Między 2012 i 2018 wpływy z opłat za płatną telewizję wzrosną jeszcze na świecie o 10,3 proc. do 203 mld dol. Ale lata najwyższych wzrostów branża ma już za sobą – uważają analitycy firmy Research and Markets.

Co ciekawe, według prognoz tej firmy w tym roku platformy satelitarne symbolicznie przeskoczą sieci kablowe pod względem przychodów z abonamentu i opłat za treści na żądanie. I platformy i kablówki (w tym ich pakiety analogowe i cyfrowe)będą odpowiadać za 45,9 proc. wszystkich wpływów płatnej telewizji.  IPTV pozostanie najmniej wpływowym graczem z udziałami w rynku na poziomie 7,5 proc.

Jednak to udziały IPTV i platform cyfrowych w przychodach operatorów płatnej telewizji będą w najbliższych latach rosły. Kablówki odnotują spadek swoich wpływów.  W 2018 roku gros wpływów operatorów płatnych telewizji – 47,6 proc. – będą generowały już platformy satelitarne. Kolejne będą sieci kablowe z udziałami na poziomie 40,7 proc. Udziały IPTV wzrosną wtedy do 10,5 proc.

– Według naszych prognoz dla rynku płatnej telewizji najszybsze wzrosty branża ma już za sobą. Od 2015 roku wzrosty nie będą już przekraczały 2 proc. rocznie – podaja analitycy Research and Markets. W tym roku branża dobije do 189,8 mld dol. To oznacza, że platformy satelitarne odnotują globalne przychody na poziomie 87,1 mld dol. Podobnie kablówki. A IPTV: 14,2 mld dol.