Przegląd prasy – czwartek 4 lipca

Publikacja: 04.07.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Kto mógł szpiegować telefony dyplomatów

Edward Snowden ujawnił, że anglosaskie służby specjalne podglądały m.in. aparaty BlackBerry. W polskim MSZ to one są podstawowym instrumentem łączności. Wprowadził je Radosław Sikorski (wcześniej podobną decyzję podjął jako szef MON). Według rzecznika resortu dyplomacji nasze BlackBerry są wystarczająco zabezpieczone. Takiej pewności w przeszłości nie mieli szef MSWiA Ludwik Dorn i wiceminister obrony Marcin Idzik. Bezpieczny kanał komunikacyjny BlackBerry zapewnia firma Research In Motion, która nie odcięła się od oskarżeń o współpracę ze służbami państw zaangażowanych w programy inwigilacji.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=454118 (dostęp płatny)

Dla USA jesteśmy dość przejrzyści

Michał Potocki, Stanisław Kowalczuk//EastNews

Nasi dyplomaci wciąż korzystają z telefonów komórkowych BlackBarry, z których ze względów bezpieczeństwa zrezygnowały inne kraje. Choć telefony BlackBerry, z których korzystają polscy dyplomaci, są wyposażone w dodatkową infrastrukturę kryptograficzną, nie znaczy to, że nasze tajemnice są w 100 proc. bezpieczne. Jak wynika z dokumentów ujawnionych przez „The Guardian” dzięki Edwardowi Snowdenowi, anglosaskie służby potrafiły włamać się na podobne telefony już w 2009 r.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=454123 (dostęp płatny)

Sześć banków zakłada spółkę do płatności mobilnych

Łukasz Wilkowicz

PKO BP wspólnie z pięcioma innymi bankami liczącymi się na polskim rynku detalicznym ogłosi dziś stworzenie lokalnego standardu płatności mobilnych, czyli możliwości płacenia bez użycia gotówki i bez konieczności korzystania z kart – za to z wykorzystaniem telefonów komórkowych. Jak wynika z informacji DGP, instytucje zadeklarują powołanie wspólnej spółki, która będzie się tym zajmowała. Płatności mobilne będą prawdopodobnie realizowane na podstawie systemu IKO, promowanego od kilku miesięcy przez PKO BP.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=454142 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Giełda we Frankfurcie będzie handlować chmurą obliczeniową

QUB, AFP

Na giełdach handluje się już akcjami, energią, uprawnieniami do emisji CO2. A w przyszłym roku na giełdzie we Frankfurcie zacznie się obrót zasobami informatycznymi. Deutsche Boerse Cloud Exchange to platforma handlu giełdowego, którą wspólnie szykują Deutsche Boerse, spółka zarządzająca giełdą we Frankfurcie, i berlińska firma Zimory, specjalista od zarządzania chmurą obliczeniową (cloud computing).

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14218176,Gielda_we_Frankfurcie_bedzie_handlowac_chmura_obliczeniowa.html#ixzz2Y3OhiCdb

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Mobilne płatności wychodzą z powijaków

Eugeniusz Twaróg, Marcel Zatoński

Upór PKO BP zaprocentował. Standard alternatywnych płatności wobec systemów kartowych staje się faktem.

http://archiwum.pb.pl/3212482,31604,mobilne-platnosci-wychodza-z-powijakow (dostęp płatny)

Mobilne biuro dla każdej firmy

RYK

Szukający oszczędności czasu i pieniędzy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne.

http://archiwum.pb.pl/3212506,33958,mobilne-biuro-dla-kazdej-firmy (dostęp płatny)

Chmura T-Mobile wygodna i bezpieczna

RYK

Programy, aplikacje i usługi IT w środowisku chmury są dostępne dla pracowników firm zależnie od ich potrzeb

http://archiwum.pb.pl/3212507,78557,chmura-t-mobile-wygodna-i-bezpieczna (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Tydzień u operatorów. Ruszyła wakacyjna ofensywa

Urszula Zielińska

Pierwszy tydzień wakacji okazał się obfity w oferty operatorów zarówno dla podróżujących, jak i zasiedziałych użytkowników. Każdy operator z wielkiej trójki przedstawił nową propozycję na tańsze rozmowy, wiadomości tekstowe i przeglądanie sieci. Najmłodszy – Play – postawił na kontynuowanie promocji znanych już Formuł. Orange jeszcze przed końcem roku szkolnego, w czwartek, 28 czerwca, zaproponował klientom prepaidowym „Wakacyjny pakiet internetowy”. Posiadacze taryf Orange One, Orange POP i Nowe Orange Go oraz Zetafonu i Minutofu za 6 zł dostaną 6 GB danych, z których korzystać mogą przez 60 dni. Dodatkową paczkę aktywuje SMS.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1209388-Giganci-branzy-IT-inwestuja-w-innowacje.html#.UdULhW0zK4E (dostęp płatny)

Konsolidacja to krok we właściwym kierunku

Urszula Zielińska

Rozmowa. Regulatorzy i operatorzy powinni podejmować wspólne decyzje – mówi „Rz” Maciej Witucki, prezes Orange Polska. W tym roku to w Warszawie odbywa się Globalne Sympozjum Regulatorów rynku telekomunikacyjnego. Czego tacy giganci jak Orange oczekują dziś od regulatorów? Maciej Witucki: Dokonanie kolejnego skoku cywilizacyjnego, dzięki ogólnodostępnemu szerokopasmowemu Internetowi wymaga natychmiastowych działań. Moim zdaniem nie będą one efektywne, jeśli regulatorzy i operatorzy nie podejmą ich wspólnie. W Unii Europejskiej, czyli na naszym podwórku, współdziałanie jest niezbędne chociażby do realizacji celów Agendy Cyfrowej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1209399-Konsolidacja-to-krok-we-wlasciwym-kierunku.html#.UdULlG0zK4E (dostęp płatny)

Polkomtel pod prąd w branży: pasmo 700 MHz na radiodyfuzję

Urszula Zielińska

Telekomunikacja. Spółki Zygmunta Solorza- -Żaka w sprawie przeznaczenia częstotliwości zwalnianych przez telewizje mówią jednym głosem. – Polkomtel stoi na stanowisku, że pasmo 700 MHz powinno pozostać dla wykorzystania na potrzeby radiodyfuzji, nie zaś pod Internet mobilny – poinformowała „Rz” Aleksandra Gieros-Brzezińska z biura prasowego operatora sieci Plus. To spore zaskoczenie dla pozostałych operatorów mobilnych: T-Mobile Polska, Orange i Playa, którzy najchętniej na potrzeby mobilnego Internetu przeznaczyliby wszystkie dostępne częstotliwości.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1209380-Polkomtel-pod-prad-w-branzy:-pasmo-700-MHz-na-radiodyfuzje.html#.UdULpm0zK4E (dostęp płatny)

Telekomunikacyjne Davos w Polsce

Urszula Zielińska

Od środy w Warszawie trwa Globalne Sympozjum Regulatorów telekomunikacyjnego rynku, zwane „telekomunikacyjnym Davos”. Organizatorem GSR jest Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ang. ITU) oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski. Według Magdaleny Gaj, prezes UKE, fakt, że tym razem regulatorów rynków telekomunikacyjnych gości właśnie Warszawa to znak, że Polska uważana jest za ważnego gracza na arenie międzynarodowej. Gaj nie ukrywa też, że ma nadzieję wejść w szeregi ITU. Wówczas najprawdopodobniej przestanie pełnić rolę prezesa UKE. Wczoraj w kuluarach obrad GSR można było usłyszeć uwagi, że Magdalena Gaj ma poparcie wśród wysoko postawionych członków ITU.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1209396-Telekomunikacyjne-Davos-w-Polsce.html#.UdULr20zK4E (dostęp płatny)

Banki tworzą wspólny projekt płatności komórką

Monika Sajewicz

PKO BP namówił konkurentów na przyłączenie się do jednego standardu płatności mobilnych. Dziś sześć banków ogłosi porozumienie o stworzeniu lokalnego standardu płatności mobilnych. Liderem tego projektu jest PKO BP, który kilka miesięcy temu udostępnił usługę IKO, a w koalicji są też Alior, Millennium, BZ WBK, mBank i ING Bank Śląski. Są to instytucje obsługujące łącznie blisko 20 mln klientów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1209338-Banki-tworza-wspolny-projekt-platnosci-komorka.html#.UdULUG0zK4E (dostęp płatny)

Cena za internet to wyzwanie

Urszula Zielińska

Konsolidacja byłaby korzystna dla polskiej branży telekomunikacyjnej – ocenia szef globalnego pionu telekomunikacji, mediów i technologii w McKinsey & Company w rozmowie z Urszulą Zielińską. Co czeka telekomy w Europie? Najgorsze za nimi, jak sądzi prezes France Telecom? Jürgen Meffert: Największym  europejskim graczom trudno będzie osiągnąć dalszy wzrost. W wielu krajach obserwujemy agresywnych operatorów, którzy wchodząc na rynek, mocno obniżają ceny. Są firmy, które pozycjonują się jako te, które mają sieć lepszej jakości, jak i takie, które przyciągają konsumentów atrakcyjnymi pakietami usług i marką. Jednak nie uciekniemy od faktu, że usługi telekomunikacyjne w coraz większym stopniu stają się commodity.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1209404-Cena–za-Internet-to-wyzwanie.html#.UdULU20zK4E (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Kto mógł szpiegować telefony dyplomatów

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?