Wyniki finansowe i operacyjne Orange Polska w 2013 roku [aktualizacja 2]

Publikacja: 12.02.2014 09:03

Orange Polska spodziewa się, że aukcja LTE odbędzie się w tym roku i być może rozstrzygnie się w maju-czerwcu – wynika z wypowiedzi Bruno Duthoit, prezesa spółki podczas telekonferencji z analitykami.

– Z wykorzystaniem częstotliwości 1800 MHz możemy w tym roku dotrzeć z usługą LTE do 60 proc. populacji  – mówił Piotr Muszyński, członek zarządu spółki pytany o to przez jednego z analityków zagranicznego biura maklerskiego.

Jacques de Galzain, odpowiedzialny za finanse telekomu wziął na siebie pytanie dot. płatności kary (127 mln euro), którą Komisja Europejska nałożyła na Orange Polska:

–  Czekamy na kalendarz przesłuchań. Możemy oczekiwać, że stanie się to w III/IV kw. – powiedział.

Z jego wypowiedzi można było wnioskować, że także w II połowie roku telekom będzie musiał zapłacić karę.

Analityków interesowała również dywidenda, ponieważ pojawiły się raporty wskazujące, iż telekom stać będzie nawet na 1,2 zł wpłaty na akcję. – Nie mamy formalnej polityki dywidendowej. Jeśli nie zapłacimy zbyt dużo za częstotliwości i w zależności od naszych zasobów po ewentualnej zapłacie kary, będziemy się zastanawiać czy 50 gr. jest do utrzymania – powiedział de Galzain.

Operator zamierza przede wszystkim konkurować z sieciami telewizji kablowych.- Fuzja Polkomtela i Cyfrowego Polsatu nie zmienia naszej strategii – powiedział Duthoit.

Analityków interesowała także konkurencja z P4, operatorem sieci Play.  – W IV kw. mieliśmy dodatni wynik na rynku MNP w segmencie post-paid. To bardzo pozytywna informacja – mówił Vincent Lobry odpowiadający w zarządzie za marketing i sprzedaż.

– W 2013 roku widzimy, że jesteśmy w stanie odebrać Play klientów w niektórych kategoriach – dodał.

– Klienci VDSL przynoszą wyższe ARPU niż użytkownicy ADSL. Elastyczność regulacyjna powinna być bodźcem do dalszego wzrostu  – uważa Lobry.

Orange Polska ogłosił wyniki finansowe 2013 roku wraz z danymi za IV kw., który szczególnie interesuje inwestorów giełdowych i analityków z biur maklerskich.

W ub.r. przychody grupy zamknęły się kwotą 12,92 mld zł, spadając o 8,6 proc. w porównaniu z 2012 rokiem, skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA skurczyła się o 15,9 proc. do 4,1 mld zł, a zysk netto o 65,6 proc. do 294 mln zł.

Telekom poinformował, że odliczając wpływ regulacji (cięcia MTR-ów i obniżkę stawek FTM) jego przychody obniżyły się rok do roku o 3,7 proc.

W samym IV kw. ub.r. przychody Orange Polska obniżyły się rok do roku o 9,3 proc. do 3,16 mld zł, skorygowana EBITDA o 14,2 proc. do 864 mln zł, a netto telekom zanotował stratę w wysokości 102 mln zł.

Dane finansowe za trzy miesiące ub.r. są nieco słabsze niż prognozowali analitycy ankietowani przez „Parkiet”, którzy spodziewali się ponad 3,2 mld zł przychodów i niższej straty netto. Także raportowany poziom EBITDA okazał się niższy niż oczekiwali specjaliści. Według maklerów mogła wynieść 791 mln zł. Według Orange Polska było to 702 mln zł. Przy czym telekom posłużył się również wynikiem skorygowanym o zdarzenia jednorazowe, takie jak odpisy na odprawy (129 mln zł w IV kw., 147 mln zł w całym roku)  i 33 mln zł korekty związanej z połączeniem spółek TPSA i PTK Centertel (VAT oraz zapasy).

Zgodnie z przypuszczeniami analityków, Orange Polska nie podniósł przy okazji publikacji wyników deklarowanego poziomu dywidendy. Nadal proponuje 50 gr. na akcję.

Zarząd spodziewa się że organiczne przepływy pieniężne będą w 2014 roku co najmniej stabilne względem roku 2013 (z wyłączeniem wydatków na częstotliwości oraz wpływu roszczeń i sporów), co oznacza, że powinny być wyższe niż 1,1 mld zł.

[aktualizacja] W prezentacji stanowiącej uzupełnienie sprawozdania, zarząd Orange podał, że spodziewa się „znaczącego spowolnienia spadku przychodów począwszy od drugiego półrocza, dalszego spadku kosztów operacyjnych oraz, że wydatki kapitałowe telekomu (nie licząc nakładów na częstotliwości w aukcji i odnowienie dotychczasowych) będą niższe niż 1,8 mld zł.

W latach 2014-2015 w ramach dobrowolnych odejść jej zatrudnienie może obniżyć się o 2950 osób.

Cytowany w komunikacie prezes Bruno Duthoit podkreśla progres wyników operacyjnych Orange Polska.

Pozytywną zmianę widać głównie w telefonii mobilnej. Liczba użytkowników tej części telekomu urosła w ub.r.  i przekroczyła w grudniu 15,325 mln, rosnąc w samym czwartym kwartale o 199 tys.. Z tego 170 tys. to nabywcy ofert post-paid, w większości wywodzący się spośród klientów indywidualnych, przy czym 45 tys. to nowi klienci mobilnego szerokopasmowego Internetu, których w grudniu telekom miał 1,165 mln.

Powiększyło się grono użytkowników Orange Open (do 286 tys.) oraz pakietu trzech usług z VoIP i  Neostradą (do 351 tys.).

Grono abonentów stacjonarnego Internetu Orange Polska skurczyło się w IV kw. do 2,301 mln, czyli o kilka tysięcy za sprawą ubytku klientów usługi w technologii CDMA (o kilka tysięcy), ale także ADSL (o 13 tys.). Baza użytkowników VDSL urosła zaś w kwartał o 15 tys. do 64 tys.

Wolniej niż w poprzednich kwartałach ubywało abonentów telefonii stacjonarnej. Regres widać nadal w przypadku usług hurtowych.

Orange Polska spodziewa się, że aukcja LTE odbędzie się w tym roku i być może rozstrzygnie się w maju-czerwcu – wynika z wypowiedzi Bruno Duthoit, prezesa spółki podczas telekonferencji z analitykami.

– Z wykorzystaniem częstotliwości 1800 MHz możemy w tym roku dotrzeć z usługą LTE do 60 proc. populacji  – mówił Piotr Muszyński, członek zarządu spółki pytany o to przez jednego z analityków zagranicznego biura maklerskiego.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu