Przegląd prasy – wtorek 19 października

Publikacja: 19.10.2010 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Aster za co najmniej 2,75 mld zł[/b]

Michał Fura

Właściciele Grupy Aster czekają na oferty od podmiotów zainteresowanych przejęciem sieci. Konsolidacja branży telewizji kablowych jest potrzebna, by nie przegrać walki o rynek z nacierającym Cyfrowym Polsatem, platformą n i z TP. Termin składania ofert na zakup czwartego do wielkości operatora kablowego upływa dziś o godzinie 18. Janusz Arciszewski, prezes i udziałowiec Grupy Aster, powiedział wczoraj „DGP”, że właściciele oczekują wyceny operatora na poziomie 10 – 11 razy EBITDA spółki, czyli zysku przed opodatkowaniem i amortyzacją. Oznaczałoby to wycenę w przedziale 2,5 – 2,75 mld zł. – Liczymy, że będzie to punkt wyjścia, wartość minimum – powiedział Arciszewski.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=323605 (dostęp płatny)

[b]Nękanie SMS-ami będzie karane[/b]

Iwona Aleksandrzak

Na trzy lata trafi do więzienia osoba, która uporczywie śledzi swojego idola. Stalking, czyli przemoc emocjonalna, będzie prawnie zakazany. Ochrona prześladowanych osób to główny cel nowelizacji kodeksu karnego. Nowe rozwiązania zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Dziś nad projektem będzie dyskutował rząd. Jeśli zmiany zostaną przyjęte, osoba, która dopuści się przemocy emocjonalnej, trafi do więzienia nawet na trzy lata. W przypadku gdy poszkodowany będzie próbował popełnić samobójstwo, stalker zostanie pozbawiony wolności nawet na 10 lat.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=323518 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Trudno o dostęp, niskie prędkości. Internet w Polsce wciąż luksusem[/b]

Przemysław Poznański

Internet w Polsce jest dobrem rzadkim. A nawet jeśli mamy do niego dostęp, to jest on najwolniejszy w całej Unii Europejskiej. Takie wnioski przynosi najnowszy raport firmy Cisco, która trzeci rok z rzędu zleciła badanie internetu. Przeprowadziły je uniwersytety w Oksfordzie oraz Oviedo. W badaniu sprawdzono jakość łączy (przede wszystkim szybkość pobierania i wysyłania danych) w 72 krajach. Polska znalazła się na dość dobrej, 30. pozycji ex aequo ze Słowacją, ale przed nami są wszystkie pozostałe kraje Unii Europejskiej. W tym Rumunia i Bułgaria.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8532658,Trudno_o_dostep__niskie_predkosci__Internet_w_Polsce.html

[b]BlackBerry niebezpieczne dla polskiego rządu?[/b]

Przemysław Poznański, mib

Polskie Ministerstwo Finansów wyłączyło swoim pracownikom możliwość wysyłania e-maili za pomocą telefonów BlackBerry. Według informacji „Gazety” podobną decyzję podjęło francuskie ministerstwo spraw zagranicznych. Powód? BlackBerry nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Wiadomo jednak, że wszystkie e-maile wysyłane z telefonów BlackBerry przechodzą przez serwery w USA. Dostęp do nich mogą więc uzyskać amerykańskie służby wywiadowcze. Polskie Ministerstwo Finansów mogło więc uznać, że może to doprowadzić do wycieku poufnych danych.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8532674,BlackBerry_niebezpieczne_dla_polskiego_rzadu_.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Mediatel: Jarosław Michalik w radzie nadzorczej[/b]

Bartłomiej Mayer

Rada nadzorcza spółki dokooptowała wczoraj do własnego składu Jarosława Michalika i powierzyła mu funkcję sekretarza.Decyzja zapadła w związku z tym, że 14 października z członkostwa w nadzorze firmy zrezygnował Marcin Kubit, który objął funkcję prezesa jednej ze spółek z grupy kapitałowej Mediatela.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/689281_%3EMediatel:_Jaroslaw_Michalik_w_radzie_nadzorczej.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Cyfrowe désintéressement[/b]

Magdalena Wierzchowska

Naziemna telewizja cyfrowa nie skusiła międzynarodowych graczy. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) otrzymała opinie firm i podmiotów zainteresowanych kanałami umieszczonymi na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Na razie wygląda na to, że naziemna telewizja cyfrowa nie interesuje dużych międzynarodowych graczy. — Opinie w ramach konsultacji zgłosiły Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE), 4fun TV, Telewizja Puls, Eska TV, Besta Film, TVP i TV Trwam — powiedziała Ewa Gadomska z KRRiT na konferencji PIKE w Sopocie.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=13861d2e-2b14-4f89-86ba-4e5ae49b64d9&date=2010-10-19 (dostęp płatny)

[b]Sieć kablowa Aster podbija swoją cenę do 3 mld zł[/b]

Magdalena Wierzchowska

Prezes sieci Aster spodziewa się około 3 mld zł za swoją kablówkę. To wstęp do negocjacji — mówią analitycy. Janusz Arciszewski, prezes operatora sieci kablowej Aster, spodziewa się 3 mld zł za 100 proc. udziałów w zarządzanej przez niego sieci kablowej. — Poprzednia transakcja sprzedaży sieci kablowej Aster dała wycenę na poziomie 11 razy EBITDA, podczas gdy wyceny innych operatorów były na poziomie 8-9 razy — powiedział „PB” Janusz Arciszewski w kuluarach konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE).

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=a46fd966-560b-4955-99ef-40a0f300e711&date=2010-10-19

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Potrzeba dalszych obniżek[/b]

Urszula Zielińska

Ponad 19 mld zł zyskali konsumenci dzięki obniżkom stawek hurtowych (MTR) płaconych sobie wzajemnie przez sieci komórkowe. Operatorzy stracili prawie 6 mld zł. To wnioski z raportu firmy analitycznej Audytel, przygotowanego dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

http://new-arch.rp.pl/artykul/988741_Potrzeba_dalszych_obnizek.html (dostęp płatny)

[b]Umowa TP i TVN: świat robi podobnie[/b]

Magdalena Lemańska

Pakiety usług telekomunikacyjno-mediowych ma już 38 proc. gospodarstw europejskich. Ten odsetek rośnie. Ostatni ruch telewizyjnej grupy TVN i Telekomunikacji Polskiej, które zdecydowały wspólnie oferować klientom dostęp do satelitarnej telewizji i szerokopasmowego Internetu, wpisuje się w światowe trendy. W Europie od dawna trwa boom na tzw. oferty triple play – niekiedy telewizja jest tam niemożliwa do wykupienia bez dostępu do linii telefonicznej (np. hiszpańskiej telewizji kablowej Ono). – Pakiety bardzo spopularyzowały zwłaszcza kablówki. Platforma „n” dzięki umowie z TP SA będzie miała dostęp nawet do usługi poczwórnej – oprócz telewizji i szerokopasmowego Internetu może przecież zaoferować kiedyś także dostęp do telefonii stacjonarnej i mobilnej – mówi Leszek Iwaszko, analityk KBC Securities.

http://new-arch.rp.pl/artykul/988740_Umowa_TP_i_TVN:_swiat_robi_podobnie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Aster za co najmniej 2,75 mld zł[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów