Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 21 sierpnia

Publikacja: 21.08.2018 07:30

TVP najmniej efektywna
Zatrudnienie większe niż u konkurentów nie przekłada się na przychody telewizji publicznej. Sumą przychodów nadawca publiczny prawie dogonił Grupę TVN, ale czar pryska po przeliczeniu tych kwot na pracownika. Okazuje się, że na jedną osobę w stacji komercyjnej (Polsacie czy TVN) przypada znacznie większa kwota niż w przypadku Telewizji Polskiej. Takie wnioski można wyciągnąć z analizy wyników finansowych największych nadawców telewizyjnych za 2017 r.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1224888,tvp-najmniej-efektywna.html (dostęp płatny)

Koniec z dyskryminacją mężatek w e-administracji
Kobiety, które zmienią nazwisko po ślubie, nie będą już zmuszone chodzić do urzędu, aby złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Lista awarii i błędów związanych z funkcjonowaniem ePUAP, czyli elektronicznej platformy usług administracji publicznej, zapewne jest już dłuższa niż wykaz spraw, które pozwala ona załatwić bez wychodzenia z domu. Dotyczy to także korzystania z profilu zaufanego, w założeniu umożliwiającego każdemu potwierdzenie tożsamości w sieci bez konieczności wyrabiania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1224803,zmiana-nazwiska-po-slubie-w-e-administracji.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Kulisy afery taśmowej: jak Falenta przyszedł do PiS-u i zaoferował podsłuchy
Pół roku przed wybuchem afery podsłuchowej politycy PiS-u wiedzieli, że Marek Falenta nagrywał ministrów rządu PO-PSL – twierdzą źródła „Wyborczej”. Biznesmen miał sam zgłosić się z tym do partii Jarosława Kaczyńskiego. Falenta nie komentuje tych informacji, politycy PiS zaprzeczają.
http://wyborcza.pl/7,75398,23806905,jak-falenta-przyszedl-do-pis-i-zaoferowal-podsluchy.html (dostęp płatny)

Korepetycje z gier komputerowych
To nie przemoc i uzależnienie od gier martwi mamę i tatę. Kłopotem jest to, że dziecko przegrywa. Ally Hicks niepokoiła się, gdy jej 10-letni syn grał w niezwykle popularną grę „Fortnite”. Nie chodziło jej o obecną tam przemoc ani czas, jaki temu poświęcał. Martwiły ją wyniki – syn nie wygrywał. Postanowiła skorzystać z usług trenera. Za około 50 dol. wykupiła cztery godziny lekcji online, jakie oferował trener znaleziony za pośrednictwem strony internetowej dla freelancerów. (za „The Wall Street Journal”)
http://wyborcza.pl/7,161015,23781205,korepetycje-z-gier-komputerowych.html (dostęp płatny)

Parkiet

ABC Data pójdzie pod rękę z koncernem Alibaba
Dystrybutor sprzętu IT podpisał umowę o strategicznej współpracy z chińskim gigantem. Kontrakt dotyczy segmentu chmurowego. Jak wpłynie na wyniki giełdowej grupy?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802027_ABC_Data_pojdzie_pod_reke_z_koncernem_Alibaba.html (dostęp płatny)

Ruszają wielkie targi gier. Czy polskie studia zabłysną?
Kilkadziesiąt rodzimych firm pojechało do Niemiec. W tej grupie są m.in. CD Projekt, CI Games, Artifex, 11 bit studios, Vivid Games i The Farm 51. Doniesienia z Kolonii śledzą nie tylko gracze, ale też inwestorzy.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802037_Ruszaja_wielkie_targi_gier__Czy_polskie_studia_zablysna.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

11 bit wchodzi na Switcha
11Bit studios w najbliższych miesiącach zostaną wydane na konsolę Nintendo Switch, która sprzedała się już w ponad 20 mln szt.
https://www.pb.pl/11-bit-wchodzi-na-switcha-937710 (dostęp płatny)

Przedsiębiorco, dmuchaj na chmurę!
Nowe technologie niosą za sobą tyle samo nadziei, co obaw. Zgadnij, co znalazło się na szczycie, jeśli chodzi o zagrożenia.Rynek chmury obliczeniowej w 2021 r. będzie wart 300 mld USD — szacują analitycy Gartnera. A według IDC, już w przyszłym roku dziewięć na 10 przedsiębiorstw będzie korzystać z systemów opartych w części lub całości na chmurze obliczeniowej. W 2025 r. biznes będzie tam umieszczał 60 proc. ogółu swoich cyfrowych informacji.
https://www.pb.pl/przedsiebiorco-dmuchaj-na-chmure-937705 (dostęp płatny)

Bez ekspertów nie będzie innowacji
Internet rzeczy, drony, robotyzacja — to czynniki, które będą miały wpływ na rozwój łańcucha dostaw. Jego cyfryzację hamuje brak specjalistów. W ciągłym wyścigu firm o klienta nowoczesne rozwiązania stały się jednym z kluczowych czynników pozwalających na zdobycie przewagi nad konkurencją. Wdrażane są nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na lepszą i szybszą obsługę, a ona z kolei wymusza na przedsiębiorcach unowocześnienie łańcucha dostaw. 
https://www.pb.pl/bez-ekspertow-nie-bedzie-innowacji-937704 (dostęp płatny)

CD Projekt wchodzi w nowy obszar
CD Projekt powołał do życia spółkę Spokko. Będzie ona realizowała nieogłoszony jeszcze projekt na urządzenia mobilne. Znany producent gier, CD Projekt, objął większościowy pakiet udziałów w spółce Spokko. Pozostałe przypadną na kluczowe osoby odpowiedzialne za proces produkcji i koncepcję projektu. Grupa udostępni nowej spółce m.in. prawo do wykorzystywania posiadanego IP oraz dostęp do zaplecza twórczego i biznesowego studia CD Projekt Red.
https://www.pb.pl/cd-projekt-wchodzi-w-nowy-obszar-937685 (dostęp płatny)

Comarch na zakręcie w ZUS
Drugie podejście krakowskiej spółki, sprawdzające gotowość do przejęcia utrzymania pierwszej usługi przy KSI ZUS, nie wypadło dobrze. W ZUS robi się gorąco.
https://www.pb.pl/comarch-na-zakrecie-w-zus-937684 (dostęp płatny)

Independent Digital idzie w świat
Dystrybutor muzyki ma już biuro w Berlinie i szuka miejsca w USA oraz Azji. Independent Digital, dystrybutor treści cyfrowych, który współpracuje z ponad 500 twórcami i wytwórniami, głównie z Polski, Włoch, Ukrainy, Niemiec i USA, oraz zarządza prawie 300 kanałami na YouTubie, w tym roku chce mieć 24 mln zł przychodów. Pomoże w tym rozwój za granicą. 
https://www.pb.pl/independent-digital-idzie-w-swiat-937683 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Ofensywa gier z Polski
Aż kilkadziesiąt firm z Polski pokaże się na ruszających właśnie targach gier w Kolonii w Niemczech, jednych z największych na świecie. Podczas imprezy zostaną zaprezentowane polskie premiery: „Cyberpunk” CD Projektu, „Dying Light 2″ Techlandu czy „World War 3″ The Farm 51.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383743-Ofensywa-gier–z-Polski.html (dostęp płatny)
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383747-Kolonia-globalna-stolica-gier.html (dostęp płatny)

Oko na gospodarkę
Korporacje coraz częściej zakładają w Polsce swoje firmy informatyczne. Informatycy w dużych firmach zarabiają średnio 8,4 tys. zł, ale i tak oczekują podwyżek, bo popyt na ich usługi jest również za zachodnią granicą.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383734-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

TVP najmniej efektywna
Zatrudnienie większe niż u konkurentów nie przekłada się na przychody telewizji publicznej. Sumą przychodów nadawca publiczny prawie dogonił Grupę TVN, ale czar pryska po przeliczeniu tych kwot na pracownika. Okazuje się, że na jedną osobę w stacji komercyjnej (Polsacie czy TVN) przypada znacznie większa kwota niż w przypadku Telewizji Polskiej. Takie wnioski można wyciągnąć z analizy wyników finansowych największych nadawców telewizyjnych za 2017 r.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1224888,tvp-najmniej-efektywna.html (dostęp płatny)

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu