol czy susz tytoniowy.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1124376,monitorowanie-przewozu-drogowego-towarow-lokalizatory-gps.html (dostęp płatny)

Parkiet

Tauron chce wejść w internet
Tauron Obsługa Klienta, spółka z grupy giełdowego Tauronu, wystartowała w konkursie o dotacje do budowy sieci światłowodowej zorganizowanym przez rząd – dowiedział się „Parkiet”. Tym samym energetyczna grupa walczy z telekomami o wsparcie ze środków UE i może stać się ich konkurentem o klienta internetu w przyszłości.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799393_Tauron_chce_wejsc__w_internet.html (dostęp płatny)

Media w obliczu cyfrowej transformacji
Konkurencja na rynku globalnym jest największą szansą, ale i zagrożeniem dla lokalnych mediów w cyfrowym świecie.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799410_Media_w_obliczu_cyfrowej_transformacji.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Cyfryzacja zwieńczy dzieło
Wśród tendencji światowych, które wpłyną na kształt energetyki w naszym kraju, uczestnicy panelu dyskusyjnego „Trendy przyszłości w polskiej energetyce” wskazali przede wszystkim digitalizację. Kolejne miejsca przyznali regulacjom prawnym i energetyce rozproszonej. Według Gérarda Bourlanda dyrektora ds. działalności energetycznej w Veolii cyfryzacja będzie wisienką na torcie. — Zanim do niej dojdziemy, musimy przygotować wszystkie niższe poziomy — doprowadzić do porządku sieci, oprzyrządowanie i sprzęt, infrastrukturę pomiarową — tłumaczył Gérard Bourland.
https://www.pb.pl/cyfryzacja-zwienczy-dzielo-929618 (dostęp płatny)

Czas przemianować WIG20
S&P500, indeks amerykańskich blue chipów, w coraz większym stopniu zależy od akcji FAANG+, czyli Facebooka, Amazon. com, Apple’a, Netlfiksa i Alphabetu, właściciela Google. S&P500, indeks amerykańskich blue chipów, w coraz większym stopniuzależy od akcji FAANG+, czyli Facebooka, Amazon. com, Apple’a, Netlfiksa i Alphabetu, właściciela Google. Howard Silverblatt, starszy analityk w tworzącej indeksy firmie S&P500 Dow Jones Indices zwrócił uwagę, że piątka gigantów odpowiada za 64 proc. całkowitego zwrotu z flagowego indeksu, jeśli liczyć od początku roku. W porównywalnym okresie 2017 r. było to 40 proc. „Może to czas, by zmienić nazwę S&P500 na FAANG+?” — zastanawia się agencja Bloomberg.
https://www.pb.pl/czas-przemianowac-wig20-929603 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Cyfrowa rewolucja króluje w handlu
Nowe technologie, sztuczna inteligencja, algorytmy śledzące zachowania klientów są już także wykorzystywane w sklepach tradycyjnych. – Walka o przyszłość handlu odbywa się w digitalu – mówił Olgierd Cygan, partner w Deloitte Digital CE, podczas panelu „Zarządzanie informacją… dźwignią handlu”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373508-Cyfrowa-rewolucja-kroluje-w-handlu.html (dostęp płatny)

Cyfrowe zszywanie dwóch światów
Sektor walczy o rentowność „starego biznesu” i szuka nowych pomysłów na zarabianie. Digitalizacja stała się dla europejskiej energetyki podstawową siłą napędową. Automatyzacja i cyfryzacja procesów we wszystkich obszarach biznesu stały się dziś ważniejsze niż konieczność dostosowania się do zaostrzających się unijnych regulacji, nastawionych docelowo na wyeliminowanie wysokoemisyjnych paliw z wytwarzania. Mniejsze znaczenie ma też dziś dążenie do przekształcenia modelu działania z opierającego się na centralnie zarządzanych blokach energetycznych na rozproszony. – Digitalizacja daje szansę na ucieczkę do przodu w każdym aspekcie energetycznego biznesu – tłumaczył ten fenomen Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemens Polska odpowiedzialny za obszar energetyki podczas panelu „Trendy przyszłości w polskiej energetyce”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373503-Cyfrowe-zszywanie-dwoch-swiatow.html (dostęp płatny)

Energetyczny gigant chce budować internet
Grupa Tauron wystartowała w konkursie o dotacje UE do budowy szybkich łączy internetowych – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Najpierw telekomy zaczęły sprzedawać energię elektryczną w pakietach z usługami telefonii i internetu, a teraz Tauron Obsługa Klienta z grupy Tauron Polska Energia wystartował w konkursie o unijne dotacje do budowy sieci światłowodowej zorganizowanym przez rząd.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373539-Energetyczny-gigant-chce-budowac-internet.html (dostęp płatny)

Media w obliczu cyfrowej transformacji
Konkurencja na rynku globalnym jest największą szansą, ale i zagrożeniem dla lokalnych mediów w cyfrowym świecie. Zmieniające się technologie pchają media w kierunku ciągłej transformacji, stwarzając nowe możliwości dla odbiorców, redakcji i reklamodawców. Po drodze branża popełniła jednak wiele błędów, a największą pułapką było rozdawanie w internecie wszystkich treści za darmo – stwierdzili uczestniczy panelu „Cyfryzacja w świecie mediów” podczas EKG w Katowicach. – Wrzucanie do sieci wszystkich treści i przekonanie, że to nie wpływa na biznes wydawcy, było pierwszym błędem. Następnie, gdy internet stawał się coraz ważniejszy, media zdecydowały się konkurować ze sobą na kliki, na odsłony. Wówczas zderzyły się z takimi gigantami jak Google czy Facebook – mówił Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media. – Teraz pojawiły się smartfony, na których monetyzowanie treści jest wyzwaniem. Za rok z pewnością pojawią się kolejne zjawiska.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373491-Media-w-obliczu-cyfrowej-transformacji.html (dostęp płatny)

Zielone światło z Brukseli dla lokalizatorów GPS
Komisja Europejska zgodziła się na to, by polski fiskus mógł na bieżąco śledzić trasę przejazdu kierowców przewożących np. paliwa, skażony alkohol czy susz tytoniowy.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1124376,monitorowanie-przewozu-drogowego-towarow-lokalizatory-gps.html (dostęp płatny)

Parkiet

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów