Przegląd prasy – środa 10 listopada

Publikacja: 10.11.2010 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]SIM-lock od ręki, czyli za miesiąc[/b]

DB

W niezależnym serwisie telefonów komórkowych usunięcie SIM-locka (zabezpieczenie przed używaniem kart SIM konkurencyjnych operatorów) trwa 10 sekund. W sieci Plus GSM ta sama operacja zajmuje nawet miesiąc. – W naszej sieci robi to jedna osoba, dlatego czas oczekiwania jest tak długi – usłyszeliśmy w jednym z salonów firmowych operatora.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=327489 (dostęp płatny)

[b]Działalność telekomunikacyjna wymaga wpisu do rejestru prezesa UKE[/b]

Iwona Pasierbiak, radca prawny, wspólnik zarządzający Kruk, Pasierbiak, Wasilewski i Wspólnicy

Od 17 lipca zgodnie ze zmianami w prawie telekomunikacyjnym jednostki samorządu terytorialnego mają nową kompetencję – a jednocześnie obowiązek – realizacji działalności telekomunikacyjnej jako zadania własnego o charakterze użyteczności publicznej. Działalność ta może być wykonywana bezpośrednio przez taką jednostkę tj. gminę, powiat, województwo – w formie niewyodrębnionej w ramach jej osobowości prawnej. Może ona również przybrać inną formę, np. związku samorządów, porozumienia komunalnego, fundacji, której fundatorem jest np. gmina, a także spółki prawa handlowego lub spółdzielni, których jest ona wspólnikiem.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=327575 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]UOKiK ukarał spółkę PTC, operatora sieci Era[/b]

Vadim Makarenko

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w wysokości 30 mln euro na Polską Telefonię Cyfrową, właściciela takich marek jak Era i Heyah. Powód: utrudnianie pracy kontrolerom Urzędu.

[b]123 mln zł kary dla operatora Ery za utrudnianie kontroli [/b]

Vadim Makarenko

Według Macieja Chmielewskiego z biura prasowego UOKiK to rekordowa kara w polskiej historii za brak współpracy w trakcie kontroli przez władze antymonopolowe. W tym wypadku Urząd chciał się dowiedzieć, czy operatorzy komórkowi nie zmówili się, by nie wdrożyć telewizji w komórce. I jego kontrolerzy wkroczyli do siedzib niektórych operatorów w asyście policji.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8639570,UOKiK_ukaral_spolke_PTC__operatora_sieci_Era.html (dostęp płatny)

[b]Usługa Xbox Live wreszcie dostępna dla polskich klientów[/b]

Tomasz Grynkiewicz

Po latach traktowania polskich graczy jako klientów drugiej kategorii Microsoft uruchamia dziś u nas usługę Xbox Live. Konsolę Xbox sprzedaje w Polsce od 2006 r., ale dotąd oferował ją bez Xbox Live, która pozwala na rozgrywki online i ściąganie dodatków do gier. Nasi gracze rejestrowali się więc pod fikcyjnymi adresami (np. w USA czy Niemczech). Live działa teraz i u nas, będzie też można przenieść obecne konto.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8639577,Usluga_Xbox_Live_wreszcie_dostepna_dla_polskich_klientow.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Kara gigant za krnąbrność Ery[/b]

Piotr Mazurkiewicz, Urszula Zielińska

123 mln zł kary nałożył UOKiK na operatora sieci Era tylko za utrudnianie kontroli w sprawie telewizji mobilnej. Karę 30 mln euro, czyli około 123 mln zł, nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Polską Telefonię Cyfrową. Powód? Utrudnianie postępowania sprawdzającego, czy na rynku telewizji mobilnej w Polsce doszło do zmowy operatorów. UOKiK podejrzewa o nią czterech największych graczy: oprócz Ery (spółka PTC) są to jeszcze Orange (Centertel), Plus (Polkomtel) oraz Play (P4).

http://archiwum.parkiet.com/artykul/691029_Kara_gigant__za_krnabrnosc_Ery.html (dostęp płatny)

[b]MIT: Wyniki nowej strategii[/b]

Urszula Zielińska

W III kwartale 2010 r. skonsolidowane przychody ze sprzedaży Mobile Internet Technology (MIT) wyniosły 26,5 mln zł, o 24,6 proc. mniej niż w tym samym okresie 2009 r., gdy firma (d. PPWK) zajmowała się ciągle telekomunikacją, a także drukiem map i atlasów. Obecnie jej biznes to przede wszystkim marketing mobilny i organizacja konkursów esemesowych.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/690995_MIT:_Wyniki_nowej_strategii.html (dostęp płatny)

[b]Play bez asymetrii, jeśli kupi go duży gracz[/b]

Urszula Zielińska

Odpowiadając na zastrzeżenia Komisji Europejskiej, Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował we wtorek nowe stanowisko w sprawie stawek (tzw. MTR) za kończenie połączeń w sieciach nowych operatorów mobilnych. Określa ono przyszłe zasady działania asymetrii cen, czyli krytykowanego przez duże sieci komórkowe narzędzia, za pomocą którego UKE wspiera nowych graczy. Wsparcie to polega na przyznaniu prawa do pobierania wyższych MTR od innych operatorów. Otrzymał je m.in. P4 (Play).

http://archiwum.parkiet.com/artykul/690999_Play_bez_asymetrii_jesli_kupi_go_duzy_gracz.html (dostęp płatny)

[b]Polkomtel: Orascom mówi, że się interesuje[/b]

Urszula Zielińska, PAP

Orascom Telecom, egipski operator telekomunikacyjny, jest zainteresowany Polkomtelem, który pasuje do jego strategii ekspansji na kontynencie europejskim – potwierdził we wtorek Naguib Sawiris, prezes Orascomu, na konferencji w Dubaju.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/691001_%3EPolkomtel:_Orascom_mowi__ze_sie_interesuje.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Porządki w Mediatelu psują wyniki[/b]

Magdalena Wierzchowska

Operator, który — jak wynika z nieoficjalnych informacji — stara się o Exatela, opublikował wczoraj słabe wyniki. Operator telekomunikacyjny Mediatel miał 76,1 mln zł skonsolidowanych przychodów po trzech kwartałach 2010 roku (prawie o połowę mniej niż w tym samym okresie 2009 roku) i 13 mln zł straty netto. W tym samym okresie rok wcześniej chwalił się 4,1 mln zł zysku. — Przeprowadzamy intensywną restrukturyzację. Na początku lipca sprzedaliśmy Asterowi część spółki Elterix, co przekłada się na utratę około 10 proc. przychodów. Część kosztów pozostała jednak w spółce i obniża wyniki. Pełen obraz, już po restrukturyzacji, będzie widać w grudniu — tłumaczy spadek zysków Mirosław Janisiewicz, prezes operatora.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d699759e-8c75-4ea1-962d-6ece3dad222b&date=2010-11-10 (dostęp płatny)

[b]Wdrożenie tygodnia: bezpłatny hot-spot na Okęciu. Ale tylko na chwilę[/b]

AT

Od października na lotnisku Okęcie podróżni mogą korzystać z darmowego dostępu do Internetu w specjalnie utworzonej strefie „ING Internet Gate”. Było to możliwe dzięki międzynarodowej kampanii Grupy ING, prowadzonej w Polsce pod hasłem „Be good at money”, która ma promować konto internetowe i ubezpieczenia na życie. Kampania jest prowadzona równocześnie na kilkunastu lotniskach, m.in. w Polsce, Czechach, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Korei, Indiach i Meksyku. Jej celem jest podniesienie znajomości marki i wzmocnienie wizerunku ING jako instytucji. Ale jest też zła wiadomość. Wszystko co dobre i bezpłatne się kończy i to zazwyczaj dość szybko. Kampania kończy się już 15 grudnia.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=8e5bbc0d-5d86-42c5-aa7d-8ec50cc517a5&date=2010-11-10 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Kolorowy ekran w elektronicznej książce[/b]

Piotr Kościelniak

Nowy barwny i oszczędny wyświetlacz może odmienić rynek e-czytników Pierwsze urządzenie tego typu jest dziełem chińskiej firmy Hanvon. Czytnik wykorzystuje technologię E Ink zapewniającą wyraźny, kontrastowy i kolorowy obraz przy jednoczesnym niskim zużyciu prądu.

http://new-arch.rp.pl/artykul/995277_Kolorowy_ekran_w_elektronicznej_ksiazce.html (dostęp płatny)

[b]Rekordowa kara dla Ery za utrudnianie kontroli UOKiK[/b]

Urszula Zielińska, Piotr Mazurkiewicz

Karę ponad 123 mln zł nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Polską Telefonię Cyfrową. Powód? Utrudnianie postępowania sprawdzającego, czy na rynku telewizji mobilnej w Polsce doszło do zmowy operatorów. UOKiK podejrzewa o nią czterech największych graczy: oprócz Ery są to jeszcze Orange (Centertel), Plus (Polkomtel) oraz Play (P4). UOKiK zarzucał wcześniej także Plusowi utrudnianie kontroli, stąd niewykluczone, że i jego dosięgnie kara. W tej sprawie postępowanie ciągle trwa.

http://new-arch.rp.pl/artykul/995307_Rekordowa_kara_dla_Ery_za_utrudnianie_kontroli_UOKiK.html (dostęp płatny)

[b]Zemsta zza grobu[/b]

Tomasz Boguszewicz

Telewizji w komórce nikt nie chce. Machnęli na nią ręką operatorzy komórkowi, którzy ani myślą wprowadzać jej do oferty. Potencjału nie widzą producenci telefonów. Na palcach jednej ręki można zliczyć dostępne na rynku komórki, w których można oglądać TV. Zainteresowania usługą nie wykazują sami klienci, którzy jeśli już wykorzystują możliwości nowoczesnych telefonów, to wolą sprawdzić e-mail czy zajrzeć na Facebooka.

http://new-arch.rp.pl/artykul/995311_Zemsta_zza_grobu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]SIM-lock od ręki, czyli za miesiąc[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?