Przegląd prasy – środa 11 stycznia

Publikacja: 11.01.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Więcej unijnych pieniędzy dla miast i województw

Tomasz Żółciak

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała zmianę liczby programów operacyjnych, z których wypłacane będą dotacje w nowej perspektywie unijnej 2014 – 2020. – Nadal będzie 16 programów regionalnych. Otwarta jest natomiast kwestia ilości programów krajowych. Prawdopodobnie będzie ich więcej – mówi Bieńkowska. Jednym z pomysłów jest podział programu Infrastruktura i Środowisko, dysponującego kwotą niemal 28 mld zł, który jest trudny w zarządzaniu i rozliczaniu. Więcej środków będzie dzielonych na poziomie województw, a nie centralnie. Utrzymany zostanie osobny program dotyczący rozwoju Polski Wschodniej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394355 (dostęp płatny)

Ten rok nie będzie najlepszy na rynku fuzji i przejęć

Jacek Chwedoruk

Światowy kryzys gospodarczy i niepewna przyszłość strefy euro zmniejszyły chęć banków do finansowania transakcji. Możemy spodziewać się, że na polskim rynku dojdzie maksymalnie do kilku transakcji o wartości kilkuset milionów euro. O miliardowych fuzjach i przejęciach nie ma co na razie myśleć. Wielkich transakcji nie należy spodziewać się na rynku telekomunikacji i mediów po rekordowym ubiegłym roku. Drugiego Polkomtelu, przejętego za 18 mld zł, raczej nie będzie. By można było liczyć na drugą transakcję o podobnej skali, z polskiego rynku musiałby wychodzić któryś z globalnych telekomów, ale na to się nie zanosi. Nie oznacza to jednak, że nie będzie innych, choć mniejszych, transakcji. W pierwszej kolejności mam na myśli trwające procesy sprzedaży operatorów Exatel i TK Telekom. Choć oba są obecnie zawieszone ze względu na zmiany personalne w spółkach właścicielskich, moim zdaniem dojdą do skutku. Pozbycie się obu firm leży w strategii ich właścicieli. W tym przypadku nie bardzo wierzę natomiast w to, by sprzedaż obu spółek miały zablokować mgliste pomysły stworzenia na ich bazie jakiegoś operatora narodowego – we współczesnych gospodarkach nie ma ku temu uzasadnienia. Należy się jednak spodziewać, że proces sprzedaży Exatela i TK Telekom się przesunie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394345 (dostęp płatny)

Kablówki tracą rację bytu. Czas na Smart TV

Michał Fura

Siedząc przed odbiornikiem z pilotem w ręku, będziemy swobodnie przeskakiwać między filmem na YouTube a premierą serialu w TVN lub Polsacie, a wrażeniami od razu podzielimy się ze znajomymi na Facebooku. Jak będzie wyglądać telewizja przyszłości, pokazali na trwających właśnie największych na świecie targach elektroniki CES w Las Vegas producenci. Ta wizja nie jest odległa także dla polskich widzów, którzy już mają do wyboru ok. 20 aplikacji umożliwiających oglądanie telewizji w sieci – wtedy kiedy się chce i co się chce. Internet na dobre wszedł do telewizora. Coraz bardziej zbędny zaczyna być nie tylko komputer, ale i umowa z operatorem kablowym. Wystarczy dostęp do sieci. Najnowsze dane firmy Deloitte nie pozostawiają wątpliwości, że to kierunek rozwoju. W ubiegłym roku 9 proc. klientów płatnej telewizji w USA zrezygnowało z płacenia za kablówkę, a 11 proc. się nad tym zastanawiało. Wolą telewizję przez internet.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394380 (dostęp płatny)

MaxCom w telemedycynie

Milena Majczak

Producent telefonów dla osób starszych chce na przełomie maja i czerwca wejść na NewConnect i pozyskać 10 mln zł. MaxCom to lider w Polsce na rynku telefonów dla osób starszych. Firma sprzedaje je do 15 krajów w Europie. Teraz chce współpracować z centrami medycznymi i sprzedawać telefony wraz z oprogramowaniem oraz urządzeniami medycznymi do badań, które klient będzie mógł wykonywać samodzielnie. Będzie namawiać do współpracy operatorów telefonii komórkowej i firmy ubezpieczeniowe. MaxCom prognozuje, | że dzięki telemedycynie do 2015 r. uda mu się sprzedać 450 tys. specjalistycznych telefnów komórkowych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394381 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Jaka będzie telewizja przyszłości? Producenci zawiedli się na 3D

Tomasz Grynkiewicz

Po zawodzie, jaki producentom telewizorów sprawiła technologia 3D, najwięksi gracze szukają pomysłu na wyższe marże. Obstawiają dwa konie – technologię OLED i Internet. – Tracimy na każdym, dosłownie każdym telewizorze, jaki sprzedajemy – przyznawał niedawno sir Howard Stringer, prezes Sony. Japoński producent już ostrzegł, że czwarty rok z rzędu zakończy stratą. Gdyby pod uwagę wziąć tylko oddział telewizorów, byłoby jeszcze gorzej – zysków ten oddział nie widział od ośmiu lat. W podobnych kłopotach jest Panasonic, który zapowiedział największą od dziesięciu lat stratę. Obie spółki przycisnęli do muru nie tylko konkurenci z Korei (Samsung, LG), ale też wahania walutowe – gdy koreański won tracił, japoński jen rósł w siłę. A im bardziej rósł, tym bardziej wydłużały się miny księgowych Sony i Panasonica.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10942898,Jaka_bedzie_telewizja_przyszlosci__Producenci_zawiedli.html

Huawei i Nokia Siemens wygrały superkontrakt na modernizację sieci?

Vadim Makarenko

Przetarg ogłoszony przez spółkę NetWorks! należącą do operatorów komórkowych Orange i T-Mobile najprawdopodobniej wygrały chiński Huawei oraz fińsko-niemiecka firma Nokia Siemens. Spółka NetWorks! została zarejestrowana w maju zeszłego roku roku, a jej zadaniem jest obsługa infrastruktury należącej do jej założycieli, czyli dwójki operatorów telefonii komórkowej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na jej działalność we wrześniu. W ciągu najbliższych trzech lat NetWorks! pozwoli operatorom komórkowym obniżyć liczbę stacji bazowych z ponad 13 tys. do 10 tys., a to przełoży się na poważne oszczędności sięgające 200 mln zł rocznie od 2015 r.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10942918,Huawei_i_Nokia_Siemens_wygraly_superkontrakt_na_modernizacje.html

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Grupa TP wprowadzi się teraz na stadiony

Urszula Zielińska

Właściciel Orange zakończył testy infrastruktury do transmisji meczów Euro 2012. 1,4 mln ki­bi­ców na sta­dio­nach, 800 tys. tu­ry­stów w Pol­sce w czerw­cu – ta­kiej po­pu­lar­no­ści mi­strzostw pił­kar­skich Eu­ro 2012 spo­dzie­wa się za­rząd Te­le­ko­mu­ni­ka­cji Pol­skiej, któ­ra w wy­da­rze­niu peł­ni ro­lę part­ne­ra tech­no­lo­gicz­ne­go. Jest ope­ra­to­rem In­ter­na­tio­nal Bro­ad­ca­sting Cen­ter, od­po­wia­da­ją­ce­go za prze­sył ob­ra­zu i dźwię­ku ze sta­dio­nów w Pol­sce i na Ukra­inie do 200 kra­jów na świe­cie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1111562_Grupa_TP_wprowadzi_sie_teraz_na_stadiony.html (dostęp płatny)

Tablet nową furtką do bankowości elektronicznej

Aleksandra Stanisławska

Co­raz wię­cej pol­skich ban­ków – m.in. mBank, Mul­ti­Bank, Pe­kao czy Mil­len­nium – umo­żli­wia ob­słu­gę kon­ta przez ta­blet. Mo­bil­ność jest przy­szło­ścią – to ha­sło po­wta­rza­ją spe­cja­li­ści branży tech­no­lo­gicz­nej. Do­strze­gły to rów­nież pol­skie ban­ki, któ­re za­ofe­ro­wa­ły klien­tom do­stęp do ban­ko­wo­ści elek­tro­nicz­nej nie tyl­ko po­przez smart­fo­ny, ale także za po­śred­nic­twem ta­ble­tów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1111576_Tablet_nowa_furtka_do_bankowosci_elektronicznej.html (dostęp płatny)

Adwokat z tabletem już niestraszny w sądzie

Robert Horbaczewski

Coraz więcej adwokatów korzysta na rozprawach z urządzeń mobilnych. Sędziowie akceptują to, choć przepisy nic nie mówią na temat ich stosowania. Sędzia Marek Poteralski z Sądu Okręgowego we Wrocławiu prowadził sprawę, w której oskarżony w swoich wyjaśnieniach posługiwał się rzutnikiem. To pozwalało lepiej przyswoić jego wyjaśniania z dziedziny ekonomii i finansów, a protokolantce ułatwiało protokołowanie. Później prezentację przekazał do materiału dowodowego. Także widok prawnika, który na sali sądowej korzysta z laptopa, notebooka lub tabletu, nie jest już niczym niezwykłym. – Nieczęsto bywają takie sytuacje, ale się zdarzają – mówi sędzia Beata Górszczyk z Sądu Okręgowego w Krakowie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1111449_Adwokat_z_tabletem___juz_niestraszny_w_sadzie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Więcej unijnych pieniędzy dla miast i województw

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G