Koncern ITI poinformował oficjalnie, że kontrolowana przez niego telewizyjna grupa TVN połączy swoją spółkę zależną ITI Neovision (właściciel platformy cyfrowej n) z konkurencyjną platformą Cyfra+ (należy do Grupy Canal+) w zamian za „istotne udziały mniejszościowe” w połączonej spółce. – W ramach realizacji planowanej transakcji nie przewiduje się dokonywania płatności gotówkowych przez Grupę TVN – podano w komunikacie. Jak podaje firma, tak powstała platforma cyfrowa będzie miała ponad 2,5 mln klientów.

Grupa Canal+ zamierza także wykupić „istotne mniejszościowe udziały” w spółce N-Vision B.V. z grupy ITI, do której pośrednio należy 51 proc. udziałów w Grupie TVN. – Grupie Canal+ zaoferowano opcję nabycia w przyszłości pozostałej części pakietu kontrolnego w TVN od Grupy ITI – podał ITI.

W połączeniu platform analitycy widzą szanse dla skuteczniejszej walki n-ki i Cyfry+ z Cyfrowym Polsatem na nasycającym się rynku płatnych telewizji (zdaniem branży do zagospodarowania zostało jeszcze tylko ok. 1 mln klientów, a płatną telewizję ma już  10,8 mln klientów). Zdaniem Piotra Janika, analityka KBC Securities, mariaż z Cyfrą+ może też TVN zaszkodzić.

– Według rynkowych pogłosek Cyfra+ ma kłopoty finansowe, dlatego jej wycena może być z punktu widzenia Vivendi [właściciel Grupy Canal+ – przyp.rpkom.pl] godziwa, ale trudna do osądzenia dla mniejszościowych udziałowców TVN (tak jak stało się to już przy umowach zawieranych między TVN i ITI w przeszłości) – napisał w komunikacie KBC Securities.

W 2010 r. przychody należącego do Grupy Canal+ spółki Canal+ Cyfrowy w Polsce wynosiły 1,37 mld zł (co oznaczało rok do roku wzrost o 7 proc.), a EBITDA 250 mln zł (wzrost rok do roku o 2,5 proc.). Platforma cyfrowa n dopiero w tym roku ma mieć pozytywny wynika EBITDA w skali roku. Cyfrowy Polsat po I półroczu zaraportował 3,47 mln klientów.