Play i T-Mobile dostały 1800 MHz. Orange bez pasma

Dwóch operatorów zgarnęło całość zasobów, jakie UKE wystawił w ubiegłym roku na przetarg. Obaj deklarują chęć objęcia wszystkich wylicytowanych bloków, co oznacza, że PTK Centertel pozostaje na razie bez własnych częstotliwości do budowy sieci LTE. W krótkim wywiadzie dla rpkom.pl, Magdalena Gaj, szefowa UKE mówi m.in. dlaczego na lodzie pozostali niekórzy z innych operatorów, jacy złożyli oferty

Publikacja: 13.02.2013 11:25

Play i T-Mobile dostały 1800 MHz. Orange bez pasma

Foto: ROL

W przetargu na 1800 MHz, P4, operator sieci Play złożył trzy najwyższe oferty, a dwie kolejne Polska Telefonia Cyfrowa – poinformowała na dzisiejszej konferencji Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jeśli operatorzy ci odbiorą rezerwacje na wszystkie bloki, które wygrali, do budżetu państwa wpłynie 950 mln zł. To by znaczyło, że UKE zrealizował największy pod względem wartości przetarg na częstotliwości radiowe od czasu rozdysponowania 2,1 GHz dla sieci UMTS w 2001 r.

Play zdobył teraz trzy paczki po 5 MHz w zakresie 1800 MHz, oferując kolejno za każdą 214 mln zł, 142 mln zł i 142 mln zł. – Jesteśmy zachwyceni – skomentował Marcin Gruszka. Po południu spółka potwierdziła, że zamierza objąć wszystkie trzy wylicytowane bloki, chociaż w oficjalnym komunikacie ujęła to dosyć enigmatycznie: „Play deklaruje chęć uczestnictwa w dalszych etapach przetargu w zakresie wszystkich trzech częstotliwości.” T-Mobile zaoferował 210,6 mln zł i 242,89 mln zł. Małgorzata Rybak-Dowżyk, rzecznik firmy, potwierdza, że PTC zamierza opłacić i objąć oba bloki.

Kolejne oferty, które przeszły etap badania i zostały zakwalifikowane do ostatecznego rozdania, według wysokości złożyły PTK Centertel (Orange): na 126,5 mln zł i 151,5 mln zł, Polkomtel (na 118 mln zł) i znowu T-Mobile (49,4 mln zł). Polkomtel dysponuje zasobami dla sieci LTE1800 MHz powiązanych kapitałowo spółek, ale Centertel pozostaje bez własnych zasobów (prawdopodobnie będzie mógł podjąć współpracę z którymś ze zwycięzców).

Z powodów formalnych do ostatniego etapu przetargu nie zostały dopuszczone Emitel i Sferia.

– Przetarg i jego rozstrzygnięcie oznaczają możliwość dokonania wyboru przez konsumenta. Dziś LTE oferuje tylko jeden podmiot. Dzięki przetargowi do gry dołączą inne podmioty – mówiła Magdalena Gaj, prezes UKE.

Zwycięzcy mają obowiązek rozpocząć działalność w ciągu 12 miesięcy po rezerwacji obowiązek rozpoczęcia działalności. – Jeśli częstotliwości nie będą wykorzystywane zgodnie z harmonogramem, decyzje rezerwacyjne zostaną cofnięte – zapowiedziała Magdalena Gaj.

Zobowiązały się, że w ciągu 24 miesięcy postawią lub zmodernizują 3,4 tys. stacji. 50 procent tych inwestycji ma zostać dokonana na terenie gmin wiejskich, miejsko-wiejskich bądź miast poniżej 100 tys. mieszkańców.

Rozmowa z Magdaleną Gaj

rpkom.pl: – Dlaczego Sferia i Emitel nie przeszły przez pierwszy etap przetargu polegający na weryfikacji zgodności ofert z wymogami formalnymi?

– W przypadku Sferii, chodziło o niespójność dokumentacji. Jednym z wymogów było złożenie aktualnego, pełnego odpisu umowy spółki. Sferia w jednej części dokumentacji oświadczyła, że złożyła jednolitą aktualną wersję umowy spółki z 2011 r. Z innej części dokumentacji wynikało, że w 2012 r. były dokonywane w umowie spółki zmiany i zamieszczony był tam ten dokument, ale niekompletny. Z kolei w przypadku Emitela można by wymienić kilkanaście różnego rodzaju uchybień formalnych. W efekcie ofert tych nie badał już Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– A gdyby Emitel jednak przeszedł do drugiego etapu, to miałyby szansę na wygraną?

– Nie zajmowaliśmy się takimi analizami, po tym jak odpadł w pierwszym etapie.

– T-Mobile i Play przeznaczą pasmo na rozwój usług mobilnego Internetu?

– Myślę, że T-Mobile będzie je wykorzystywać w całości dla usług LTE. Do usług głosowych wykorzystuje pasmo 1800 MHz, które już posiada. Z kolei Play może wykorzystać częstotliwości na obie te usługi, łącząc nowe zasoby z już posiadanym pasmem 900 MHz.

– Jak silnie dzięki temu przetargowi może urosnąć zasięg usług LTE w Polsce?

– Jeśli wszyscy wygrani wybudują sieć, to spodziewam się, że w ciągu 2 lat możemy osiągnąć zasięg rzędu 90 proc. populacji.

Zobowiązania złożone przez operatorów zakładają instalację lub modernizację stacji bazowych w miejscowościach na obszarach podmiejskich, w mniejszych miastach. Jednak dużo większy wpływ na rozwój sieci mobilnego Internetu na terenach wiejskich będzie miała aukcja częstotliwości 800 MHz. Będziemy wymagali od zwycięzcy aukcji, aby zapewnił powszechny dostęp do usług oferowanych dzięki temu pasmu.

– Nadal planuje ją pani na ten rok?

– Tak.

– 950 mln zł za oferowane operatorom pasmo to dużo więcej niż się pani spodziewała. Czy dla pani to oznacza, że rezerwacja pasma z zakresu 800 MHz może przynieść także więcej niż wynikające z budżetu 1,7 mld zł?

– Faktycznie kwota jest wyższa niż zakładany cel fiskalny. Widać, że polski rynek telekomunikacyjny jest dojrzały i działają na nim poważni gracze, którym celem jest dostarczanie nowoczesnych usług konsumentom. A co do pytania o wycenę 800 MHz, to sądzę, że biorąc pod uwagę dzisiejszy wynik, na wygranej aukcji będzie bardzo zależało Centertelowi, operatorowi Orange.

– Dziękujemy za rozmowę.

W przetargu na 1800 MHz, P4, operator sieci Play złożył trzy najwyższe oferty, a dwie kolejne Polska Telefonia Cyfrowa – poinformowała na dzisiejszej konferencji Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jeśli operatorzy ci odbiorą rezerwacje na wszystkie bloki, które wygrali, do budżetu państwa wpłynie 950 mln zł. To by znaczyło, że UKE zrealizował największy pod względem wartości przetarg na częstotliwości radiowe od czasu rozdysponowania 2,1 GHz dla sieci UMTS w 2001 r.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?