Przegląd prasy – piątek 15 października

Publikacja: 15.10.2010 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Trójwymiarowy obraz szturmem zdobywa rynek[/b]

Patrycja Otto

Dwukrotnie wzrosła sprzedaż nowoczesnych telewizorów i odtwarzaczy w ciągu kwartału. W tym samym czasie sprzęt pozwalający oglądać filmy w 3D staniał o 10 proc. Telewizory 3D zdobywają rynek. Ich sprzedaż rośnie o przynajmniej kilkadziesiąt procent miesięcznie. Popyt na nie jest tak duży, że sklepy obniżają ceny. Od czerwca telewizory staniały o 10 proc. Według danych sklepu internetowego – NEO24.pl w stosunku lipiec- sierpień sprzedaż telewizorów 3D wzrosła o ponad 100 proc. Na kilkudziesięcioprocentowy wzrost wskazują też Media Markt i Saturn. Szacuje się, że miesięcznie z półek sklepowych znika już kilka tysięcy tego rodzaju odbiorników. Daje to obrót na poziomie około 10 mln zł miesięcznie. Producenci twierdzą, że nie nadążają z realizacją zamówień ze strony odbiorców.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=323181 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]TP SA i TVN będą współpracować[/b]

redakcja

Telekomunikacja Polska oraz TVN podpisały długoterminową ramową umowę o współpracy – poinformowały spółki w komunikacie. Na podstawie umowy Grupa TP będzie świadczyła usługi szerokopasmowego dostępu do internetu oraz inne usługi telekomunikacyjne na rzecz obecnych i przyszłych klientów platformy N. W zamian Grupa TVN stanie się głównym partnerem TP w zakresie dostarczania treści. TP poszerzy swoją podstawową ofertę także o ofertę N dla pakietów płatnej telewizji. Obie firmy dostosują stopniowo oferty płatnej telewizji, aby odzwierciedlały one strukturę pakietów telewizji ‚n’.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8514679,TP_SA_i_TVN_beda_wspolpracowac.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Mediatel: Były prezes odchodzi ze spółki[/b]

Urszula Zielińska

Od dziś Marcin Kubit, który przez kilka lat był prezesem hurtowego operatora, nie będzie zasiadał już nawet w radzie nadzorczej Mediatelu. W czwartek złożył rezygnację, nie podając jej przyczyn. Prezesem Mediatelu jest teraz Mirosław Janisiewicz, główny akcjonariusz (poprzez Rasting Ltd.) funduszu NFI Magna Polonia. Magna ma kontrolny pakiet akcji operatora.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/689005_Mediatel:_Byly_prezes_odchodzi_ze_spolki.html (dostęp płatny)

[b]UPC Polska: Pół miliona internautów[/b]

Urszula Zielińska

Największa sieć kablowa w kraju, UPC Polska, podała, że liczba jej abonentów korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu sięgnęła 500 tys. Oznacza to, że od końca czerwca kablówka pozyskała blisko 14,8 tys. klientów usługi. UPC podało, że 60 proc. nowych użytkowników wybiera Internet o prędkości 25 Mb/si szybszy.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/689006_UPC_Polska:_Pol_miliona__internautow.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Opole położy światłowód[/b]

redakcja, PAP

Opole wybuduje obejmującą całe miasto supernowoczesną sieć światłowodową. Dzięki inwestycji za ponad 15 mln zł szerokopasmowy internet połączy prawie 70 instytucji. Budowa sieci wymaga położenia ponad 20 kilometrów światłowodu. — Do tej pory żadne miasto w Polsce nie zrealizowało takiej inwestycji. Jesteśmy najbliżej, bo już mamy na to pieniądze i większość ustaleń technicznych. Prace powinny ruszyć w przyszłym roku i skończyć się w 2012 r. — mówi Krzysztof Początek, naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=7b989322-f115-4b82-8f95-63f34bbfa632&date=2010-10-15 (dostęp płatny)

[b]Ruszyła sprzedaż Exatela[/b]

Magdalena Wierzchowska

Doradca PGE wysłał zaproszenia do inwestorów zainteresowanych kupnem Exatela. Finalizacja transakcji w tym roku. Polska Grupa Energetyczna (PGE) wysłała wczoraj za pośrednictwem doradcy — PricewaterhouseCoopers — informację do inwestorów zainteresowanych kupnem Exatela, operatora należącej do grupy PGE sieci światłowodowej. — Mogę potwierdzić, że rozpoczęliśmy proces wysyłania zaproszeń do potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem Exatela — mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik energetycznego giganta.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=50ef3162-e8b5-415c-8278-f5380a41dd82&date=2010-10-15 (dostęp płatny)

[b]Vodafone gotów oddać Polkomtel[/b]

Magdalena Wierzchowska

Pod młotek idzie 100 proc. operatora sieci Plus. Część akcji ma trafić na GPW. Decyzja Vodafone oznacza więcej pieniędzy dla Orlenu, KGHM i PGE. Do gry wejdą poważni gracze z branży. Brytyjski Vodafone wysłał polskim akcjonariuszom Polkomtela oficjalne zapewnienie, że chce przystąpić do procesu sprzedaży operatora sieci Plus.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=a1e03b35-cdfb-411e-bdca-4c3b9172902c&date=2010-10-15 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Komórki w Tu-154[/b]

Cezary Gmyz

Na pokładzie samolotu aktywnych było 19 telefonów Przynajmniej 19 aparatów telefonicznych osób, które 10 kwietnia leciały do Smoleńska, zalogowało się do rosyjskich sieci komórkowych przed katastrofą – poinformowała wczoraj prokuratura. O tym, że większość komórek na pokładzie tupolewa była aktywna, już w maju w wywiadzie dla „Rz” mówił prokurator generalny Andrzej Seremet. Specjaliści, z którymi rozmawialiśmy, wątpili, by komórki mogły się przyczynić do wypadku. Ale śledczy badają ten trop.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987999_Komorki_w_Tu-154.html (dostęp płatny)

[b]Miliard z kredytu lub od udziałowców[/b]

Urszula Zielińska

Trzy firmy coraz bliżej stworzenia operatora mobilnego internetu. Wkład Aero 2 w koszty zakupu częstotliwości był prawie tak duży jak kwota zapłacona przez współpracujące z nim spółki. – To prawda, mamy nowych udziałowców, którzy przejęli kontrolę nad spółką. Nie wiem jednak, kto za nimi stoi – powiedział „Rz” Adam Kuriański, prezes Aero 2 (spółka jest także właścicielem Mobylandu) i szef CenterNetu (grupa NFI Midas). Jak podaliśmy w środę, większościowy pakiet udziałów tajemniczego Aero 2 należy obecnie do spółki Litenite Ltd. Drugim nowym udziałowcem Aero 2 jest KOMA Fundusz Inwestycyjny Zamknięty utworzony na zlecenie inwestora.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987969_Miliard_z_kredytu_lub_od_udzialowcow.html (dostęp płatny)

[b]Sprzedaż telewizorów 3D dużo lepsza od prognoz[/b]

Piotr Mazurkiewicz

Telewizory 3D sprzedają się lepiej od prognoz. Prawdziwy boom czeka nas w 2011 r. Sprzedaż trójwymiarowych telewizorów ma wynieść w 2011 r. 18 mln sztuk. Będzie aż o 460 proc. większa niż w tym roku. Firma badawcza DisplaySearch szacowała, że w tym roku sprzedaż telewizorów 3D wyniesie 3 mln sztuk. Zgodnie ze zaktualizowanymi danymi ma to być 3,2 mln, a w przyszłym roku już 18 mln. Kilka miesięcy temu analitycy spodziewali się sprzedaży 9 mln sztuk, a dopiero w 2012 r. 20 mln.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987921_Sprzedaz_telewizorow_3D_duzo_lepsza_od_prognoz.html (dostęp płatny)

[b]TVN razem z TP SA[/b]

Magdalena Lemańska

TP SA podpisała wczoraj z TVN 10-letnią umowę o wzajemnym oferowaniu produktów i usług oraz współtworzeniu nowych ofert. Każda z firm podała, że podpisana umowa w ciągu pięciu lat pozytywnie wpłynie na poziom ich EBITDA o ok. 100 mln złotych. Firmy skoncentrują się na współpracy dotyczącej dostarczania treści programowych, abonamentowych i przedpłaconych usług płatnej telewizji satelitarnej, wideo na żądanie, dystrybucji szerokopasmowego dostępu do Internetu, a także na technologii telewizyjnej oraz marketingu.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987971_TVN_razem_z_TP_SA.html (dostęp płatny)

[b]Ursynów: dla uczniów Internet za darmo[/b]

Wszystkie ursynowskie szkoły i część przedszkoli od stycznia będą miały bezpłatny dostęp do komputerowej sieci. Do programu zgłosiło się 11 przedszkoli publicznych, wszystkie 15 podstawówek, sześć gimnazjów oraz trzy licea i jedna poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Ale Wi-Fi będzie we wszystkich ogólniakach, bo jeden nadajnik obsłuży po dwie szkoły. – W dzielnicy zamontujemy 150 urządzeń, które zapewnią placówkom dostęp do bezprzewodowego Internetu – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka Ursynowa. – Na instalację wydamy 70 tys. zł.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987868_Ursynow:_dla_uczniow_Internet_za_darmo.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Trójwymiarowy obraz szturmem zdobywa rynek[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości