– [b]Komisja Europejska[/b] zapowiada rozpoczęcie badania, którego celem będzie analiza jakości detalicznych usług szerokopasmowych – przypomina dzisiaj [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b]. Za udział w badaniu uczestników czeka Komisją gratyfikacja (ustalona w czasie postępowania przetargowego). Komisja czeka na oferty od firm telekomunikacyjnych do 4 października bieżącego roku. Ale interesują ją tylko sieci xDSL oraz sieci telewizji kablowych.

– Pozostałe technologie stacjonarne są wyklczone z badania, nawet jeżeli ich udział w rynku jest przeważający, albo zbliżony do technologii xDSL oraz CaTV – podaje Komisja. Chociaż bowiem sieci ethernetowe mają ok. 10-15 proc. udziałów w polskim rynku dostępowym, ok. 50 proc. udziału w rynku rumuńskim, to jednak w skali całej Unii Europejskiej dominuje xDSL (79 proc.), a zaraz za nim CaTV (15 proc.)

Celem Komisji Europejskiej jest włączenie do panelu 3-4 największych ISP na każdym ze wspólnych rynków. Badanie ruchu w ich sieci ma dać obraz realnej jakości (prędkości) usług dostępowych, z jakich korzystają unijni konsumenci, a w szczególności zderzyć je z komunikowanymi przez dostawców prędkościami. UE będzie badać między innymi prędkość transferu w dół i w górę sieci na poziomie protokołu http (dokumenty HTML oraz innego typu pliki), tempo transmisji danych przez takie aplikacje, jak gry online, telefony VoIP, [i]video streaming[/i], jak również utratę pakietów danych, czas pingów itp. Komisja nie podaje, kiedy i w jaki sposób zostaną zaprezentowane zebrane dane.

[link=http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemlongdetail.cfm?item_id=6053]Badanie: Jakość usług dostępowych w Unii Europejskiej 2010[/link]