Przegląd prasy – piątek 15 października

Publikacja: 15.10.2010 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Trójwymiarowy obraz szturmem zdobywa rynek[/b]

Patrycja Otto

Dwukrotnie wzrosła sprzedaż nowoczesnych telewizorów i odtwarzaczy w ciągu kwartału. W tym samym czasie sprzęt pozwalający oglądać filmy w 3D staniał o 10 proc. Telewizory 3D zdobywają rynek. Ich sprzedaż rośnie o przynajmniej kilkadziesiąt procent miesięcznie. Popyt na nie jest tak duży, że sklepy obniżają ceny. Od czerwca telewizory staniały o 10 proc. Według danych sklepu internetowego – NEO24.pl w stosunku lipiec- sierpień sprzedaż telewizorów 3D wzrosła o ponad 100 proc. Na kilkudziesięcioprocentowy wzrost wskazują też Media Markt i Saturn. Szacuje się, że miesięcznie z półek sklepowych znika już kilka tysięcy tego rodzaju odbiorników. Daje to obrót na poziomie około 10 mln zł miesięcznie. Producenci twierdzą, że nie nadążają z realizacją zamówień ze strony odbiorców.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=323181 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]TP SA i TVN będą współpracować[/b]

redakcja

Telekomunikacja Polska oraz TVN podpisały długoterminową ramową umowę o współpracy – poinformowały spółki w komunikacie. Na podstawie umowy Grupa TP będzie świadczyła usługi szerokopasmowego dostępu do internetu oraz inne usługi telekomunikacyjne na rzecz obecnych i przyszłych klientów platformy N. W zamian Grupa TVN stanie się głównym partnerem TP w zakresie dostarczania treści. TP poszerzy swoją podstawową ofertę także o ofertę N dla pakietów płatnej telewizji. Obie firmy dostosują stopniowo oferty płatnej telewizji, aby odzwierciedlały one strukturę pakietów telewizji ‚n’.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8514679,TP_SA_i_TVN_beda_wspolpracowac.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Mediatel: Były prezes odchodzi ze spółki[/b]

Urszula Zielińska

Od dziś Marcin Kubit, który przez kilka lat był prezesem hurtowego operatora, nie będzie zasiadał już nawet w radzie nadzorczej Mediatelu. W czwartek złożył rezygnację, nie podając jej przyczyn. Prezesem Mediatelu jest teraz Mirosław Janisiewicz, główny akcjonariusz (poprzez Rasting Ltd.) funduszu NFI Magna Polonia. Magna ma kontrolny pakiet akcji operatora.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/689005_Mediatel:_Byly_prezes_odchodzi_ze_spolki.html (dostęp płatny)

[b]UPC Polska: Pół miliona internautów[/b]

Urszula Zielińska

Największa sieć kablowa w kraju, UPC Polska, podała, że liczba jej abonentów korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu sięgnęła 500 tys. Oznacza to, że od końca czerwca kablówka pozyskała blisko 14,8 tys. klientów usługi. UPC podało, że 60 proc. nowych użytkowników wybiera Internet o prędkości 25 Mb/si szybszy.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/689006_UPC_Polska:_Pol_miliona__internautow.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Opole położy światłowód[/b]

redakcja, PAP

Opole wybuduje obejmującą całe miasto supernowoczesną sieć światłowodową. Dzięki inwestycji za ponad 15 mln zł szerokopasmowy internet połączy prawie 70 instytucji. Budowa sieci wymaga położenia ponad 20 kilometrów światłowodu. — Do tej pory żadne miasto w Polsce nie zrealizowało takiej inwestycji. Jesteśmy najbliżej, bo już mamy na to pieniądze i większość ustaleń technicznych. Prace powinny ruszyć w przyszłym roku i skończyć się w 2012 r. — mówi Krzysztof Początek, naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=7b989322-f115-4b82-8f95-63f34bbfa632&date=2010-10-15 (dostęp płatny)

[b]Ruszyła sprzedaż Exatela[/b]

Magdalena Wierzchowska

Doradca PGE wysłał zaproszenia do inwestorów zainteresowanych kupnem Exatela. Finalizacja transakcji w tym roku. Polska Grupa Energetyczna (PGE) wysłała wczoraj za pośrednictwem doradcy — PricewaterhouseCoopers — informację do inwestorów zainteresowanych kupnem Exatela, operatora należącej do grupy PGE sieci światłowodowej. — Mogę potwierdzić, że rozpoczęliśmy proces wysyłania zaproszeń do potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem Exatela — mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik energetycznego giganta.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=50ef3162-e8b5-415c-8278-f5380a41dd82&date=2010-10-15 (dostęp płatny)

[b]Vodafone gotów oddać Polkomtel[/b]

