1,5 mld dolarów wyniosła w I kwartale 2013 r. wartość zamówień na sprzęt do stacjonarnych sieci szerokopasmowych: xDSL oraz xPON, jakie złożyli operatorzy na całym świecie – szacuje firma badawcza Infonetics Research. W stosunku do poprzedniego kwartału, to spadek o 7 proc.

W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) spadek rynku PON wyniósł aż 50 proc., co Infonetics tłumaczy korektą po dwóch kwartałach dwucyfrowych wzrostów. Wedle firmy badawczej kilku dużych operatorów z Rosji i innych europejskich krajów zakończyło pierwsze etapy forsownej rozbudowy sieci i koncentruje się na komercjalizacji wybudowanych zasobów. Cały rynek sprzętu dla sieci szerokopasmowych w regionie EMEA zmalał w pierwszym kwartale o 27 proc. Infonetics nie przewiduje szybkiego odwrócenia tego trendu z powodu trudnych warunków rynkowych.

Spadkowi wartości opierają się rynku azjatyckie i amerykańskie. W Chinach operatorzy realizują centralne plany budowy sieci FTTH, a amerykańskie telekomy inwestują w sieci optyczne, aby sprostać konkurencji ze strony DOCSIS 3.0.

Globalnym liderem rynku sprzętu do sieci szerokopasmowych jest chiński Huawei (33 proc.) przed Alcatelem-Lucentem i ZTE.