Konkurencyjna cena i brak roamingu to wciąż największe atuty telefonii VoIP wskazywane przez jej użytkowników – wynika z badania przeprowadzonego na pocżątku listopada wśród swoich użytkowników przez telefonię muff.

Jako główne powody korzystania z telefonii internetowej respondenci wskazali na atrakcyjne w stosunku do sieci komórkowych ceny połączeń (35 proc.) oraz brak opłat roamingowych (22 proc.). Przedstawiciele muff zwracją jednka uwage, że istotna zmiana nastąpiła w podejściu do jakości połączeń i dostępności sieci – 69  proc. ankietowanych uważa jakość rozmów oferowanych przez operatora za dobrą, przy czym tylko dla 3 proc. jest ona niezadowalająca.

Aż 64 proc. badanych twierdzi, że najczęściej dzwoni do rodziny i przyjaciół w Polsce, podczas gdy tylko co piąty (22 proc. kontaktuje się głównie z bliskimi z zagranicy (co ważne – aż ¾ z owych 64 proc. na co dzień mieszka w Polsce).  Ten rozkład głosów zaskoczył muff zważywszy na fakt, że standardowe usługi VoIP kojarzą się raczej z połączeniami międzynarodowymi.

Badania pokazują też, że ponad połowa ankietowanych (57 proc. zwykle wykonuje połączenia z domu, a co trzeci respondent szuka miejsc oferujących darmowe hotspoty Wi-Fi poza miejscem zamieszkania. Uczestnicy sondy okazują wysokie przywiązanie do tradycyjnych technologii stacjonarnych, z których wciąż korzysta ogromna liczba Polaków – 67 proc. korzysta z laptopa i telefonu stacjonarnego, a 1/3 osób korzystających z VoIP najchętniej dzwoni ze smartfona i tabletu.