Przegląd prasy – wtorek 28 grudnia

Publikacja: 28.12.2010 08:17

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Alcatel-Lucent ukarany za przekupstwo[/b]

Kara Scannell

Producent sprzętu zapłaci grzywnę w wysokości 137 mln dolarów, jaką został ukarany przez sąd w Stanach Zjednoczonych za afery korupcyjne w krajach Azji i Ameryki Południowej. Alcatel-Lucent korumpował urzędników państwowych, którzy pomagali zdobyć zamówienia rządowe.

http://www.ft.com/cms/s/0/1b7b2e22-1211-11e0-92d0-00144feabdc0.html#axzz19NqNQMll (dostęp po zalogowaniu)

[b]Everything Everywhere zachowa obie marki[/b]

Andrew Parker

Największy operator komórkowy w Wielkiej Brytanii nadal będzie się posługiwał obydwoma markami: Orange i T-Mobile, aby zminimalizowac ryzyko utraty klientów. Do tej pory rozważana była rezygnacja w przyszłym roku z marki T-Mobile, co mogłoby przynieść firmie znaczące oszczędności. Po dwóch kwartałach od operacyjnego połączenia wyniki finansowe operatora nie zachwycają.

http://www.ft.com/cms/s/0/c21fd360-11f1-11e0-92d0-00144feabdc0.html#axzz19NrXniRJ (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Firmy odłączają się od telefonów stacjonarnych. Wolą komórki[/b]

Sylwia Czubkowska

Już co trzecie przedsiębiorstwo korzysta wyłącznie z telefonów moblinych. I nie zwiększa kosztów. Choć rachunki za korzystanie z telefonów komórkowych są nawet o 40 proc. wyższe niż w przypadku telefonów stacjonarnych, coraz więcej firm całkowicie rezygnuje z tradycyjnej telefonii. Już prawie jedna trzecia wszystkich zarejestrowanych przedsiębiorstw używa wyłącznie komórek – wynika z najnowszego raportu „Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2010 roku” przygotowanego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tendencji tej nic nie jest w stanie zatrzymać. Firmy wolą komórki, ponieważ gwarantują im one większą mobilność. Ponadto zdezaktualizował się stereotyp, że firma posługująca się wyłącznie numerem komórkowym jest niewiarygodna.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=335654 (dostęp płatny)

[b]Samorządy tracą internet[/b]

Mariusz Gawrychowski

Z ponad 2,3 mld zł ze środków unijnych przeznaczonych na budowę sieci internetowych do tej pory zostało wydane niecałe 2 procent. Regiony nie radzą sobie z budową szybkiego internetu. Mimo że mija właśnie półmetek unijnego budżetu na lata 2007 – 2013, zdołały wydać zaledwie 2 proc. z ponad 2,3 mld zł, które dostały z UE. Jeśli nie przyśpieszą, grozi im utrata unijnego dofinansowania. Projekty, które od kilku lat pozostają w sferze planów, muszą się zakończyć najpóźniej w 2015 roku. Utrata dotacji byłaby ciosem nie tylko dla regionów, którym obok nosa przeszłaby szansa na zapewnienie mieszkańcom dostępu do szybkiego internetu. Straci na tym także branża telekomunikacyjna. Takie firmy, jak Telekomunikacja Polska, Netia, Exatel, GTS Energis czy Hawe są zainteresowane samorządowymi przetargami na budowę sieci szkieletowych. Do wzięcia są duże pieniądze. Na przykład kontrakt na budowę sieci w Wielkopolsce może być wart ponad 600 mln zł, a w Małopolsce – ok. 300 mln zł. Urząd Komunikacji Elektronicznej – odpowiedzialny za rozwój rynku telekomunikacyjnego w Polsce – nie kryje zaniepokojenia losem unijnych dotacji na budowę sieci szkieletowych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=335698 (dostęp płatny)

[b]Pakistański przebój dla BlackBerry[/b]

oprac. PC

Kanadyjska firma Research In Motion poinformowała, że najlepiej sprzedającą się aplikacją dla produkowanych przez nią smartfonów BlackBerry jest program do obróbki zdjęć stworzony przez niewielką pakistańską firmę z Lahaur – Five Rivers Technology www.fiveriverstech.com. – Jesteśmy przeogromnie szczęśliwi z tego wyniku. Czujemy się tak, jak byśmy zdobyli cały świat. To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla nas, lecz także dla całego pakistańskiego przemysłu IT – powiedział jeden z szefów FRT Mahe Zehra Husain.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=335647 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]W przyszłym roku szybki internet 10 Mb/s z satelity[/b]

Tomasz Grynkiewicz

Nowego satelitę, który ma dostarczać szerokopasmowy internet w Europie i w krajach śródziemnomorskich, wystrzelono w niedzielę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. To trzeci „internetowy” satelita wystrzelony w ciągu ostatnich sześciu tygodni przez Eutelsat. Ka-Sat, należący do Eutelsatu, ma zacząć działać w 2011 r. Ma umożliwić połączenie z internetem z szybkością 10 Mb/s. To kolejny satelita wystrzelony przez Eutelsat, jednego z największych operatorów sieci satelitów. W listopadzie spółka na orbitę wysłała SkyTerra-1 (ma pokryć teren USA) oraz Hylas-1, który ma dostarczać internet w Europie (Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Portugalia oraz Europa Wschodnia).

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8872058,W_przyszlym_roku_szybki_internet_10_Mb_s_z_satelity.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Cyfrowy Polsat: DM IDMSA wycenia akcję na 17,9 zł[/b]

Urszula Zielińska

Analitycy DM IDMSA w raporcie z 19 grudnia podwyższyli cenę docelową akcji Cyfrowego Polsatu do 17,9 zł z 15 zł. Utrzymali natomiast rekomendację „trzymaj” dla tych papierów. Akcje satelitarnej platformy taniały wczoraj o 1,2 proc., do 16,59 zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/694348_Cyfrowy_Polsat:_DM_IDMSA_wycenia_akcje_na_179_zl.html (dostęp płatny)

[b]NFI Midas: Dawny prezes Midasa teraz szefem Sferii[/b]

Urszula Zielińska

Po odejściu z NFI Midas ostatni prezes tego funduszu Jacek Felczykowski został szefem Sferii, warszawskiej firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka. – To była dobra i ciekawa propozycja – mówi Felczykowski. Dla postronnego obserwatora ta nominacja mogłaby być dowodem bliskiej współpracy właściciela Polsatu z firmami skupionymi wokół Midasa i być może zapowiedzią konsolidacji Sferii z NFI.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/694351_NFI_Midas:_Dawny_prezes_Midasa__teraz_szefem_Sferii.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Alcatel-Lucent ukarany za przekupstwo[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy