Technologie sieciowe Narrowband-IoT (NB-IoT) są już na tyle dojrzałe, że mają własny szybko rosnący ekosystem i oczywistą wartość biznesową – uważa chiński koncern Huawei.

Według przedstawionych przez tę firmę szacunków w minionym roku powstało 39 komercyjnych sieci z 500 tys. stacji bazowych i 100 mln połączeń dla NB-IoT. Firma przewiduje, że do końca bieżącego roku ruszy 100 kolejnych takich sieci, składających się z w sumie 1,2 mln stacji i obsługujących 150 mln aktywacji.

– Inteligentne rozwiązania oparte na technologii NB-IoT zapewniają bardziej efektywne zarządzanie środowiskiem miejskim, usługami publicznymi oraz pozwalają na płynniejsze modernizacje przemysłu. Dzięki nim konsumenci mogą cieszyć się bezpieczniejszym, wygodniejszym oraz lepszym środowiskiem do życia, co przybliża nas do osiągnięcia celu, jakim są w pełni inteligentne miasta – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Edward Fan, wiceprezes ds. marketingu w Huawei Carrier Business Group.

Huawei przekonuje, że zmiana technologii może napędzić przychody operatora. Podaje, że do tej pory zaangażował się w około 50 projektów z obszaru inteligentnych miast (smart cities).