Przegląd prasy – środa 11 stycznia

Publikacja: 11.01.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Więcej unijnych pieniędzy dla miast i województw

Tomasz Żółciak

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała zmianę liczby programów operacyjnych, z których wypłacane będą dotacje w nowej perspektywie unijnej 2014 – 2020. – Nadal będzie 16 programów regionalnych. Otwarta jest natomiast kwestia ilości programów krajowych. Prawdopodobnie będzie ich więcej – mówi Bieńkowska. Jednym z pomysłów jest podział programu Infrastruktura i Środowisko, dysponującego kwotą niemal 28 mld zł, który jest trudny w zarządzaniu i rozliczaniu. Więcej środków będzie dzielonych na poziomie województw, a nie centralnie. Utrzymany zostanie osobny program dotyczący rozwoju Polski Wschodniej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394355 (dostęp płatny)

Ten rok nie będzie najlepszy na rynku fuzji i przejęć

Jacek Chwedoruk

Światowy kryzys gospodarczy i niepewna przyszłość strefy euro zmniejszyły chęć banków do finansowania transakcji. Możemy spodziewać się, że na polskim rynku dojdzie maksymalnie do kilku transakcji o wartości kilkuset milionów euro. O miliardowych fuzjach i przejęciach nie ma co na razie myśleć. Wielkich transakcji nie należy spodziewać się na rynku telekomunikacji i mediów po rekordowym ubiegłym roku. Drugiego Polkomtelu, przejętego za 18 mld zł, raczej nie będzie. By można było liczyć na drugą transakcję o podobnej skali, z polskiego rynku musiałby wychodzić któryś z globalnych telekomów, ale na to się nie zanosi. Nie oznacza to jednak, że nie będzie innych, choć mniejszych, transakcji. W pierwszej kolejności mam na myśli trwające procesy sprzedaży operatorów Exatel i TK Telekom. Choć oba są obecnie zawieszone ze względu na zmiany personalne w spółkach właścicielskich, moim zdaniem dojdą do skutku. Pozbycie się obu firm leży w strategii ich właścicieli. W tym przypadku nie bardzo wierzę natomiast w to, by sprzedaż obu spółek miały zablokować mgliste pomysły stworzenia na ich bazie jakiegoś operatora narodowego – we współczesnych gospodarkach nie ma ku temu uzasadnienia. Należy się jednak spodziewać, że proces sprzedaży Exatela i TK Telekom się przesunie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394345 (dostęp płatny)

Kablówki tracą rację bytu. Czas na Smart TV

Michał Fura

Siedząc przed odbiornikiem z pilotem w ręku, będziemy swobodnie przeskakiwać między filmem na YouTube a premierą serialu w TVN lub Polsacie, a wrażeniami od razu podzielimy się ze znajomymi na Facebooku. Jak będzie wyglądać telewizja przyszłości, pokazali na trwających właśnie największych na świecie targach elektroniki CES w Las Vegas producenci. Ta wizja nie jest odległa także dla polskich widzów, którzy już mają do wyboru ok. 20 aplikacji umożliwiających oglądanie telewizji w sieci – wtedy kiedy się chce i co się chce. Internet na dobre wszedł do telewizora. Coraz bardziej zbędny zaczyna być nie tylko komputer, ale i umowa z operatorem kablowym. Wystarczy dostęp do sieci. Najnowsze dane firmy Deloitte nie pozostawiają wątpliwości, że to kierunek rozwoju. W ubiegłym roku 9 proc. klientów płatnej telewizji w USA zrezygnowało z płacenia za kablówkę, a 11 proc. się nad tym zastanawiało. Wolą telewizję przez internet.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394380 (dostęp płatny)

MaxCom w telemedycynie

Milena Majczak

Producent telefonów dla osób starszych chce na przełomie maja i czerwca wejść na NewConnect i pozyskać 10 mln zł. MaxCom to lider w Polsce na rynku telefonów dla osób starszych. Firma sprzedaje je do 15 krajów w Europie. Teraz chce współpracować z centrami medycznymi i sprzedawać telefony wraz z oprogramowaniem oraz urządzeniami medycznymi do badań, które klient będzie mógł wykonywać samodzielnie. Będzie namawiać do współpracy operatorów telefonii komórkowej i firmy ubezpieczeniowe. MaxCom prognozuje, | że dzięki telemedycynie do 2015 r. uda mu się sprzedać 450 tys. specjalistycznych telefnów komórkowych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394381 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Jaka będzie telewizja przyszłości? Producenci zawiedli się na 3D

