Przegląd prasy – czwartek 13 czerwca

Publikacja: 13.06.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

UKE kontroluje teleoperatorów

Michał Fura

Operatorzy powinni wprowadzić obniżki stawek hurtowych za połączenia od 1 lipca, podpisując stosowne aneksy do umów międzyoperatorskich. W efekcie stawka, jaką płacą sobie nawzajem sieci za kończenie połączeń, spadnie z obecnych 8 gr do ok. 4,29 gr. Jak dotąd jedynie Play, czwarta co do wielkości sieć, podpisał aneksy do umów z konkurencyjnymi operatorami. Pozostali – m.in. Plus, Orange i T-Mobile – na razie wciąż są w trakcie negocjacji. Choć teoretycznie operatorzy mają czas na dogadanie się do końca czerwca, wiele wskazuje na to, że przekroczą termin wyznaczony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=451991 (dostęp płatny)

Każde miasto chce być smart

Tomasz Żółciak

Lokalne władze zainteresowane koncepcją inteligentnych miast poszukują tego typu rozwiązań przede wszystkim w dziedzinie transportu, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Do 2050 r. blisko 70 proc. ludzi będzie mieszkać w miastach. W tym czasie powstanie też 27 megamiast liczących 10 milionów ludzi. Wszystkim im trzeba zapewnić odpowiedni komfort życia, a najlepiej jest to zrobić rozwijając samą metropolię oraz świadczone przez nią usługi. Odpowiedzią na te potrzeby jest koncepcja smart city, czyli inteligentnego miasta.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=451858 (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Apple i Nokia na GPW

EBE

Na GPW zadebiutowały nowe certyfikaty ING Banku, które pozwalają zarabiać na spółkach, surowcach, walutach i indeksach.

http://archiwum.pb.pl/3175103,88107,apple-i-nokia-na-gpw (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Dostęp mobilny do Internetu podbija globalne rynki

Magdalena Lemańska

Pod względem przychodów mobilny dostęp do sieci jest już o krok od prześcignięcia stacjonarnego. Globalnie po raz pierwszy w historii stanie się to już w 2014 roku. Przychody, jakie operatorzy zainkasują za to, że umożliwiają ludziom dostęp do mobilnego Internetu, sięgną wtedy 259,2 mld dol., podczas gdy wpływy za dostęp do stacjonarnej sieci sięgną 240,1 mld dol. – wynika z prognoz PwC.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191796-Dostep-mobilny-do%C2%A0Internetu-podbija-globalne-rynki.html#.UbliAStdWBM (dostęp płatny)

Mapa sieci kusi firmy IT

Urszula Zielińska

Rozstrzygnięto pierwszy kontrakt na dostawcę systemu paszportyzacji dla powstających w każdym województwie w Polsce sieci szerokopasmowych. Dwie firmy pełniące funkcję tzw. inżyniera kontraktu powstającej za unijne pieniądze Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej wybrały dostawcę systemu informatycznego do inwentaryzacji elementów infrastruktury i raportowaniu o jej zasobach. Zgodnie z decyzją konsorcjum Egis i Infostrategia (spółka byłego ministra łączności Krzysztofa Hellera), tzw. system paszportyzacji dla DSS zrealizuje notowany na NewConnect Suntech. Wartość kontraktu nie jest znana.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191793-Mapa-sieci-kusi-firmy-IT.html#.UbliQStdWBM (dostęp płatny)

Miliony fanów przydają się korporacjom

Rz: Media społecznościowe kojarzą się z Facebookiem. Czy Orange także stawia tu znak równości? Bartosz Gott , dyrektor strategii relacji z klientami Orange Polska: Facebook jest wyjątkowo istotny – kilka milionów fanów robi różnicę! Z drugiej strony, to tylko jedno z wielu narzędzi. Dziś jest najbardziej popularne, za kilka lat może odejść w zapomnienie. Przykład polskiego serwisu Grono.net pokazuje wyraźnie: ograniczanie się do jednego serwisu, szczególnie w przypadku tak dużej marki, jak nasza, byłoby zasadniczym błędem.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191800-Miliony-fanow-przydaja-sie-korporacjom.html#.UbljRStdWBM (dostęp płatny)

Kadry. Była dyrektor generalna Viacom International Media Networks w Polsce Izabella Wiley obejmie teraz analogiczne stanowisko w A+E Networks. Spółka ta nadaje w Polsce kanały History i Crime & Investigation Network Polsat.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191792-Kadry.html (dostęp płatny)

Batalia o Internet

Igor Ostrowski, Alek Tarkowski

Tradycyjni przedsiębiorcy, których schematy biznesowe sięgają przedinternetowych czasów, boją się zmian. Ten lęk czasem jest irracjonalny, ale czasem jest racjonalną kalkulacją, nowe technologie bowiem rzeczywiście zakłócają dotychczasowe modele – piszą eksperci od regulacji technologii cyfrowych. Opadł kurz po ACTA, a politycy dalej nie wiedzą, co zrobić z rzeszą internautów, którzy rok temu dopominali się o gwarancje wolności w Internecie. Nie udało się nam w Polsce rozwiązać podstawowych kwestii dotyczących regulacji praw i obowiązków w sieci, a świat wciąż pędzi do przodu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191840-Batalia-o-Internet.html#.UblhVCtdWBM (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

UKE kontroluje teleoperatorów

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy