Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował dziś na Twitterze, że wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zasad i warunków współpracy nadawców z operatorami telewizyjnymi w zakresie udzielania praw do reemisji programów.

To najprawdopodobniej pokłosie zawiadomienia, które w urzędzie złożyła organizacja zrzeszająca małych operatorów płatnej telewizji Mediakom.

Mediakom protestuje przeciwko zmianie w polityce cenowej Telewizji Polsat, która na przełomie czerwca i lipca zażądała dwukrotnie wyższych opłat za kanały telewizyjne.

Opłata za paczkę kanałów grupy Polsat ma wzrosnąć z 2 zł do 4,63 zł netto miesięcznie od abonenta. Nowa cena obejmuje przy tym usługę multiroom, czyli oglądanie programów na więcej niż jednym telewizorze (do 3), usługę dla małych przedsiębiorców (SOHO) oraz możliwość oglądania treści na urządzeniach mobilnych (TV Everywhere). Jeśli operator chciałby zaoferować swoim abonentom także kanały Polsatu z usługą Catach-up TV, zapłacić będzie musiał 4,86 zł.

Nadawca postawił też kablówkom dodatkowe warunki, takie jak obowiązek wprowadzenia minimum 24 kanałów (w tym Polsat News) do pakietu podstawowego, czy możliwość podwyżek o 5 proc. co roku.