Magdalena Wierzchowska

Pod młotek idzie 100 proc. operatora sieci Plus. Część akcji ma trafić na GPW. Decyzja Vodafone oznacza więcej pieniędzy dla Orlenu, KGHM i PGE. Do gry wejdą poważni gracze z branży. Brytyjski Vodafone wysłał polskim akcjonariuszom Polkomtela oficjalne zapewnienie, że chce przystąpić do procesu sprzedaży operatora sieci Plus.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=a1e03b35-cdfb-411e-bdca-4c3b9172902c&date=2010-10-15 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Komórki w Tu-154[/b]

Cezary Gmyz

Na pokładzie samolotu aktywnych było 19 telefonów Przynajmniej 19 aparatów telefonicznych osób, które 10 kwietnia leciały do Smoleńska, zalogowało się do rosyjskich sieci komórkowych przed katastrofą – poinformowała wczoraj prokuratura. O tym, że większość komórek na pokładzie tupolewa była aktywna, już w maju w wywiadzie dla „Rz” mówił prokurator generalny Andrzej Seremet. Specjaliści, z którymi rozmawialiśmy, wątpili, by komórki mogły się przyczynić do wypadku. Ale śledczy badają ten trop.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987999_Komorki_w_Tu-154.html (dostęp płatny)

[b]Miliard z kredytu lub od udziałowców[/b]

Urszula Zielińska

Trzy firmy coraz bliżej stworzenia operatora mobilnego internetu. Wkład Aero 2 w koszty zakupu częstotliwości był prawie tak duży jak kwota zapłacona przez współpracujące z nim spółki. – To prawda, mamy nowych udziałowców, którzy przejęli kontrolę nad spółką. Nie wiem jednak, kto za nimi stoi – powiedział „Rz” Adam Kuriański, prezes Aero 2 (spółka jest także właścicielem Mobylandu) i szef CenterNetu (grupa NFI Midas). Jak podaliśmy w środę, większościowy pakiet udziałów tajemniczego Aero 2 należy obecnie do spółki Litenite Ltd. Drugim nowym udziałowcem Aero 2 jest KOMA Fundusz Inwestycyjny Zamknięty utworzony na zlecenie inwestora.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987969_Miliard_z_kredytu_lub_od_udzialowcow.html (dostęp płatny)

[b]Sprzedaż telewizorów 3D dużo lepsza od prognoz[/b]

Piotr Mazurkiewicz

Telewizory 3D sprzedają się lepiej od prognoz. Prawdziwy boom czeka nas w 2011 r. Sprzedaż trójwymiarowych telewizorów ma wynieść w 2011 r. 18 mln sztuk. Będzie aż o 460 proc. większa niż w tym roku. Firma badawcza DisplaySearch szacowała, że w tym roku sprzedaż telewizorów 3D wyniesie 3 mln sztuk. Zgodnie ze zaktualizowanymi danymi ma to być 3,2 mln, a w przyszłym roku już 18 mln. Kilka miesięcy temu analitycy spodziewali się sprzedaży 9 mln sztuk, a dopiero w 2012 r. 20 mln.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987921_Sprzedaz_telewizorow_3D_duzo_lepsza_od_prognoz.html (dostęp płatny)

[b]TVN razem z TP SA[/b]

Magdalena Lemańska

TP SA podpisała wczoraj z TVN 10-letnią umowę o wzajemnym oferowaniu produktów i usług oraz współtworzeniu nowych ofert. Każda z firm podała, że podpisana umowa w ciągu pięciu lat pozytywnie wpłynie na poziom ich EBITDA o ok. 100 mln złotych. Firmy skoncentrują się na współpracy dotyczącej dostarczania treści programowych, abonamentowych i przedpłaconych usług płatnej telewizji satelitarnej, wideo na żądanie, dystrybucji szerokopasmowego dostępu do Internetu, a także na technologii telewizyjnej oraz marketingu.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987971_TVN_razem_z_TP_SA.html (dostęp płatny)

[b]Ursynów: dla uczniów Internet za darmo[/b]

Wszystkie ursynowskie szkoły i część przedszkoli od stycznia będą miały bezpłatny dostęp do komputerowej sieci. Do programu zgłosiło się 11 przedszkoli publicznych, wszystkie 15 podstawówek, sześć gimnazjów oraz trzy licea i jedna poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Ale Wi-Fi będzie we wszystkich ogólniakach, bo jeden nadajnik obsłuży po dwie szkoły. – W dzielnicy zamontujemy 150 urządzeń, które zapewnią placówkom dostęp do bezprzewodowego Internetu – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka Ursynowa. – Na instalację wydamy 70 tys. zł.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987868_Ursynow:_dla_uczniow_Internet_za_darmo.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Trójwymiarowy obraz szturmem zdobywa rynek[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?