Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 23 sierpnia

Publikacja: 23.08.2018 07:30

Wydawcy: ułatwienia dla niewidomych tak, piractwo nie
Wydawcy książek i audiobooków boją się, że możliwość kopiowania książek i dostosowywania ich formatu do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących może zwiększyć skalę piractwa w Polsce. Proszą również o wprowadzenie systemu rekompensat.
S. B4

Gazeta Wyborcza

Schwytani w sieć teleobietnic

Pod siedzibą firmy Tele-Polska w Al. Jerozolimskich codziennie tłoczą się starsze osoby, które czują się przez nią oszukane. – Zadzwonił jakiś chłopak, zapytał, czy chcę płacić mniej za telefon. Powiedział, że jest z Orange – zgodziłam się – opowiada jedna z poszkodowanych. – Potem okazało się, że był z Tele-Polski a mnie za zerwanie umowy grozi kara.
S. 1 (Dodatek Stołeczna)

Jeden klik i musisz zapłacić okup
Dostajesz maila od znanej firmy, instytucji, czy banku. A w nim potwierdzenie wystawienia faktury, czy informacja o kurierze. Uruchomienie załącznika spowoduje instalację złośliwego oprogramowania i zaszyfrowania twoich plików. Odszyfrowanie nastąpi po przesłaniu okupu hakerom. Jak się bronić przed ransomware’em?
S. 20

Liga mistrzów w Polsacie, ale i w TVP
30 sierpnia losowanie w Monako, a 18 września start fazy grupowej. Przez trzy lata Ligę Mistrzów będzie pokazywał Polsat na kodowanych kanałach. Prawa do jednego meczu w kolejce odsprzedał TVP.
S. 23

Parkiet

Solorz: złożę inwestorom ostatnią ofertę
Wpłata na konto Skarbu Państwa w zamian za zwolnienie zabezpieczeń na majątku Elektrimu przez fiskusa – taki scenariusz wydarzeń dla dawnego cesarza warszawskiej GPW widzi Zygmunt Solorz. Miliarder, główny akcjonariusz Elektrimu, mówi „Parkietowi”, że nie jest przeciwnikiem powrotu spółki na GPW, ale nie chce, żeby ponownie była cesarzem spekulacji.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802086_Elektrim:_Solorz:_zloze_inwestorom_ostatnia_oferte.html (dostęp płatny)

Polscy użytkownicy smartfonów w czołówce Europy
Rośnie liczba użytkowników bankowości mobilnej w Polsce – korzysta z niej już blisko trzech na czterech użytkowników smartfonów. Nie oznacza to jednak, że Polacy porzucili komputery. Dwie trzecie użytkowników aplikacji bankowych w Polsce przyznaje, że w ostatnim czasie skorzystało z komputera, aby wykonać przelew. http://archiwum.parkiet.com/artykul/802102_Bankowosc_mobilna_%7C_Polscy_uzytkownicy_smartfonow_w_czolowce_Europy.html (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Allegro ma problem z Chińczykami

Rodzimi internauci rzucili się na zakupy w azjatyckich sklepach. Kuszą ich niskie ceny. Aliexpress chce w 2018 r. zwiększyć sprzedaż w Polsce o 170 proc.. Dominująca pozycja Allegro na wartym ponad 40 mld zł polskim rynku e-commerce może być zagrożona. Najpopularniejszą w naszym kraju platformę handlową zaczynają bowiem mocno podgryzać konkurenci z Chin. „Rzeczpospolita” dotarła do danych firmy Planet Plus, oferującej programy rabatowe (tzw. cashback) za zakupy w największych sklepach online, z których wynika, że już blisko połowa transakcji realizowanych za pośrednictwem tej platformy dotyczy produktów zamawianych w chińskich e-sklepach. To oznacza, że więcej kupujemy w takich serwisach jak Aliexpress, Tomtop, Joybuy, Banggood czy Geekbuying niż na Allegro, który dotąd był hegemonem handlu online w naszym kraju.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383905-Allegro-ma-problem-z-Chinczykami.html (dostęp płatny)

Z fiskusem trzeba rozmawiać
Elektrim nie może normalnie funkcjonować z zajętym majątkiem. Urząd skarbowy chciałby zapewne pieniędzy już, a nie za dziesięć lat. Gdyby w ogóle istniała taka możliwość, to pewnie tak bym argumentował, rozmawiając z fiskusem – mówi założyciel Polsatu, Zygmunt Solorz.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383929-Z-fiskusem-trzeba-rozmawiac.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu