– Poczyniliśmy z naszym sąsiadem ustalenia i mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu podpiszemy porozumienie w sprawie harmonizacji wykorzystania chronionej częstotliwości 800 MHz, podobnego do tego, jakie w sierpniu zawarliśmy z Rosją – powiedziała w wystąpieniu retransmitowanym podczas dzisiejszej konferencji Warsaw International Media Summit Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.

Przypomnijmy, że zgodnie z międzynarodowym regulaminem radiokomunikacyjnym zakres ten chroniony jest do 2015 r. na użytek systemów radionawigacji lotniczej. Stopniowa migracja do nowych systemów zwalnia te zakresy do zastosowań cywilnych (budowy sieci LTE), ale wymaga bilateralnych uzgodnień. Bez ich dokonania swobodna budowa LTE w Polsce na zakresie 800 MHz możliwa byłaby tylko na niewielkim obszarze kraju. Porozumienia z sąsiadami uzgadniają wykorzystanie zakresu i tryb uzyskiwania pozwoleń radiowych. Z Rosją już je mamy, z Ukrainą ma zostać zawarte w tym miesiącu. Pozostaje jeszcze kwestia Białorusi, która także używa systemów radionawigacyjnych w zakresie 800 MHz.

– W tym miesiącu w Warszawie, w związku z prezydencja Polski w radzie Unii Europejskiej, odbędzie się konferencja poświęcona rozwojowi wspólnego rynku telekomunikacyjnego. Mamy nadzieję, że podczas niej uda się poczynić z delegacją białoruską potrzebne uzgodnienia – powiedziała wiceminister Magdalena Gaj.