Tomasz Grynkiewicz

Po zawodzie, jaki producentom telewizorów sprawiła technologia 3D, najwięksi gracze szukają pomysłu na wyższe marże. Obstawiają dwa konie – technologię OLED i Internet. – Tracimy na każdym, dosłownie każdym telewizorze, jaki sprzedajemy – przyznawał niedawno sir Howard Stringer, prezes Sony. Japoński producent już ostrzegł, że czwarty rok z rzędu zakończy stratą. Gdyby pod uwagę wziąć tylko oddział telewizorów, byłoby jeszcze gorzej – zysków ten oddział nie widział od ośmiu lat. W podobnych kłopotach jest Panasonic, który zapowiedział największą od dziesięciu lat stratę. Obie spółki przycisnęli do muru nie tylko konkurenci z Korei (Samsung, LG), ale też wahania walutowe – gdy koreański won tracił, japoński jen rósł w siłę. A im bardziej rósł, tym bardziej wydłużały się miny księgowych Sony i Panasonica.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10942898,Jaka_bedzie_telewizja_przyszlosci__Producenci_zawiedli.html

Huawei i Nokia Siemens wygrały superkontrakt na modernizację sieci?

Vadim Makarenko

Przetarg ogłoszony przez spółkę NetWorks! należącą do operatorów komórkowych Orange i T-Mobile najprawdopodobniej wygrały chiński Huawei oraz fińsko-niemiecka firma Nokia Siemens. Spółka NetWorks! została zarejestrowana w maju zeszłego roku roku, a jej zadaniem jest obsługa infrastruktury należącej do jej założycieli, czyli dwójki operatorów telefonii komórkowej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na jej działalność we wrześniu. W ciągu najbliższych trzech lat NetWorks! pozwoli operatorom komórkowym obniżyć liczbę stacji bazowych z ponad 13 tys. do 10 tys., a to przełoży się na poważne oszczędności sięgające 200 mln zł rocznie od 2015 r.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10942918,Huawei_i_Nokia_Siemens_wygraly_superkontrakt_na_modernizacje.html

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Grupa TP wprowadzi się teraz na stadiony

Urszula Zielińska

Właściciel Orange zakończył testy infrastruktury do transmisji meczów Euro 2012. 1,4 mln ki­bi­ców na sta­dio­nach, 800 tys. tu­ry­stów w Pol­sce w czerw­cu – ta­kiej po­pu­lar­no­ści mi­strzostw pił­kar­skich Eu­ro 2012 spo­dzie­wa się za­rząd Te­le­ko­mu­ni­ka­cji Pol­skiej, któ­ra w wy­da­rze­niu peł­ni ro­lę part­ne­ra tech­no­lo­gicz­ne­go. Jest ope­ra­to­rem In­ter­na­tio­nal Bro­ad­ca­sting Cen­ter, od­po­wia­da­ją­ce­go za prze­sył ob­ra­zu i dźwię­ku ze sta­dio­nów w Pol­sce i na Ukra­inie do 200 kra­jów na świe­cie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1111562_Grupa_TP_wprowadzi_sie_teraz_na_stadiony.html (dostęp płatny)

Tablet nową furtką do bankowości elektronicznej

Aleksandra Stanisławska

Co­raz wię­cej pol­skich ban­ków – m.in. mBank, Mul­ti­Bank, Pe­kao czy Mil­len­nium – umo­żli­wia ob­słu­gę kon­ta przez ta­blet. Mo­bil­ność jest przy­szło­ścią – to ha­sło po­wta­rza­ją spe­cja­li­ści branży tech­no­lo­gicz­nej. Do­strze­gły to rów­nież pol­skie ban­ki, któ­re za­ofe­ro­wa­ły klien­tom do­stęp do ban­ko­wo­ści elek­tro­nicz­nej nie tyl­ko po­przez smart­fo­ny, ale także za po­śred­nic­twem ta­ble­tów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1111576_Tablet_nowa_furtka_do_bankowosci_elektronicznej.html (dostęp płatny)

Adwokat z tabletem już niestraszny w sądzie

Robert Horbaczewski

Coraz więcej adwokatów korzysta na rozprawach z urządzeń mobilnych. Sędziowie akceptują to, choć przepisy nic nie mówią na temat ich stosowania. Sędzia Marek Poteralski z Sądu Okręgowego we Wrocławiu prowadził sprawę, w której oskarżony w swoich wyjaśnieniach posługiwał się rzutnikiem. To pozwalało lepiej przyswoić jego wyjaśniania z dziedziny ekonomii i finansów, a protokolantce ułatwiało protokołowanie. Później prezentację przekazał do materiału dowodowego. Także widok prawnika, który na sali sądowej korzysta z laptopa, notebooka lub tabletu, nie jest już niczym niezwykłym. – Nieczęsto bywają takie sytuacje, ale się zdarzają – mówi sędzia Beata Górszczyk z Sądu Okręgowego w Krakowie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1111449_Adwokat_z_tabletem___juz_niestraszny_w_sadzie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Więcej unijnych pieniędzy dla miast i województw

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek