Przegląd prasy – czwartek 2 września

Publikacja: 02.09.2010 09:04

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]InPost reaktywuje sieć komórkową[/b]

Michał Fura

Największa prywatna poczta wprowadzi na rynek nowego wirtualnego operatora MVNO. – Oprócz tanich rozmów klienci dostaną też m.in. możliwość dokonywania mobilnych płatności – mówi „DGP” Rafał Brzoska, prezes Integer.pl, do którego należy InPost. Nowe usługi to efekt przejęcia w czerwcu przez Integer spółki CP Telecom zajmującej się wcześniej obsługą MVNO Carrefour Mova. – Szykujemy reaktywację tej marki wspólnie z Carrefourem. Na przełomie września i października wprowadzamy kolejne nowości w tej sieci – zapowiada.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/447248,inpost_reaktywuje_siec_komorkowa.html

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Cyfra+ bogatsza o siedem kanałów Polsatu[/b]

Przemysław Poznański

Siedem kanałów Polsatu trafiło wczoraj na do Cyfry+. Będą dostępne dla większości obecnych abonentów platformy. Umowę między Telewizją Polsat a spółką Canal+ Cyfrowy podpisano 31 sierpnia. Polsat oraz Polsat 2 będą dostępne dla wszystkich abonentów platformy bez dodatkowych opłat. Kanały tematyczne Polsat Play, Polsat Café, Polsat Film i Polsat News wzbogacą ofertę pakietów od podstawowego wzwyż. Polsat JimJam natomiast będzie oferowany dla abonentów droższych pakietów: Komfortowego+, Prestiżowego+ oraz Prestiżowego HD+.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8323597,Cyfra__bogatsza_o_siedem_kanalow_Polsatu.html

[b]Wielka rekrutacja. Infosys przyjmie od zaraz 250 osób[/b]

Joanna Blewąska

Łódzki Infosys zyskał nowego klienta – firmę telekomunikacyjną. Zajmie się jej finansami. To dlatego rozpoczyna wielką rekrutację. W ciągu trzech miesięcy zatrudni nawet 250 osób. Infosys przyszedł do Łodzi dokładnie trzy lata temu. Kupił działające centrum księgowe od Philipsa, który swoje rozliczenia powierzył spółce z Indii. To był pierwszy wielki klient. Ale spółka na tym nie poprzestała. Do Łodzi udało się sprowadzić także księgowość znanych marek z branży motoryzacyjnej i kosmetycznej. Ostatni wielki kontrahent to Rio Tinto – potentat kopalnictwa. Rocznie pozyskuje około 20 mln karatów diamentów, wydobywa też węgiel, żelazo, miedź, uran i złoto.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8325740,Wielka_rekrutacja__Infosys_przyjmie_od_zaraz_250_osob.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Action: Zarząd zamierza szukać oszczędności[/b]

Dariusz Wolak

Giełdowy dystrybutor sprzętu IT miał w I półroczu 970 mln zł przychodów ze sprzedaży i 8 mln zł zysku netto. Rok wcześniej (bazą są wyniki za luty – lipiec 2009 r., czyli II półrocze roku obrotowego 2009/2010, który trwał aż 17 miesięcy) sprzedaż miała wartość 896 mln zł, a zarobek sięgnął 15,3 mln zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/685696_Action:_Zarzad_zamierza_szukac_oszczednosci.html (dostęp płatny)

[b]Karen może mieć ciężką przeprawę z akcjonariuszem[/b]

Dariusz Wolak

Przyszli właściciele spółki, mimo że nie mają jeszcze nad nią kontroli, już wprowadzili swoich przedstawicieli do rady nadzorczej. Postawili na byłych polityków. Walne zgromadzenie akcjonariuszy Karenu nie podjęło decyzji o emisji 782 mln akcji serii L z wyłączeniem prawa poboru.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/685700_Karen_moze_miec_ciezka_przeprawe_z_akcjonariuszem.html (dostęp płatny)

[b]Multimedia: rynek nie będzie topniał[/b]

Urszula Zielińska

Kablowa sieć wróciła do przejęć. Prezes uważa, że w II półroczu nic nie zaburzy działalności spółki. Nieco ponad 140 mln zł wyniosły w II kwartale tego roku przychody sieci kablowej Multimedia Polska. To o 9 proc. więcej niż przed rokiem i nieco więcej, niż zakładali analitycy (prognozowali średnio 139 mln zł). Dużo wyższy, niż sądzili, okazał się zysk operacyjny sieci: sięgnął 34 mln zł (wzrost o 45 proc.). EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) skoczyła do ponad 73 mln zł z blisko 63 mln zł rok wcześniej.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/685725_Multimedia:_rynek_nie_bedzie_topnial.html (dostęp płatny)

[b]Polkomtel: Gros obligacji kupiły polskie instytucje[/b]

Urszula Zielińska

Polkomtel potwierdził, że w piątek 27 sierpnia uplasował pierwszą pulę obligacji z programu o wartości 1 mld euro. Opiewa ona na miliard złotych. Komórkowa firma przydzieliła już walory. Poinformowała, że redukcja zapisów wyniosła 60 proc., a większość papierów przypadła w udziale polskim instytucjom finansowym. Dokładnej struktury nie podano. Formalną datę emisji ustalono na 6 września – podał operator sieci Plus. Obligacje mają trafić na Catalyst. Na razie nie ujawniono, kiedy ma to się stać.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/685726_Polkomtel:_Gros_obligacji_kupily_polskie_instytucje.html (dostęp płatny)

[b]Sprzedaż Polkomtelu rusza w październiku[/b]

Justyna Piszczatowska

Prezes PGE widzi szanse na sprzedaż Exatelu i Autostrady Wielkopolskiej przed końcem roku. Walory Polkomtelu mogą zostać sprzedane raczej w I kwartale 2011 r. Polska Grupa Energetyczna, chcąc uprościć działalność biznesową, sprzedaje spółki, które nie mają nic wspólnego z energetyką.– Najbardziej prawdopodobna jest sprzedaż w tym roku Exatelu. Do końca września skończy się badanie spółki, potem rozpoczniemy negocjacje – mówi Tomasz Zadroga, prezes PGE. Według nieoficjalnych informacji najbardziej prawdopodobna jest sprzedaż Exatelu Polkomtelowi. Według wcześniejszych szacunków wartość transakcji powinna przekroczyć 600 mln zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/685728_Sprzedaz_Polkomtelu_rusza_w_pazdzierniku.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Action tnie koszty na potęgę[/b]

ANP

Dystrybutor sprzętu IT i RTV/AGD postawił sobie za cel drastyczne obniżenie wydatków. — Audyt wewnętrzny wskazał na miejsca, gdzie możliwa jest redukcja kosztów. Dzięki temu podniesiemy efektywność m.in. poprzez konsolidację działów i uproszczenie struktury organizacyjnej. Spodziewamy się, że działania optymalizacyjne, które wprowadzimy, spowodują spadek kosztów naszej działalności w przyszłym roku o minimum 10 mln zł, przy jednoczesnym planowanym wzroście obrotów — mówi Piotr Bieliński, prezes Action.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=f4445f00-3231-476f-a71e-8598df1fa129&date=2010-09-02 (dostęp płatny)

[b]Multimedia na zakupach[/b]

GRA

Operator sieci kablowej przejął spółkę z Tarnowa i ostrzy sobie zęby na kolejne transakcje. Czuję ożywienie. Zaczęło się dziać — tak sytuację na rynku operatorów kablowych komentuje Andrzej Rogowski, prezes Multimediów. Wie, co mówi. Jego firma przejęła wczoraj Internet Solutions z Tarnowa. To jeden z większych operatorów na tym rynku, oferujący 18 tys. usług, na które składa się 8 tys. usług głosowych, 8 tys. internetowych i 2 tys. TV. Ma około 10 tys. użytkowników. Multimedia nie ujawniły wartości transakcji. — To dla nas ważna akwizycja, bo pozwala nam umocnić się na tarnowskim rynku — podkreśla Andrzej Rogowski.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=e5908d20-74e5-44d2-8999-3272df5f5c07&date=2010-09-02 (dostęp płatny)

[b]Weź kasę z Unii: Skąd dotacje na internet?[/b]

AJ

Pytanie czytelnika „PB”: Jestem maleńkim operatorem telekomunikacyjnym (dostarczam internet). Chcę rozszerzyć działalność o nowe usługi, robiąc marketing i wyjść z dostępem na nowe obszary, wykorzystując m.in. światłowody do połączenia budynków. Działam na terenie Warszawy. Odpowiada Bogusława Mazurek, menedżer w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=9b81359a-392f-464d-b626-e3d613c8a328&date=2010-09-02 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Znane nazwiska w radzie Karenu[/b]

Dariusz Wolak

Giełdowa spółka ma od środy nową radę nadzorczą. W jej skład weszli byli politycy, m.in. Jacek Piechota i Janusz Steinhoff. Giełdowy dystrybutor sprzętu komputerowego jest w trakcie zmiany profilu działalności (wiadomo, że będzie zajmował się biznesami energetycznym i deweloperskim, szczegóły nowej strategii nie są jednak znane). Przekształcenia (firma zmieni również nazwę na Clean & Carbon Energy) są pochodną zachodzących w Karenie zmian właścicielskich. Komputronika zastąpią podmioty związane z Haliną Paszyńską, w tym Texass Ranch Company.

http://new-arch.rp.pl/artykul/975234_Znane_nazwiska__w_radzie_Karenu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]InPost reaktywuje sieć komórkową[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G