Telekomunikacja Polska od 1 marca obniży ceny połączeń do sieci operatorów korzystających z asymetrii stawek MTR – wynika z informacji, którą telekom rozesłał do klientów.  Za minutę połączenia z numerów TP do sieci Cyfrowego Polsatu spadnie z 0,58 zł do 0,32 zł, do P4 (Play) z 0,53 zł do 0,46 zł, do sieci Mobylandu z 0,87 zł do 0,33 zł, a w CenterNecie z 0,90 zł do 0,37 zł.

Obniżki w TP to efekt stopniowej niwelacji asymetrii rozliczeniach międzyoperatorskich, z której korzystają relatywnie nowi na polskim rynku operatorzy mobilni.  Operator jest zobowiązany dostosowywać ceny do swoich kosztów, co oznacza, że gdy za sprawą zmniejszającej się asymetrii spadają koszty TP z tytułu hurtowych opłat MTR, powinny też spaść i ceny połączeń, uiszczane przez klientów detalicznych.

Niewykluczone, że ruch TP wywoła obniżki także w sieciach mobilnych. W przypadku usług mobilnych Orange, cennikowa opłata za minutę rozmowy z klientem sieci Cyfrowego Polsatu wynosi dziś 0,63 zł, do Playa 0,49 zł, a do Mobylandu i CenterNetu 0,75 zł.

Obniżki cen połączeń z sieci stacjonarnej TP mogą sprawić, że sieci mobilne także obniżą ceny do konkurencji.