NASK: 2015 rok może być rekordowy dla rejestru domeny .pl

Publikacja: 07.12.2015 11:45

W III kw. br. rejestrowano w domenie .pl średnio ponad 3 tys. nazw dziennie i pod tym względem był to najlepszy trzeci kwartał w dotychczasowej historii rejestru domeny .pl – podsumowuje NASK.

W sumie w tym okresie przybyło 282,07 tys. nazw i na koniec września w polskim rejestrze DNS aktywnych było ponad 2,6 mln nazw, utrzymywanych na rzecz ponad 992 tys. abonentów.

Najlepszym miesiącem trzeciego kwartału był  wrzesień, w którym zarejestrowano 99 tys. nazw. Był to tym samym drugi pod tym względem miesiące w roku po marcu, gdy liczba nowych rejestracji wynosiła 105 tys..

Bezpośrednio w rozszerzeniu krajowym .pl zostało zarejestrowanych 195 010 nazw, czyli 69,13 proc. ogólnej liczby wykonanych w tym okresie rejestracji. Rejestracje w rozszerzeniach takich jak .com.pl, .info.pl itp. stanowiły 25,86 proc. wszystkich.

„Pozostałe 5,01 proc. udziału w nowych rejestracjach stanowiły nazwy w domenach regionalnych administrowanych przez NASK, których liczba w trzecim kwartale wyniosła 14 131” – czytamy w komunikacie instytucji.

Według dyrektora NASK, Michała Chrzanowskiego, jest już pewne, że obecny rok będzie kolejnym, w którym liczba dokonanych rejestracji przekroczy milion. Nie wyklucza on, że pobity zostanie rekord uzyskany w 2011 roku.

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży