Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 27 sierpnia

Publikacja: 27.08.2018 07:30

Nowe zasady opodatkowania kryptowalut
Podatek od dochodu z obrotu kryptowalutami wyniesie 19 proc. Straty nie będzie można odliczać od dochodu np. z firmy. Wymiana jednej e-waluty na drugą ma być neutralna To, jak ma być opodatkowany obrót kryptowalutami (takimi jak np. bitcoin, ethereum, ripple, litecoin, XRP, neo), zostało ujawnione w piątek, w projekcie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT oraz ordynacji podatkowej. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1232756,podatek-od-sprzedazy-bitcoinow.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Facebook bez narkotyków
Tzw. „kryzys opioidowy” zabił w 2017 r. 72 tysiące Amerykanów – podaje agencja Centers for Disease Control. Więcej niż broń palna czy wypadki samochodowe. Czy Facebook ma swój udział w epidemii narkotykowej? Misją Facebooka, jak twierdzi firma, jest zbliżanie nas do siebie i łączenie świata. To motto od pewnego czasu nabiera nowych znaczeń w kontekście kolejnych skandali związanych z firmą Marka Zuckerberga – od fake newsów, rosyjskiej propagandy, naruszeń prywatności, afery Cambridge Analytica, po jego rolę w rozsiewaniu nienawiści wobec muzułmanów Rohingya w Mjanmie. Okazuje się jednak, że do niedawna za pośrednictwem platformy społecznościowej można było się z kimś zbliżyć – nawet za bardzo. Z dilerami narkotykowymi.
http://wyborcza.pl/7,156282,23821944,facebook-usuwa-narkotyki-ze-swojej-platformy.html (dostęp płatny)

Piotruś Pan z technoutopii

Przed dwudziestką stworzył drugą z największych kryptowalut. Chodzi w koszulkach z jednorożcami i skarpetkach Hello Kitty. Spotyka się z Putinem. Pisze artykuły, których nie powstydziłby się profesor ekonomii. Nie marzy o lamborghini „Witalik Buterin zginął w wypadku samochodowym” – taki fake news pojawił się w czerwcu 2017 r. na forum 4chan. W ciągu dnia z wartości etheru, drugiej co do wielkości kryptowaluty, którą stworzył Buterin, wyparowały 4 mld dolarów. Tąpnięcie pokazało, jak ważny jest 24-letni Rosjanin. Wychowany w Kanadzie Buterin to tajemnica, anomalia. Podobno mówi płynnie po mandaryńsku, liczy kilka razy szybciej niż przeciętny śmiertelnik, a cały swój dobytek nosi w jednej torbie podróżnej. Chciałby być nieśmiertelny, dlatego inwestuje w fundacje i start-upy biotechnologiczne pracujące nad przedłużeniem życia.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23820980,piotrus-pan-z-technoutopii-witalik-buterin-nie-ma-25-lat-a.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Comarch pokonał kolejny stopień w ZUSie
Krakowska spółka wykorzystała trzecie podejście i wykonała zadanie umożliwiające jej świadczenie pierwszej usługi w ramach utrzymania systemu ZUS. W czwartek przez ponad osiem godzin sześciu specjalistów, których przysłał Comarch, wykonywało w ZUS-ie zadanie, sprawdzające umiejętności potrzebne do świadczenia usługi związanej z monitorowaniem kapitału początkowego. Było to trzecie podejście krakowskiej spółki. W pierwszym, przed dwoma tygodniami, zespół Comarchu zaliczył pięć z siedmiu zadań. W drugim, przed tygodniem, miał szansę zaliczyć pozostałe dwa. Niestety zaliczył jedno i w ostatni czwartek otrzymał trzecią szansę na zaliczenie ostatniego z zadań. Jego poziom trudności był nawet nieco wyższy niż przy pierwszym podejściu. Comarch wykorzystał tę szansę.
https://www.pb.pl/comarch-pokonal-kolejny-stopien-w-zus-ie-938178 (dostęp płatny)

LiveChat szuka globalnego funduszu 
Dynamiczny rozwój na światowym rynku wymaga doświadczonego inwestora – uznali założyciele wrocławskiej spółki. Zaczynają się za nim rozglądać. W piątek tuż po zakończeniu sesji LiveChat niespodziewanie poinformował, że rozpoczyna przegląd opcji strategicznych. – Naszym celem jest wprowadzenie spółki w nowy etap rozwoju i zapewnienie jej długoterminowego wzrostu. Znalezienie globalnego funduszu private equity może okazać się rozwiązaniem spełniającym potrzeby wszystkich interesariuszy – mówi Mariusz Ciepły, prezes LiveChatu. Zwraca uwagę, że spółka zrobiła ostatnio wiele, żeby zapewnić sobie dynamiczny wzrost.
https://www.pb.pl/livechat-szuka-globalnego-funduszu-938176 (dostęp płatny)

