Przegląd prasy – czwartek 29 grudnia

Publikacja: 29.12.2011 08:25

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

TP SA nie zapłaci 15 mln zł

JSU, PAP

Sąd antymonopolowy uchylił decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, nakładającą 15 mln zł kary na Telekomunikację Polską. W sierpniu 2009 r. na TP SA została nałożona kara za nieprzestrzeganie terminów, w których była zobowiązana do umożliwienia innemu operatorowi dostępu do swojej infrastruktury telekomunikacyjnej. TP SA odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=392764 (dostęp płatny)

Podatnicy mają więcej korzyści z opłacania Internetu

Magdalena Majkowska

W rozliczeniu podatkowym za 2011 r. podatnicy po raz pierwszy skorzystają z ulgi internetowej w rozszerzonym kształcie. Nie obowiązuje już ograniczenie odliczanych wydatków wyłącznie do tych, które wiążą się z używaniem internetu w domu. Obecnie od dochodu można odpisać także koszty surfowania po sieci w kawiarence internetowej oraz internetu mobilnego. Ze zmianą wiąże się uproszczenie dokumentowania wydatków. Warunkiem skorzystania z ulgi nie jest już posiadanie faktur. Wystarczy dowolny dowód poniesienia kosztów, zawierający dane kupującego i sprzedającego, rodzaj usługi oraz kwotę zapłaty. Ulgę zatem potwierdzi m.in. wydruk szczegółowo opisanego przelewu bankowego czy też rachunek z kawiarenki internetowej. Odliczyć można maksymalnie 760 zł.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=392717 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Czy w przyszłym roku Apple wejdzie na rynek telewizorów?

Tomasz Grynkiewicz

Nie milkną pogłoski o tym, że Apple przymierza się do wejścia na rynek telewizorów. Według tajwańskiego dziennika firma już zamawia komponenty do ich produkcji. {otki o telewizorach marki Apple pojawiały się już kilka lat temu. Nasiliły się po śmierci Steve’a Jobsa i publikacji jego biografii napisanej przez Waltera Isaacsona. W książce pojawił się fragment, w którym Jobs wyznaje, że chciałby stworzyć telewizor „banalnie prosty w użyciu”, który łączyłby się bezproblemowo ze wszystkimi urządzeniami w domu, a także z serwisem iCloud (Apple udostępnia użytkownikom miejsce na serwerach do przechowywania plików i korzystania z nich na różnych urządzeniach). „Interfejs będzie tak prosty, jak tylko można sobie wyobrazić. W końcu to rozgryzłem” – mówił Jobs Isaacsonowi.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10883124,Czy_w_przyszlym_roku_Apple_wejdzie_na_rynek_telewizorow_.html

Argentyna blokuje import iPhone’a i BlackBerry

GAW

Rząd Argentyny zablokował sprzedaż telefonów iPhone i BlackBerry. Aby wznowić dystrybucję swojego sprzętu, Apple i Research in Motion muszą wybudować w kraju swoje fabryki bądź wejść we współpracę z lokalnymi producentami. Jako przyczynę tego nietypowego ruchu serwis Apple Insider podaje chęć ożywienia gospodarki. Blokada importu ma poprawić kurs argentyńskiego peso wobec dolara i wpłynąć korzystnie na inflację.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10881984,Argentyna_blokuje_import_iPhone_a_i_BlackBerry.html

Sąd uchyla milionową karę UKE dla TP SA

GAW

Sąd antymonopolowy uchylił decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nakładającą 15 mln zł kary na Telekomunikację Polską za niewypełnianie obowiązków w zakresie dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej – podał UKE. W sierpniu 2009 r. prezes UKE nałożyła na TP SA karę za nieprzestrzeganie terminów, w których spółka była zobowiązana do umożliwienia innemu operatorowi dostępu do swojej infrastruktury telekomunikacyjnej. Chodziło o dostęp do tzw. kanalizacji kablowej, czyli do sieci rur, w której znajdują się kable telekomunikacyjne.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10881667,Sad_uchyla_milionowa_kare_UKE_dla_TP_SA.html

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Epickie starcie: Google kontra Visa i Mastercard

ML

Co kilka lat gospodarką wstrząsają starcia, których stawką jest tytuł branżowego standardu i miliardy dolarów. W latach 80. Betamax walczył z VHS na rynku kaset wideo. Na przełomie tysiącleci Google ścigało się z Altavistą i Yahoo na rynku przeglądarek i reklamy online. Teraz zapowiada się pojedynek Google z Visą i Mastercardem: telefoniczna aplikacja płatnicza Google Wallet kontra karty płatnicze i karty zbliżeniowe.

http://teleinformatyka.pb.pl/2536649,75257,google-kontra-visa-i-mastercard

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Sąd antymonopolowy uchylił decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nakładającą 15 mln zł kary na Telekomunikację Polską w 2009 r. UKE nałożył na TP SA karę za nieprzestrzeganie terminów umożliwienia innemu operatorowi dostępu do swojej infrastruktury telekomunikacyjnej. Sąd karę uchylił, podkreślając, że prezes UKE naruszył prawo telekomunikacyjne, nakładając karę bez wydania decyzji nakazującej usunięcie naruszeń. Antonii Kowalik, PAP

http://archiwum.rp.pl/artykul/1108419_W_skrocie.html (dostęp płatny)

Miejski telefon dla mieszkańców z problemami

RBI

Latem 2012 r. wszystkie sprawy interwencyjne w Warszawie załatwimy pod jednym numerem telefonu 19 115. Ratusz rozstrzygnął przetarg na budowę centrum komunikacji z mieszkańcami. – Chcemy, by ruszyło ono w lipcu – mówi dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Marcin Wojdat.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1108394_Miejski_telefon_dla_mieszkancow_z_problemami.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

TP SA nie zapłaci 15 mln zł

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu