Ceny usług komórkowych w Austrii podrożały w IV kwartale 2013 roku po raz pierwszy od przynajmniej trzech lat po tym, jak liczba operatorów działających na tamtejszym rynku zmalała z czterech do trzech i poziom konkurencji obniżył się – podał tamtejszy regulator RTR, cytowany przez agencję Bloomberg.

Zmiana polegała na przejęciu Orange Austria przez Hutchison Whampoa na początku 2013 r. za 1,3 mld euro. W zależności od sposobu korzystania z usług opłaty wzrosły w IV kw. ub.r. o 6,6-11 proc. – poinformował urząd. Wprawdzie nie można dowieść bezpośredniego wpływu transakcji na ceny, ale zdaniem Georga Serentschy’ego, prezesa RTR „kontekst jest oczywisty”.

Wyraził on też opinię, że nie byłby zdziwiony, gdyby ceny poszły jeszcze w górę.

Wzrost cen pozostaje też zapewne nie bez związku opłatami za częstotliwości 4G, które po aukcji uiścili tamtejsi operatorzy. Należą one do najwyższych w Europie. Licytacja doprowadziła do wywindowania łącznej kwoty do 2 mld euro.

Mimo wszystko opłaty wnoszone przez użytkowników pozostają niższe o około 10 proc. niż na początku 2011 roku i tanie w porównaniu z innych krajami, ponieważ rynek przeszedł kilka rund cięć – dodał. W latach 2005-2013 średnie miesięczne ARPU operatorów działających a Austrii obniżyło się z 37,3 euro do 17,5 euro – szacuje natomiast agencja Bloomberg.