Marszałek zmowy się nie boi
Małopolski urząd marszałkowski tak ustalił warunki przetargu IT, że największe szanse ma obecny wykonawca, któremu regulator zarzuca działania na szkodę… tegoż urzędu. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) na początku sierpnia ogłosił przetarg na usługi kolokacji (opieki nad sprzętem IT klienta umieszczonym u dostawcy) oraz serwisu pogwarancyjnego sprzętu komputerowego Centrum Przetwarzania Danych. Od 2012 r. usługi te świadczy spółka Infomex z Żywca. Dwa kolejne przetargi wygrała spółka Nabino, ale zleciła całość zadań Infomeksowi.
https://www.pb.pl/marszalek-zmowy-sie-nie-boi-938172 (dostęp płatny)

Sztuczna inteligencja ma pracę w Warcie

AI zasili szeregi konsultantów call center i rzeczoznawców szkodowych. Ubezpieczyciel znacznie przyspieszy wypłatę świadczeń. Warta, trzeci ubezpieczyciel majątkowy w Polsce (według danych Komisji Nadzoru Finansowego za 2017 r. ma 13,55 proc. udziałów w rynku), bada możliwości sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence – AI). Pracuje intensywnie nad dwoma dużymi projektami, które znacznie przyspieszą proces likwidacji szkód. AI będzie wspierać konsultantów telefonicznych i rzeczoznawców komunikacyjnych. Ich operacyjne uruchomienie zaplanowała na pierwszą połowę przyszłego roku.

https://www.pb.pl/sztuczna-inteligencja-ma-prace-w-warcie-938170 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Światło to dobry nośnik informacji
Stworzyliśmy technologię li-fi, która pod względem pojemności i stabilności przebija wi-fi, a transmisja danych jest nieprawdopodobnie szybka – mówi Eric Rondolat, prezes Signify, dawniej Philips Lighting. – Poprzez światło, np. wykorzystując technologię li-fi, możemy transmitować dane z mnóstwa najróżniejszych urządzeń, światło staje się rodzajem inteligentnego języka, nośnikiem danych, nie tylko rozświetla, ale zaczyna coś znaczyć. I to właśnie oddaje nazwa Signify – niesie znaczenie – wyjaśnia.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384188-Swiatlo-to-dobry-nosnik-informacji.html (dostęp płatny)

Nadchodzi era cyfrowych bliźniaków
Wirtualne miasta dublujące realne aglomeracje to lepszy sposób na testowanie różnych rozwiązań w środowisku cyfrowym niż próby na żywej tkance. Odwzorowanie miast w cyfrowym świecie to najnowszy trend, na który postawił m.in. Boston. Trójwymiarowe metropolie umożliwiają prowadzenie symulacji różnych scenariuszy rozwoju. Rozwój technologii do wizualizacji modeli w środowisku dwu- i trójwymiarowym oraz internetu rzeczy (IoT)doprowadził do powstania koncepcji cyfrowych bliźniaków (z ang. digtial twins), która zakłada odwzorowanie w rzeczywistości wirtualnej nie tylko pojedynczych, fizycznie istniejących obiektów, ale także całej infrastruktury i procesów w niej zachodzących.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384086-Nadchodzi-era-cyfrowych-blizniakow.html (dostęp płatny)

50-proc. koszty nie tylko na tworzenie kodu źródłowego
Wszelkie czynności skutkujące powstaniem utworów, które nawet pośrednio zmierzają do stworzenia programu komputerowego, powinny podlegać podwyższonym kosztom uzyskania przychodów. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 11 lipca 2018 r..
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384083-50-proc-koszty-nie-tylko-na-tworzenie-kodu-zrodlowego.html (dostęp płatny)

Nowe zasady opodatkowania kryptowalut
Podatek od dochodu z obrotu kryptowalutami wyniesie 19 proc. Straty nie będzie można odliczać od dochodu np. z firmy. Wymiana jednej e-waluty na drugą ma być neutralna To, jak ma być opodatkowany obrót kryptowalutami (takimi jak np. bitcoin, ethereum, ripple, litecoin, XRP, neo), zostało ujawnione w piątek, w projekcie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT oraz ordynacji podatkowej. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1232756,podatek-od-sprzedazy-bitcoinow.html (dostęp płatny)

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek