Brytyjski operator kablowy Virgin Media poinformował, że zasięg usług dostępu do internetu o przepływności 100 Mb/s w jego sieci DOCSIS 3.0 sięgnął 1 mln HP. Do połowy przyszłego roku operator chce mieć w zasięgu całą swoją sieć, czyli 13 mln HP – połowę brytyjskich gospodarstw domowych.

Virgin Media sprzedaje już dzisiaj modemy kablowe przystosowane do nominalnej transmisji 400 Mb/s, które będą przydatne wraz kolejnymi modernizacjami systemu DOCSIS 3.0 operatora. Korzysta on nie tylko z własnej sieci, ale również z linii VDSL2 brytyjskiego operatora narodowego BT. Virgin zapowiada rozbudowę własnej infrastruktury z wykorzystaniem kanalizacji teletechnicznej BT, jak również należących do niego słupów telefonicznych.

Wedle szacunków Virgin Media, dzięki wykorzystaniu słupów telefonicznych można myśleć o budowie w Wielkiej Brytanii ok. 1 mln rentownych linii abonenckich FTTx bez wykorzystywania żadnego rodzaju publicznych subsydiów.

W przyszłości Virgin zamierza korzystać także z linii FTTx, jakie buduje BT. Operator narodowy planuje doprowadzić je do 66 proc. brytyjskich gospodarstw domowych do 2015 r.