Dziś oficjalnie został uruchomiony w Polsce Codipay, system płatności mobilnych, który pozwala kupować i płacić użytkownikom smartfonów z systemami iOS i Android (wkrótce też Windows Mobile oraz Blackberry).

W odróżnieniu od kilku konkurnecyjnych rozwiązań, Codidpay nie działa na zasadzie wirtualnej portmonetki, a dzięki zastosowaniu rozwiązania MasterCard Mobile środki są pobierane bezpośrednio z powiązanej z rachunkiem bankowym karty lub karty kredytowej klienta w momencie dokonywania płatności lub zakupu. Wystarczy zeskanować kod QR na rachunku telefonicznym, w gazecie, na plakacie, naklejce lub na ekranie komputera, by następnie akceptując warunki transakcji kodem PIN zapłacić należność, zakupić produkt czy bilet do kina. Wkrótce system ma też obsługiwać płatności z użyciem technologii NFC (np. w restauracjach, sklepach spożywczych czy też transporcie miejskim).

Codipay powstał jako joint venture firm CodiLime i Cardprotec. Pierwsza z nich zrealizowała projekt od strony technologicznej. Cardprotec natomiast korzystając z doświadczeń prezesa firmy Piotra Owczarka (m.in. twórcy systemu Dotpay) odpowiada za działania z zakresu business development oraz bezpieczeństwa.