– Rada nadzorcza przyjęła w ubiegłym tygodniu krótkoterminową strategię i budżet Netii na 2016 r. Przedstawienia strategii długoterminowej, prezentującej filozofię działania spółki do 2020 r., oczekuję w styczniu – mówi w sobotnim „Parkiecie” Zbigniew Jakubas szef rady nadzorczej Netii przy okazji rozmowy o powołaniu nowego prezesa stacjonarnego telekomu.

W miniony czwartek został nim Tomasz Szopa.

– W przyszłym roku, mniej więcej do końca I półrocza, potrwa szlifowanie struktury i oferty telekomu. Nie spodziewam się przy tym fajerwerków. Kilka miesięcy dajemy sobie także na integrację TK Telekom. Strategia krótkoterminowa zakłada również inwestycje w światłowody na ostatnim odcinku – dodaje Jakubas.

Wygląda więc na to, że śladem Orange Polska, czy wielkopolskiej Inei, także największy alternatywny operator stacjonarny będzie inwestować w FTTH. Zasięgu tego planu na razie nie znamy. Wiadomo, że wraz z przejęciem Telefonii Dialog, Netia przejęła budowaną przy wsparciu środków unijnych sieć PON.

Paweł Puchalski, szef analityków w Domu Maklerskim BZ WBK, nie spodziewa się, aby Netia nagle zaczęła silną ofensywę inwestycyjną. Wskazuje natomiast, że motywacją dla jej planu mogą być środki unijne przeznaczone w programie operacyjnym „Polska cyfrowa” na budowę światłowodowej ostatniej mili.